Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Usuwanie tłuszczaków - metody, rodzaje tłuszczaków, zalecenia po zabiegu

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
01.02.2024 17:39
Usuwanie tłuszczaków nie jest bolesne. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie.
Usuwanie tłuszczaków nie jest bolesne. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie. (Shutterstock)

Usuwanie tłuszczaków, czyli guzków w tkance podskórnej, dzieli się na chirurgiczne lub niechirurgiczne. Leczenie tłuszczaków nie zawsze jest wymagane, ponieważ najczęściej nie stanowią one zagrożenia dla życia pacjenta. Jednak często wiążą się one z dość dużym dyskomfortem w codziennych sytuacjach i stanowią uciążliwy defekt kosmetyczny. To właśnie z tych dwóch powodów tłuszczaki są najczęściej wycinane.

spis treści

1. Co to są tłuszczaki i dlaczego powstają?

Tłuszczaki to nieduże, wyczuwalne pod skórą guzki, które rozwijają się z dojrzałych komórek tkanki tłuszczowej. Niezłośliwe zmiany zbudowane z adipocytów mogą występować w różnych miejscach, najczęściej jednak pojawiają się na karku, plecach, ramionach, tułowiu, udach lub brzuchu. Tłuszczaki są ruchome, co oznacza, że bez problemu można przesuwać je palcami (guzki te nie są mocno przytwierdzone do podłoża).

Łagodne guzy tkanki tłuszczowej mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Większość tłuszczaków nie wymaga leczenia, chyba że są one bolesne, rosną szybko lub powodują inne problemy. W takich przypadkach zazwyczaj stosuje się zabieg chirurgiczny w celu ich usunięcia.

2. Rodzaje tłuszczaków

Lipoma – dobrze odgraniczony, pojedynczy guz zbudowany z komórek tkanki tłuszczowej. Ta słabo unaczyniona zmiana niezwykle rzadko przekształca się w nowotwór złośliwy. Zimowiak – rzadki guz tkanek miękkich, który powstaje z komórek brunatnej tkanki tłuszczowej. Zmianę tę obserwuje się zazwyczaj u noworodków i małych dzieci. Lipoblastoma – słabo unaczyniony, pojedynczy bardzo dobrze odgraniczony guz. Najczęściej rozpoznaje się go u małych dzieci i niemowląt. Angiolipoma (naczyniakotłuszczak) – łącznotkankowy guz, cechujący się bogatym unaczynieniem. Zmiana otoczona jest tkanką łącznotkankową, Myolipoma (mięśniakotłuszczak) – rodzaj łagodnego guza, który składa się zarówno z komórek tkanki tłuszczowej, jak i komórek tkanki mięśniowej Myelolipoma – tłuszczak, który składa się zarówno z komórek szpiku kostnego, jak i komórek tkanki tłuszczowej. Tłuszczak wielopostaciowy – słabo unaczyniona zmiana, która zbudowana jest z komórek wrzecionowatych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Jakie są dostępne metody usuwania tłuszczaków?

Tłuszczaków, czyli guzków rozwijających się z dojrzałych komórek tkanki tłuszczowej można pozbyć się zarówno przy użyciu metod niechirurgicznych, jak i operacyjnych. Niechirurgiczne procedury eliminacji tłuszczaków obejmują:

  • wstrzyknięcie glikokortykosteroidów – zastrzyk sterydowy podaje się bezpośrednio do tłuszczaka. Dzięki tej metodzie można zmniejszyć rozmiar zmiany (substancja nie usuwa całkowicie guzka). Iniekcje trzeba wykonywać regularnie, mniej więcej co miesiąc. Aby zauważyć zadowalające efekty metody z zastosowaniem z glikokortykosteroidów , należy odczekać przynajmniej kilka tygodni,
  • liposukcja - jest to rekomendowany przez specjalistów sposób na pozbycie się zmian typu tłuszczaki dla osób, które chce uniknąć blizn. Przed rozpoczęciem procedury pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. W kolejnym kroku do zmiany wprowadza się igłę i odsysa zawartość guza.

4. Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków

Kolejny sposób na tłuszczaki pod skórą to operacyjne usunięcie. Większe guzki podskórne najprawdopodobniej nie znikną w całości, jeśli zastosuje się liposukcję czy zastrzyki, dlatego najlepszą opcją jest zabieg chirurgiczny. Co więcej, jest to jedyna opcja, jeśli tłuszczaki:

  • zostały zainfekowane,
  • wydzielają ropę,
  • są bolesne,
  • utrudniają ruchy.

Zabieg chirurgiczny usunięcia guzka w tkance podskórnej nie jest skomplikowany i nie wymaga hospitalizacji. Przed wykonaniem procedury specjalista podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. To podstawowa i uważana za najskuteczniejszą metoda usuwania tłuszczaków. W trakcie zabiegu należy wykonać nacięcie skóry wokół guza, a następnie usunąć go usunięciu go wraz torebką, w której zmiana się znajduje. Po około 90 minutach pacjent może wrócić do domu.

5. Jakie są zalecenia po zabiegu usuwania tłuszczaków?

Należy odpowiednio troszczyć się o ranę po operacji usunięcia tłuszczaka. Ważne jest nie tylko dezynfekowanie obszaru po chirurgicznym nacięciu skóry. Ogromne znaczenie odgrywa także regularna wymiana opatrunków. Stosowanie się do zaleceń lekarza i pielęgnowanie rany pooperacyjnej jest kluczowe, ponieważ zapobiega powstaniu infekcji.

Po zabiegu pacjenci powinni unikać produktów kosmetycznych, których główną bazą jest alkohol. Niezalecane jest także korzystanie z sauny i bardzo ciepłych kąpieli.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze