Trwa ładowanie...

Woda toaletowa a woda perfumowana - oznaczenia, stężenie nuty zapachowej

Woda toaletowa a woda perfumowana – jaka jest między nimi różnica? Czy perfumy są tym samym, co woda perfumowana? Zanim zdecydujesz się na zakup którejkolwiek wody toaletowej i perfumowanej, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na ich temat. Różnica między powyższymi produktami leży w stężeniu olejków zapachowych. Największe stężenie mają perfumy, tuż pod nimi plasuje się woda perfumowana, a następnie jest woda toaletowa. W wodzie kolońskiej stężenie olejków zapachowych jest najmniejsze.

spis treści

1. Woda toaletowa a woda perfumowana - oznaczenia

Wybór perfum to niełatwa sprawa. Tym bardziej, gdy wysoka cena nie pozwala nam na częsty ich zakup. Dodatkowo sprawę utrudniają różne rodzaje perfum. Dlatego nachodzi cię myśl, by zamiast perfum kupić ich tańszy odpowiednik.

Zobacz film: "Pomysł na biznes: Spersonalizowane perfumy"

Perfumy to kompozycja zapachów powstała na skutek połączenia różnego rodzaju olejków roślinnych. Dobór olejków, ich ilość decydują o tym, jaki zapach będą miały perfumy. Olejki roślinne rozcieńczane są w alkoholu do 1%. Od stężenia olejków zależy, jak będą pachnieć i jak długo będą utrzymywać się na ciele perfumy.

Zapach perfum uwalniany jest w temperaturze ciała. Stojąc przed półką sklepową, pewnie nieraz zastanawiałaś się, co oznaczają symbole na flakonikach. Tajemnicze EDP, EDT lub EDC mogło cię zastanowić. Tym bardziej, że cena tych samych produktów, różniących się jedynie oznaczeniem, była zupełnie inna. EDP, eau de parfum, to woda perfumowana. Z kolei EDT, eau de toilette, to woda toaletowa. Natomiast EDC, eau de cologne, to woda kolońska.

2. Woda toaletowa a woda perfumowana - stężenie nuty zapachowej

Prawdziwe perfumy zawierają największe stężenie olejków zapachowych, które waha się między 25% a 43%. Stężenie olejków zapachowych w wodzie perfumowanej mieści się w granicach 10-25%. Woda perfumowana jest często wybierana przez kobiety, gdyż jej zapach długo utrzymuje się na ciele. Woda toaletowa to drugi po wodzie perfumowanej równie częsty zakup. Stężenie olejków w EDT to 5-10%. Woda kolońska posiada najniższe stężenie olejków zapachowych, gdyż mieści się ono w granicach 3-5%.

Stężenie nuty zapachowej, jaką zawiera woda toaletowa lub woda perfumowana, przekłada się także na cenę produktu. Prawdziwe perfumy kosztują ponad 700 złotych i można je znaleźć tylko w nielicznych sklepach, dlatego też kupujący chętniej sięgają po wody perfumowane, które można dostać już za 200-300 złotych (za flakonik o objętości 30 ml). Znacznie tańsza jest woda toaletowa, którą można znaleźć już w cenie 50 złotych. Woda kolońska lub orzeźwiająca kosztuje jeszcze mniej niż woda toaletowa.

W przypadku zapachów cena odzwierciedla ich trwałość – im tańsza jest woda toaletowa i woda perfumowana, tym zapach szybciej się ulotni. Najlepsza i najdroższa woda toaletowa i perfumowana potrafi utrzymywać się na ciele nawet przez kilka dni. Natomiast zapach, jaki ma standardowa woda toaletowa i woda perfumowana, znika po kilku godzinach od popryskania.

Zobacz także:

Gdy będziesz kupować nowy zapach, pamiętaj, by tego samego dnia nie wąchać więcej niż 3-4 zapachy. Po takiej ilości wrażeń zmysłowych nasz węch przestaje odróżniać aromaty, jakie ma dana woda toaletowa czy woda perfumowana. W takim przypadku najlepiej wrócić do drogerii następnego dnia lub powąchać kawę naturalną. Podczas dobierania perfum i sprawdzania zapachów należy także unikać poznawania ich przez wąchanie korków i szyjek, bo nie wyczujemy prawdziwej nuty zapachowej, jaką mają woda toaletowa i woda perfumowana.

Woda toaletowa a woda perfumowana - oznaczenia, stężenie nuty zapachowej
Woda toaletowa a woda perfumowana - oznaczenia, stężenie nuty zapachowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.