Właściwości ryżu. Sprawdź, dlaczego warto kupić ryżowar
Ryż to jeden z najpopularniejszych obiadowych składników. Często stanowi podstawę diety sportowców oraz osób walczących z nadwagą. Nie posiada glutenu, dlatego jest zalecany dzieciom i alergikom. Zdrowotne właściwości ryżu przedstawiają się imponująco, jednak nieprawidłowy sposób jego gotowania może wywołać odwrotny efekt. Jak wobec tego przygotować ryż? Czy na pewno możemy go gotować w woreczku?
1. Dlaczego warto jeść ryż?
Ryż jest uprawiany od tysięcy lat. To jeden z najlepiej tolerowanych przez człowieka produktów, który stanowi podstawę codziennego menu w większości domów na całym świecie. Jest cennym źródłem składników odżywczych oraz witamin. Dzięki węglowodanom złożonym zawartym w ryżu mamy energię na cały dzień. W jego składzie znajdziemy białko, potas, magnez, żelazo, cynk, a także witaminy z grupy B i witaminę E oraz błonnik.
Najchętniej sięgamy po biały ryż, jednak w porównaniu z produktem brązowym ma mniej składników odżywczych, ponieważ w procesie obróbki jest oczyszczany z wierzchniej warstwy. Jednak ze względu na neutralny zapach często stanowi podstawowy składnik obiadów i deserów. Aromatyczną odmianą ryżu białego jest ryż jaśminowy o podłużnym kształcie.
Ryż (bez względu na rodzaj) nie zawiera glutenu, więc jest polecany osobom ze schorzeniem jelit, a także cukrzykom. Ryż w trakcie gotowania zwiększa ilość kalorii ze 100 do 135.
2. Jak prawidłowo gotować ryż?
Ryż zazwyczaj gotujemy w foliowych woreczkach, jednak okazuje się, że nie jest to najlepszy sposób na jego przygotowanie. W procesie gotowania jest bowiem uwalniany bisfenal A (BPA) znajdujący się w większości opakowań, w tym plastikowych woreczkach, rękawach do pieczenia czy paragonach fiskalnych. BPA może być przyczyną zaburzeń hormonalnych (np. działania gruczołu tarczycy), a także może prowadzić do otyłości.
Jak zatem gotować ryż? Dobrym rozwiązaniem, z którym coraz częściej się spotykamy, jest ryżowar.
Co to jest ryżowar? To proste w obsłudze urządzenie, do którego wsypujemy ryż, a następnie dolewamy wodę – jedna szklanka wody przypada na jedną szklankę ryżu. Sprzęt działa bardzo intuicyjnie, dlatego nie musimy się martwić, że w trakcie gotowania woda wykipi. Ziarenka nie przyklejają się do dna urządzenia.
Urządzenie świetnie sprawdzi się latem, kiedy nie chcemy, aby w kuchni było gorąco od pary unoszącej się nad kuchenką. Co ciekawe, w ryżowarze przyrządzimy nie tylko białe ziarna, ale również kaszę oraz zupę.
3. Ryżowar jak parowar
Większość elektrycznych garnków dostosowanych do gotowania ryżu pełni również funkcję parowaru. Posiadają specjalne miski, do których wkładamy warzywa czy mięso. W ten sposób w kilka minut możemy przyrządzić zdrowy posiłek bez potrzeby używania kolejnych naczyń.
Parowary i inne sprzęty AGD do Twojej kuchni znajdziesz już teraz po okazyjnych cenach na radarOkazji.
Gotowanie na parze jest idealnym sposobem na utrzymanie linii. Wzbogacimy menu niejadka o potrzebne składniki odżywcze zawarte w warzywach, które zdecydowanie się różnią w smaku od tych przyrządzanych w klasyczny sposób – zachowują naturalny kolor oraz są sprężyste.
Po przygotowaniu dania w ryżowarze urządzenie automatycznie przełącza się na tryb podtrzymywania ciepła. Do domowego menu dodamy nie tylko kurczaka z ryżem, ale również ryż z warzywami, ryż z jabłkami czy sałatkę z ryżem. A może będziemy chcieli zrobić wino z ryżu?
Zastanawialiście się czasem, co zrobić z wodą z ryżu? Możecie ją wykorzystać jako tonik do twarzy (ma właściwości łagodzące podrażnioną skórę) lub jako nabłyszczającą płukankę do włosów.