Usuwanie tatuaży
Coraz więcej osób decyduje się na usuwanie tatuaży laserem. Przyczyny chęci pozbycia się tatuażu są różne. Wzór na skórze w widocznym miejscu może stanowić problem podczas szukania pracy, a wytatuowane imię byłej sympatii może być nie w smak obecnemu partnerowi. Najbardziej popularna metoda usuwania tatuażu to zabieg laserowy. Jest to bolesna metoda, ale mimo to wiele osób się na nią decyduje. Jak usunąć tatuaż laserem i na jakiego rzędu wydatek należy się przygotować? Jakie inne metody usuwania tatuażu warto wziąć pod uwagę?
1. Na czym polega usuwanie tatuaży?
Usuwanie tatuażu laserem polega na skierowaniu światła lasera na atrament znajdujący się pod skórą i rozbiciu go na maleńkie cząsteczki, które są następnie usuwane z organizmu przez układ odpornościowy. Niestety, nie wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się tatuażu. Im więcej zabiegów usuwania tatuażu, tym głębiej laser wnika w skórę w celu usunięcia atramentu. Oznacza to większe uszkodzenie skóry oraz bolesne pęcherze, które mogą przekształcić się w blizny. Warto pamiętać, że całkowite usunięcie blizny jest niemożliwe. Co najwyżej można dużą i szpecącą bliznę zmienić w mniejszą i nie rzucającą się w oczy. Jak to zrobić? Najczęściej stosowane są następujące metody:
- Sterydoterapia, która polega na wstrzykiwaniu triamcinolonu w bliznę. Zastrzyk jest bolesny i trzeba powtórzyć go 2-4 razy co kilka tygodni. Metoda ta jest bardziej skuteczna w połączeniu z krioterapią lub leczeniem chirurgicznym. Należy jednak liczyć się z możliwością depigmentacji lub teleangiektazji (wystąpieniem widocznej siatki naczynek krwionośnych).
- Żele silikonowe – nanosi się je na bliznę przez 2-3 miesiące. Jest to metoda pozbawiona skutków ubocznych.
- Operacyjne usuwanie blizn – jest to inwazyjny i dość ryzykowny sposób na zmniejszenie blizn.
2. Metody usuwania tatuaży
Usuwanie tatuażu laserem jest nie tylko bolesne, ale i kosztowne. Cena usuwania tatuaży jest wysoka i zależy od rozmiaru i rodzaju malunku. Należy liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych (zwykle jest to 500 złotych), przy czym ceny są i tak dużo bardziej przystępne niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie jedna sesja kosztuje od 250 do 850 dolarów. Usunięcie dużego, profesjonalnie wykonanego kolorowego tatuażu może tam kosztować tysiące dolarów. Mimo iż dostępne są również inne sposoby na pozbycie się trwałych malunków na ciele, większość z nich jest nawet bardziej bolesna niż zabieg laserowy i mniej skuteczna. Są to: dermabrazja, wycięcie tatuażu i zszycie skóry.
Metody te są stosowane niemal wyłącznie wtedy, gdy zabieg przy użyciu lasera jest z jakiegoś powodu wykluczony. Niektóre osoby próbują usuwać tatuaże za pomocą specjalnych kremów. Taka kuracja jest mniej kosztowna niż laserowe usuwanie tatuaży. Dotychczas potwierdzono skuteczność kilku specyfików.
Decyzja o zrobieniu tatuażu bywa pochopna, a w miarę upływu lat niejedna osoba uważa malunek na ciele za błąd młodości. Na szczęście są obecnie metody usuwania tatuaży. Jedną z nich jest terapia laserem. Mimo iż jest ona skuteczna, zabiegi są bardzo bolesne i kosztowne. Ponadto mogą pojawić się skutki uboczne w postaci blizn. Nie zniechęca to jednak wielu osób, które za wszelką cenę chcą pozbyć się swoich tatuaży.