Trwa ładowanie...

Wrastające włosy

Wrastające włoski po depilacji to problem większości kobiet. Niektóre włoski wrastają w skórę i powodują ból oraz powstawanie zaczerwienienia i krostek, których jest bardzo trudno się pozbyć. Wrastające włoski po goleniu są najwidoczniejsze zwłaszcza w okolicy bikini. Są uciążliwe i wyglądają nieestetycznie. Kobiety szukają kosmetyków zapobiegających wrastaniu włosków, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany efekt. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na wrastające włoski po depilacji?

Zobacz film: "Kiedy pozwolić dziecku na depilację?"

spis treści

1. Wrastające włoski

Wrastające włoski po depilacji to problem niejednej kobiety. Pojawiają się po depilacji woskiem, depilatorem, a także pęsetą czy nawet zwykłą maszynką. Włoski wrastają, kiedy są zbyt słabe lub z innych przyczyn nie potrafią przebić się przez skórę. Wrastają wtedy pod nią i dochodzi do zapalenia mieszka włosowego, pojawiają się brzydkie krosty i pęcherzyki nabrzmiałe białawym płynem. Ich wyciskanie nic nie pomaga. Wręcz przeciwnie, może jeszcze tylko pogorszyć sprawę. Problemowi można zapobiegać, stosując kilka sprawdzonych sposobów.

2. Sposoby na wrastające włoski

2.1. Kremy do depilacji

Wrastające włosy - zdjęcia
Wrastające włosy - zdjęcia

Złuszczanie naskórka jest zabiegiem stosowanym w kosmetyce i dermatologii mającym zapobiegać wrastającym...

zobacz galerię

Kremy do depilacji są dopasowane do wymagań skóry:

  • normalnej – kremy z mleczkiem lotosu i wyciągiem z kwiatu jaśminu
  • suchej – kremy z masłem shea i wyciągiem z lilii
  • wrażliwej – kremy z aloesem i witaminą E

Kremy do depilacji zawierają składniki chemiczne, które rozpuszczają włosy. Po 5-10 minutach preparat spłukuje się pod prysznicem lub usuwa szpatułką, dołączoną do opakowania.

W większości kosmetyków do depilacji wykorzystuje się pochodne kwasów, które rozpuszczają kreatynę (białko budulcowe włosa). Czasami mogą podrażniać skórę, szczególnie u osób z jasną karnacją. Kremy do depilacji nakłada się na suchą, nieposmarowaną balsamem skórę. Włoski po tym zabiegu odrastają nawet po tygodniu i są dużo słabsze.

2.2. Peelingi złuszczające

Aby zapobiec wrastaniu włosków, należy stosować peelingi do ciała. Oczyszczają one skórę z martwych komórek i w przyszłości ułatwiają włoskom przebicie się przez skórę. Peeling należy stosować przed depilacją i jakiś czas po niej.

2.3. Maseczki złuszczające

Stanowią alternatywę dla peelingów. Działają podobnie jak one, dodatkowo sprawiają, że naskórek staje się cieńszy. Dzięki temu, odrastające włoski po depilacji bez większego problemu mogą się przez niego przebić.

2.4. Myjki do złuszczania

Warto stosować również myjki, które są twarde i masujące, specjalnie przeznaczone do złuszczania naskórka. Ich działanie jest podobne do peelingu lub maseczek złuszczających.

2.5. Kremy nawilżające

Po depilacji zaleca się systematycznie stosować kremy czy balsamy nawilżające i zmiękczające naskórek. Preparat trzeba wsmarować w skórę bezpośrednio po depilacji, ale także w następnych dniach, rano i wieczorem. Dzięki temu można opóźnić odrastanie włosów. Poza tym, kremy działają kojąco na delikatną skórę okolic bikini.

2.6. Maszynka do golenia

Kobiety, którym szczególnie dokucza problem wrastających włosków, nie tylko w okolicy bikini, ale także na nogach, zaleca się rezygnację z depilacji woskiem lub za pomocą maszynki elektrycznej i wykonywanie depilacji za pomocą zwykłej maszynki.

3. Usuwanie wrastających włosków po goleniu

Niektóre osoby same próbują naprostować wrastający włosek. Potrzebna jest w tym celu zwykła igła, którą przed zastosowaniem należy odpowiednio zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym. Igłą leciutko przebija się skórę i wyciąga włosek na zewnątrz. Zabieg ten jest bezpieczny, jeśli jest wykonywany w sterylnych warunkach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.