Wrastające paznokcie - charakterystyka, leczenie, profilaktyka, klamry na wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość, która najczęściej jest spowodowana nieprawidłowym, zbyt rzadkim lub zbyt krótkim, obcinaniem paznokcia. W miejscu, w którym wrastają one w skórę, tworzy się stan zapalny, drażniony przez paznokieć. Wywołuje to dość silny ból i dyskomfort odczuwany w całym palcu, może pojawić się także krwawienie. Leczenie wrastających paznokci to głównie zabiegi chirurgiczne, choć mniej inwazyjną metodą i równie skuteczną są klamry na wrastające paznokcie. Najlepiej jest regować natychmiast po zauważeniu wrastania paznokcia, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych powikłań.
1. Wrastające paznokcie - charakterystyka
Wrastający paznokieć to przypadłość, która polega na nieprawidłowym zawijaniu się paznokcia dużego palca u stopy z jednego lub obu stron pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową. Problem dotyczy nie tylko ludzi dorosłych. Wrastające paznokcie u dzieci są również stosunkowo częstą przypadłością, gdyż mogą go powodować urazy mechaniczne (często zdarzają się u dzieci) lub noszenie zbyt ciasnego obuwia (dzieci nie zawsze przyznają się, że buciki ich uciskają).
Innymi przyczynami wrastających paznokci mogą być również: błędy w obcinaniu paznokcia (zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie bocznych rogów paznokci) i wycinaniu skórek oraz nadmierne obciążanie jednej ze stóp. W miejscu wrastania paznokcia tworzy się stan zapalny, a reakcją organizmu na ten przedłużający się stan jest rozwój ziarniny, potocznie nazywanej dzikim mięsem. Jest to tkanka łączna, mająca na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia. To ona jest głównym źródłem bólu i krwawienia z paznokcia.
2. Wrastające paznokcie - leczenie i profilaktyka
Przy wrastających paznokciach niezwykle ważna jest również profilaktyka. Polega ona na codziennej pielęgnacji stóp, prawidłowym obcinaniu paznokci bez zaokrąglania brzegów i delikatnym usuwaniu skórek, najlepiej przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego płynów, by nie doprowadzić do skaleczenia wału paznokciowego. Podobnie delikatnie należy traktować również „przeszkadzające” nam fragmenty paznokci – jeśli je wyrwiemy, spowodujemy spory uraz dla paznokcia. Jednym z elementów profilaktyki może być również płyn na wrastające paznokcie. Należy go stosować, gdy zmiana jest jeszcze niewielka i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Wystarczy 1-2 razy dziennie smarować nim zmienione chorobowo miejsca. Jeśli chodzi o leczenie wrastających paznokci, to dotyczy ono przede wszystkim zabiegów chirurgicznych i może polegać na:
- wycięciu niewielkiego otworu na szczycie wypukłości płytki paznokciowej w początkowym okresie choroby;
- usunięciu ok. 2-3 mm pasma paznokcia od strony wrastania – umożliwi to oczyszczenie rany i swobodne założenie szwów.
Coraz rzadziej stosuje się całkowite usunięcie paznokcia, gdyż zabieg taki wiąże się nie tylko z dużą bolesnością, ale powoduje częste nawroty wrastającego paznokcia.
3. Wrastające paznokcie - klamry
Jest to mniej inwazyjna metoda leczenia wrastających paznokci od operacji chirurgicznej. Klamry korekcyjne na paznokcie mogą być sprężynowe, metalowo–plastikowe, wykonane z tworzywa lub wykonane z drutu, jaki znajduje się w aparatach ortodontycznych. Ich zaletą jest to, że można je zakładać nawet w momencie, gdy doszło już do stanu zapalnego, a samo założenie przynosi natychmiastową ulgę. Klamry na paznokcie zakłada się tak, by ich końcówki były dopasowane do grubości płytki paznokciowej po obu stronach palca. Pod płytką paznokcia mocuje się haczyki, które później się łączy za pomocą drucianej pętelki i ustala siłę, z jaką klamra będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nowe koryto rośnięcia. W momencie, gdy paznokieć całkowicie odrośnie, klamrę można już bezpiecznie zdjąć. Klamra korekcyjna to sposób na wrastające paznokcie bardzo popularny na Zachodzie, niestety, wciąż jeszcze za rzadko wykonywany w Polsce.