Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Wkładki na ostrogi piętowe

Avatar placeholder
16.05.2017 11:51
Wkładki na ostrogi piętowe
Wkładki na ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe to zwyrodnienie dotykające kości, powodujące silny ból, początkowo pojawiający się po obciążeniu stopy, z czasem także w czasie spoczynku. Wkładki na ostrogi piętowe mogą pomóc w bezbolesnym chodzeniu, są jednak najskuteczniejsze w początkowej fazie rozwoju choroby. Amortyzują one ruchy podczas chodzenia, co znacząco wpływa na komfort życia. Jednak w przypadku zaawansowanych ostróg, wkładki na ostrogi piętowe nie wystarczą.

spis treści

1. Przyczyny powstawania ostróg piętowych

Ostrogi piętowe powstają jako narośl na kości piętowej. Zmiana wywołuje stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego, co znacznie utrudnia chodzenie. Ostroga piętowa zazwyczaj rozwija się u osób, które dużo czasu spędzają w pozycji stojącej. Sprzyja jej także uprawianie sportu – najczęściej ostrogi występują u tenisistów i biegaczy, u osób, które znacznie obciążają stopy. Jak w przypadku niemal wszystkich schorzeń stóp, tak i w przypadku ostrogi, na powstanie choroby mają wpływ źle dobrane buty. Za małe, za ciasne lub źle wyprofilowane obuwie sprzyja tworzeniu się wszelkich zmian zwyrodnieniowych w obrębie stopy.

2. Leczenie ostróg piętowych

Leczenie ostróg i łagodzenie bólu z nimi związanego zapewnią nam przede wszystkim wkładki ortopedyczne do butów. Ponadto skuteczne są także specjalistyczne masaże, a także terapia ultradźwiękowa, laseroterapia czy elektroterapia przeciwzapalna. Ostrogi leczy się również za pomocą terapii zimnem (krioterapia) oraz poprzez zastosowanie okładów chłodzących. Lekarze zalecają chorym smarowanie zmian zwyrodnieniowych maścią zawierającą niesteroidowe leki przeciwzapalne. Gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju, wówczas wskazane jest leczenie operacyjne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wkładki ortopedyczne przy płaskostopiu"

Pierwszą fazą leczenia są specjalne ortopedyczne wkładki na ostrogi piętowe do butów. Nosi się je do jednej pary butów, tej najczęściej noszonej przez osobę chorą. Wkładki mają dziurę w miejscu, gdzie pojawiły się ostrogi, są to także modele termoplastyczne, dopasowujące się do kształtu stopy. Należy pamiętać, że wszystkie powinny być wykonane specjalnie dla konkretnego pacjenta.

Istnieją także aparaty ortopedyczne zakładane na noc, aby ustabilizować staw skokowy. Taki aparat do ostróg piętowych to orteza stawu skokowego.

Noszenie wkładek ortopedycznych kontynuuje się równocześnie z bardziej zdecydowanymi metodami na ostrogi oraz ćwiczeniami.

3. Ćwiczenia na ostrogi piętowe

Inną formą leczenia ostróg są ćwiczenia wzmacniające stopy, a także rozgrzewanie stóp przed każdym wysiłkiem fizycznym. Ćwiczenia pomocne w leczeniu ostróg piętowych to ćwiczenia rozciągające ścięgno nad piętą, np. opuszczanie pięty w dół, podczas gdy reszta stopy jest na schodku, naciąganie ręcznika trzymanego w rękach za pomocą wyprostowanej stopy czy „rozgrzewanie” kostki rękami. Najskuteczniejsza jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego terapeuty.

Wkładki na ostrogi piętowe mogą pomóc w minimalizowaniu bólu wywoływanego przez to schorzenie i ułatwianiu chodzenia. Rzadko jednak same wkładki są w stanie poprawić stan chorego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze