Trwa ładowanie...

W pracy zawsze nosił długie spodnie. "Warte więcej niż 1000 słów"

Avatar placeholder
03.07.2024 19:58
Regularnie zapominasz o filtrach SPF? Po tym filmie zmienisz nastawienie
Regularnie zapominasz o filtrach SPF? Po tym filmie zmienisz nastawienie (Getty Images, Facebook)

Chociaż o szkodliwości bezpośredniej ekspozycji na słońce bez blokady promieni UV w postaci filtrów mówi się dużo, wiele osób w dalszym ciągu lekceważy zagrożenia bądź ogranicza stosowanie kremów SPF tylko do urlopu. Może jednak zmienić to szokujący filmik udostępniony przez jedną dermatolożkę.

spis treści

1. Skóra bez filtrów SPF

Dermatolodzy i onkolodzy od lat przypominają, że regularne stosowanie kosmetyków z filtrami SPF jest podstawą w profilaktyce przeciwko czerniakowi. Zalecane jest także zupełne unikanie opalania w solarium i długiego przebywania na bezpośrednim słońcu, bo to właśnie promieniowanie UV może prowadzić do rozwoju raka skóry, ale też kompletnego rozkładu elastyny i kolagenu w naskórku, przez co staje się on wiotki, cienki i pozbawiony jędrności. Słońce może także powodować liczne przebarwienia i zmiany skórne.

Przed bezpośrednimi skutkami ekspozycji na słońce bez filtrów postanowili przestrzec dermatolodzy z Teksasu, którzy udostępnili w sieci film przedstawiający skórę pacjenta, który przez 70 lat pracował na zewnątrz, ale nigdy nie wychodził z domu bez długich spodni. Widać na nim kolosalną różnicę pomiędzy kondycją i wyglądem skóry w miejscach osłoniętych przed słońcem a ramionami, które przez wiele lat były eksponowane. Filmik podpisano: "Zdjęcia warte więcej niż 1000 słów".

Zobacz film: "Solarium. Fakty i mity"
@austinskinphysicians A picture is worth 1000 words. #sundamage #ruralmedicine #tan #dermatologist #spf ♬ Everybody's Free (To Wear Sunscreen) - Instrumental - Sun Tan

2. Jak aplikować SPF, aby był skuteczny?

Przede wszystkim, stosowanie kremów z filtrem jest niezwykle ważne przez cały rok, nie tylko latem. Chociaż zimą czy jesienią słońce przez większość czasu przesłaniają chmury, nie stanowią one bariery dla promieni UV, które w dalszym ciągu przenikają, nawet gdy dzień wydaje się pochmurny i bezsłoneczny. Jednak codzienne stosowanie kosmetyków z filtrami w miesiącach wiosennych i letnich jest absolutną podstawą profilaktyki.

Wybór najmocniejszego filtra SPF50+ bardziej niż na stopień ochrony, wpływa na czas jej działania - a ten powinien być zawsze jak najdłuższy. Nałożony z samego rana w słoneczny, upalny dzień filtr powinien być zaaplikowany ponownie po upływie 2-4 godzin.

Warto też pamiętać, że aby ochrona faktycznie działała na poziomie SPF na opakowaniu kosmetyku, na skórę należy nałożyć odpowiednią ilość kremu z filtrem – a ta jest z reguły większa niż w przypadku każdego innego kosmetyku.

Dermatolodzy oceniają, że, aby skutecznie pokryć warstwą SPF całą twarz, należy wycisnąć taką ilość kremu, jaka zmieści się na całej długości palca środkowego i wskazującego.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze