Trwa ładowanie...

Botoks - charakterystyka, zastosowanie, przygotowanie do zabiegu, efekty uboczne, przeciwwskazania

Botoks to substancja stosowana w celu złagodzenia rysów twarzy. Zastrzyki z botoksu sprawiają, że twarz nabiera młodego wyglądu. Warto wiedzieć, że botoks działa tylko na zmarszczki mimiczne. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat właściwości botoksu? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Botoks - charakterystyka

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, znana także jako jad kiełbasiany, to jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn, która w niewielkich dawkach może być stosowana w neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej.

Wstrzykiwanie botoksu pomaga w mało inwazyjny sposób wygładzić, a nie usunąć, istniejące zmarszczki mimiczne, tj.: kurze łapki, zmarszczki na czole i tzw. zmarszczkę lwią między brwiami.

Od niedawna stosuje się je także do uniesienia opadających kącików ust, tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą, a nawet na "pomarańczową skórkę" na brodzie. Zupełną nowością jest wykorzystywanie botoksu do zmniejszania zmarszczek na szyi i dekolcie.

2. Botoks - działanie

Botoks wstrzyknięty w okolice zmarszczki blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy odpowiedzialnych za jej tworzenie się. Powoduje to działanie paraliżujące mięśnie, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się nie pogłębiają. Unieruchomione zostają niewielkie fragmenty skóry, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie, a twarz nie wygląda nienaturalnie.

Zaraz po zabiegu z botoksem skóra może być nieco podrażniona i obrzęknięta, może nawet powstać niewielki siniak, ale te objawy trwają krótko i szybko znikają. Efekt kosmetyczny zastosowania botoksu jest widoczny po 3-4 dobach, a poprawą wyglądu można cieszyć się od 3 do 6 miesięcy.

3. Botoks - przygotowanie do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu wstrzykiwania botoksu nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem na temat przyjmowanych leków i chorób przewlekłych. Dokładnie ogląda też skórę, która ma zostać ostrzyknięta.

Przed zabiegiem lekarz odtłuszcza skórę i dezynfekuje ją przy użyciu bezalkoholowego preparatu. Ostrzykiwanie botoksem nie wymaga podawania znieczulenia miejscowego. Lekarz przed zabiegiem schładza skórę lodem. Ostrzykiwanie botoksem przypomina ugryzienia komara.

4. Botoks - jak wygląda zabieg?

Zabieg ostrzykiwania skóry botoksem trwa kilkanaście minut. Po przygotowaniu do zabiegu i schłodzeniu skóry lekarz przystępuje do ostrzykiwania. W zależności od miejsca, wstrzykuje się odpowiednią ilość botoksu. W przypadku czoła jest to osiem ostrzykiwań, w okolicy kurzych łapek trzy po każdej stronie. W przypadku powiek wystarczy jedno lub dwa wstrzyknięcia na każdą z nich.

Na koniec ponownie schładza się skórę i smaruje kremem z witaminą K. Maść chroni skórę przed powstawaniem siniaków. Po zabiegu przez trzy godziny nie można dotykać i masować twarzy, schylać się i kłaść. Takie ruchy mogą spowodować przemieszczanie się botoksu pod skórą.

Po dwóch tygodniach następuje wizyta kontrolna, na której lekarz określa czy botoks rozłożył się równomiernie i czy nie należy przeprowadzić korekty.

5. Botoks - najlepszy wiek na zabieg

W przypadku ostrzykiwania botoksem nie ma dolnej ani górnej granicy wieku. Często na zabieg decydują się kobiety młode, przed ukończeniem 30. roku życia. Zwykle chcą za pomocą botoksu spłycić powstające już w tym wieku zmarszczki mimiczne. Wstrzykiwanie botoksu ma też działanie profilaktyczne. Dzięki temu zabiegowi rzadziej będziemy marszczyć np. czoło, przez co jest mniejsze prawdopodobieństwo że zmarszczka się utrwali i uwidoczni.

6. Botoks - bezpieczeństwo stosowania

Botoks w rękach doświadczonego specjalisty jest bezpieczny. Podaje się go w niewielkich ilościach, działa miejscowo, nie jest wchłaniany do organizmu, a po paru miesiącach nie ma po nim śladu. Jeśli zabiegi na zmarszczki wykonuje się w renomowanym gabinecie, nie trzeba się martwić o efekty uboczne ani o późniejszą mimikę.

Należy jednak pamiętać, że botoks to silnie działająca substancja, która nieodpowiednio zastosowana może przynieść więcej szkody niż pożytku. Podanie zbyt dużej dawki może skutkować czasowym porażeniem mięśnia twarzy, które mija dopiero po kilku miesiącach.

7. Botoks - skutki uboczne

Zabieg wstrzykiwania botoksu jest w większości przypadków bezpieczny i pozostaje po nim niewielki siniak, który szybko znika. Jednakże w ok. 2% przypadków wstrzykiwanie botoksu powoduje negatywne efekty uboczne ze strony całego organizmu, do których należą:

Negatywne skutki uboczne botoksu mogą dotyczyć także bezpośrednio wyglądu twarzy. Wśród nich należy wymienić:

  • zaczerwienienie skóry twarzy;
  • osłabienie mięśni twarzowych;
  • opadnięcie powieki;
  • rozprzestrzenienie się botoksu na mięśnie znajdujące się obok miejsca wstrzyknięcia.

8. Botoks - przeciwwskazania do zabiegu

Mimo że zastrzyki z botoksu są stosunkowo bezpieczną formą wygładzania zmarszczek, istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ostrzykiwania botoksem nie wykonuje się osobom cierpiącym na osłabienie siły mięśni. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest też ciąża i menstruacja.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również przyjmowanie leków przeciwbólowych, leków przeciwgorączkowych i rozrzedzających krew. Uważać trzeba na aspirynę. Kwas acetylosalicylowy sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na powstawanie siniaków.

Lekarz odmówi wykonania zabiegu jeśli na skórze, która ma być ostrzykiwana pojawił się stan zapalny, np. intensywny trądzik. Przed zabiegiem zaleca się wyleczenie wszelkich zmian skórnych.

9. Kremy działające jak botoks

Na rynku kosmetycznym pojawia się wiele kremów do pielęgnacji twarzy, które mają mieć działanie podobne do botoksu i spłycać zmarszczki. Niestety, nie jest to do końca prawda. Kosmetyki wygładzające zmarszczki nie zawierają substancji, które byłyby w stanie dotrzeć do mięśnia i sparaliżować go, tak jak czyni to botoks.

Kremy wygładzające zmarszczki zawierają składniki, które relaksują mięśnie, działają jednak tylko na powierzchni skóry. Takie preparaty można stosować bo zabiegu ostrzykiwania botoksem, żeby przedłużyć jego działanie.

10. Botoks - cena

Zastrzyki z botoksu to oręż w walce ze zmarszczkami. Dość kosztownej walce, warto by dodać. Cena zabiegu zależy od ilości wykorzystanej toksyny, na przykład zastrzyk w okolice kurzych łapek (dwoje oczu) kosztuje około 800-900 zł, a zabiegi na czoło, między brwiami 900-1600 zł. Cena wygładzenia zmarszczki palacza wynosi ok. 400 zł, za zabieg na szyję zapłacimy ok. 1000 zł.

Zabiegi na zmarszczki nie są tanie, ale przynoszą zdumiewające efekty. Najważniejsze, by zastrzyki z botoksu wykonywał doświadczony lekarz, w przeciwnym razie możliwe są długotrwałe powikłania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.