Trwa ładowanie...

Wrośnięte włoski - jak sobie z nimi radzić

 Kinga Olchowy
20.07.2020 15:01
Każda kobieta przynajmniej raz w życiu znalazła na swoim ciele wrastający włos.
Każda kobieta przynajmniej raz w życiu znalazła na swoim ciele wrastający włos. (123rf)

Każda kobieta przynajmniej raz w życiu znalazła na swoim ciele wrastający włos. To dość powszechny problem, który może wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji lub wiązać się ze stanem chorobowym. Zwykle wrośnięte włoski nie są niebezpieczne, a rozległy problem skórny można szybko wyleczyć. Jak zadbać o skórę, aby włosy nie wrastały i dlaczego w ogóle tak się dzieje?

spis treści

1. Dlaczego włosy wrastają?

Włosy wrastają najczęściej po depilacji lub na skutek intensywnie uprawianych sportów. Najczęściej są wynikiem stosowania takiej formy usuwania włosków, która wyrywa je razem z cebulkami (depilatora lub wosku). Problem może się pojawić także na skutek używania stępionej lub brudnej maszynki jednorazowej.

Wówczas z czasem kolejne, dorastające włoski stają się znacznie bardziej miękkie i cieńsze, niż na początku. Z tego powodu nie potrafią przebić się przez zewnętrzne warstwy naskórka i zaczynają kierować się z powrotem do środka. Wtedy na powierzchni ciała widoczne są jako małe, czarne kropki.

Zobacz film: "Skuteczny sposób na pozbycie się owłosienia"

Z czasem mogą one przebić się przez skórę, ale zanim to nastąpi, może rozwinąć się stan zapalny, wymagający leczenia farmakologicznego. Niektórzy ludzie mają naturalną skłonność do pojawiania się wrastających włosków. U kobiet pojawiają się one najczęściej na nogach, w okolicy bikini i pod pachami. U mężczyzn to najczęściej obszar szyi i brody.

1.1. Zapalenie mieszków włosowych

Konsekwencją nadmiernie wrastających włosków jest stan zapalny, obejmujący mieszki. Dochodzi do tego, kiedy włoski zbyt długo pozostają pod skórą, nie mogąc się przebić przez jej wierzchnie warstwy. To idealna sytuacja dla rozwoju bakterii gronkowca. Zapaleniu mieszków towarzyszy zaczerwienienie danego obszaru, czerwone krostki oraz swędzenie i ból.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych opiera się na stosowaniu antybiotyków. Można je przyjmować doustnie lub w formie maści i kremów. Na czas leczenia należy zrezygnować z depilacji i nawilżać skórę. Zapalenie mieszków można także wyleczyć domowym sposobem - należy wymieszać dwie tabletki sproszkowanej aspiryny z łyżką miodu. Tak przygotowaną mieszankę należy nakładać na skórę na 10 minut, a następnie zmyć. Wśród domowych sposobów polecany jest również aloes.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Usuwanie wrastających włosów

Jeśli włoski wrastają nam sporadycznie i nie towarzyszy im obrzęk ani zaczerwienienie, można usunąć je samodzienie przy pomocy pęsety, jednak jest to dośc długi proces. Należy go rozpocząć od regularnego złuszczania skóry rano i wieczorem. Użyty peeling musi być delikatny, aby nie naruszył barier ochronnych naskórka i nie wywołał kolejnych podrażnień.

Aby usunąć wrastający włos, skórę należy umyć łagodnym mydłem o optymalnym pH. Do zmienionego fragmentu skóry należy przyłożyć bardzo gorący wacik lub chusteczkę i poczekać kilka minut, aż wrastający włosek i skóra wokół niego ulegną zmiękczeniu.

Pęsetę odkazić specjalnym sprayem lub alkoholem. Naprężyć skórę, złapać włosek i pewnym ruchem pociągnąć zaciśniętą pęsetę ku górze. Po wyrwaniu włoska warto dodatkowo odkazić skórę i zabezpieczyć ją przed podrażnieniami przy pomocy żelu aloesowego.

3. Jak sobie radzić z wrastającymi włoskami?

Podstawą pielęgnacji jest regularnie złuszczanie skóry. Włoski nie potrafią przebić się przez skórę, która jest zrogowaciała i zmęczona depilacją. Dwa razy w tygodniu warto wykonywać delikatny peeling drobnoziarnisty, lub skorzystać z domowej metody - zmieszać odrobinę kawy mielonej i dowolnego oleju. Tak złuszczona skóra będzie gładka, miękka, a włoski będą rzadziej wrastać.

Bardzo ważne jest także stosowanie kwasów, które pomogą w łagodny i stopniowy sposób złuszczyć skórę. Metoda ta sprawdza się w przypadku nawracających włosków lub dużego ich nagromadzenia. Najlepsze w tym przypadku będą kwasy: glikolowy, salicylowy i mlekowy. Można je znaleźć w wielu drogeryjnych kosmetykach.

Istotne jest także nawilżanie skóry i prawidłowa depilacja. Należy zawsze używać czystej maszynki, na której nie ma żadnych uszczerbień. Wosku nie powinno się używać wielokrotnie, a depilator musi być zawsze czysty i ustawiony na mniejszą prędkość. Bardzo ważne jest także nie dociskanie maszynki ani depilatora do skóry - zwiększa to ryzyko uszkodzenia skóry.

W czasie uprawiania sportów skóra się poci, co sprzyja namnażaniu bakterii. Wobec tego po każdym intensywnym treningu należy wciąć prysznić, złuszczyć i nawilżyć ciało.

3.1. Depilacja laserowa

Dobrym rozwiązaniem, które trwale zapobiegnie wrasaniu włosków, jest całkowite ich usunięcie przy pomocy zabiegu laserowego. Można go wykonać w gabinetach kosmetycznych. Jego cena zależy od depilowanej okolicy (bikini, nogi, pachy, wąsik) i waha się w granicach 100-600 złotych za jeden zabieg. Aby depilacja była skuteczna, należy wykonać kilka zabiegów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze