Wykorzystanie zabiegów laserowych
Skóra to bardzo złożony narząd, który zapewnia ochronę ciała, narządów wewnętrznych, izoluje i reguluje temperaturę oraz nierzadko wskazuje na ogólny stan zdrowia i samopoczucia.
Dermatologia to specjalizacja medyczna zajmująca się leczeniem zmian skórnych poprzez zastosowanie wielu metod, zaczynając od leczenia miejscowego, poprzez chirurgiczne oraz kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne. Coraz częściej w dermatologii sięga się po nowoczesne metody terapii, której najlepszym przykładem jest laseroterapia. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie nawet najlepszej metody leczniczej, bez odpowiedniej terapii pozabiegowej może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Zastosowanie kosmetyku, który zawiera m.in. cynk oraz alantoinę, neutralizuje podrażnienia i regeneruje skórę po zabiegu.
1. Początki stosowania laseroterapii
Po raz pierwszy lasery zostały zastosowane w leczeniu chorób skóry ponad 40 lat temu. Wykorzystanie argonu i dwutlenku węgla w laserach było powszechnie stosowane w leczeniu łagodnych znamion naczyniowych takich jak plamy i naczyniaki. Często niestety pomimo szybkiego efektu początkowego w postaci rozjaśnienia zmian na skórze następowało szybkie tempo powstawania blizny. Dzięki postępowi w dziedzinie laseroterapii, w ciągu ostatnich 20 lat wyeliminowano wiele działań niepożądanych i ta metoda lecznicza weszła w życie jako skuteczna broń w walce z wieloma chorobami skóry, w tym zmianami naczyniowymi i pigmentowymi. Ponadto coraz częściej sięga się po lasery w celu usuwania tatuaży, blizn i zmarszczek.
Podczas wieloletnich badań naukowcy stwierdzili, że promieniowanie laserowe posiada właściwości zarówno przeciwzapalne, odczulające, przeciwkrwotoczne, kurczliwe, jak i łagodzące ból. Istnieje wiele czynników, od których uzależnione jest działanie lasera. Należą do nich parametry promieniowania, czas ekspozycji na wiązkę promieni oraz właściwości biologiczne skóry, tj. wiek, płeć czy nasilenie pigmentacji skóry. Należy również zaznaczyć, że równie istotne, jak sam zabieg jest właściwe zadbanie o skórę po zabiegu. Zastosowanie odpowiedniego preparatu uzupełnia efekt końcowy. Prawidłowe nawilżenie, złagodzenie podrażnień i zaczerwienienia po zabiegu podnosi skuteczność laseroterapii.
2. Rodzaje zabiegów laserowych i wskazania do stosowania
W obecnych czasach sięga się po laseroterapię w celu regulacji procesów rogowacenia naskórka i wchłaniania przez niego wilgoci, pobudzenia produkcji kolagenu (usuwanie, zmniejszanie zmarszczek, wygładzenie skóry), ułatwienia prawidłowego spływu chłonki (obrzęki), normalizacji produkcji melaniny (barwnik skóry), usuwania owłosienia z różnych okolic ciała, ponadto, jak wykazały badania naukowe, laser wykazuje także działanie przeciwzapalne.
Szczególne zastosowanie na rynku mają lasery argonowe, z dwutlenkiem węgla, rubinowe, aleksandrytowe, erbowe. Oprócz nich występują także lasery helowo-neonowe, półprzewodnikowe czy neodymowe.
Laser argonowy służy przede wszystkim do zamykania naczynek krwionośnych zlokalizowanych płytko (np. na twarzy). Wykazuje jednak słabe działanie w lokalizacjach głębokich, tj. nogi. Ponadto u osób z ciemną karnacją zdarzały się poparzenia skóry, a także perforacje zamykanych naczynek. Zatem pożądany efekt lasera uzyskuje się przede wszystkim w przypadku małych i średnich naczyń. Używa się go także w likwidowaniu zmian pigmentacyjnych oraz w naczyniakach.
Po laser CO2 sięga się, kiedy zależy nam na precyzyjnym usunięciu zmian. Swoje zastosowanie znajduje w usuwaniu brodawek wirusowych (zwykłych: kurzajki, oraz płaskich), brodawek łojotokowych, znamion niezawierających barwnika, włókniaków miękkich, kępek żółtych powiek, przerośniętych gruczołów łojowych i w gruczolaków potowych. Zastosowanie tego typu lasera przynosi wiele korzyści, m.in. zmiana poddawana laseroterapii nie krwawi, a obrzęk i ból pozabiegowy są zdecydowanie mniejsze niż po metodach chirurgicznych. Proces gojenia w połączeniu z zastosowaniem kremu regenerującego jest szybki i sprawny.
Laser rubinowy służy przede wszystkim do usuwania włosów. Udowodniono, że w okresie 12 tygodni po jednorazowym zabiegu uzyskano o 20-60% mniejszy odrost.
Laser aleksandrytowy, podobnie jak rubinowy znajduje zastosowanie w usuwaniu włosów z różnych okolic ciała. Stwierdzono, że po jego zastosowaniu następuje zredukowanie odrostu włosów nawet do 80%.
Laser erbowy stosowany jest w ginekologii, laryngologii, neurochirurgii do usuwania guzów rdzenia i wszędzie tam, gdzie zależy nam na działaniu bardzo precyzyjnym w zakresie ułamków milimetra. Jednakże w odróżnieniu od lasera CO2 ma słabe działanie koagulacyjne (rany krwawią podczas zabiegu).
Przeciwwskazaniem do zastosowania laseroterapii jest choroba nowotworowa, ostra choroba wieńcowa, ciąża, a także epilepsja.
Podsumowując, laseroterapia to skuteczna i odpowiednio użyta, bezpieczna metoda walki z niedoskonałościami skóry. Pomimo niezliczonych zalet zdarzają się czasem działania niepożądane, tj. tymczasowy ból, zaczerwienienie, zasinienie, czasem pęcherze i blizny. Dlatego tak istotna jest szybka reakcja po zabiegu w postaci zastosowania odpowiedniego preparatu, który oprócz złagodzenia dolegliwości zabezpieczy skórę przed wpływem środowiska zewnętrznego na fragment skóry poddany laseroterapii. Odpowiednio dobrany krem kojąco-łagodzący skutecznie łagodzi podrażnioną skórę, przyspiesza procesy regeneracji naskórka, a tym samym usprawnia proces gojenia.