Trwa ładowanie...

Wpływ leków na tarczycę na ryzyko złamań u osób starszych

Naukowcy przeprowadzili badanie, którego wyniki wskazują, iż osoby starsze przyjmujące wysokie dawki leków na tarczycę są szczególnie narażone na złamania.

spis treści

1. Niedoczynność tarczycy u osób starszych

Niedoczynność tarczycy zazwyczaj wykrywa się we wczesnej dorosłości lub w wieku średnim. Standardowym lekarstwem w jej leczeniu jest L-tyroksyna, czyli syntetyczna forma hormonu tarczycy. Często zdarza się, że chory mimo starzenia się wciąż otrzymuje swój lek w tej samej dawce, czego konsekwencją jest zbyt wysoki poziom hormonu tarczycy w organizmie. Naukowcy podejrzewają, iż może to zwiększać ryzyko złamań, szczególnie w przypadku starszych kobiet.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Badanie zależności między lekiem na tarczycę a złamaniami

W ramach eksperymentu przeprowadzono analizę danych pochodzących od 213 500 pacjentów w wieku powyżej 70 lat. Naukowcy przyjrzeli się przede wszystkim dawkom L-tyroksyny przyjmowanej przez badanych między 2002 a 2007 rokiem. W trakcie badania złamań doznało 22 tysiące pacjentów, co stanowi 10,4% wszystkich badanych. Ryzyko złamań było większe u osób, które odstawiły lek w ciągu 15 do 180 dni przed rozpoczęciem badania, a także u chorych kontynuujących leczenie, natomiast mniejsze u pacjentów, którzy przerwali przyjmowanie farmaceutyku wcześniej niż 180 dni przed rozpoczęciem badań. Ryzyko złamań rosło również wraz ze wzrostem dawki leku. Wyniki eksperymentu wskazują na konieczność monitorowania i ewentualnej modyfikacji dawek leków na tarczycę u starszych pacjentów.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Wpływ leków na tarczycę na ryzyko złamań u osób starszych
Wpływ leków na tarczycę na ryzyko złamań u osób starszych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.