Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Zamykanie naczynek - przyczyny popękanych naczynek, podział teleangiektazji, metody

Avatar placeholder
04.05.2021 14:05
Zamykanie naczynek jest stosowane przy zmianach wywołanych przez czynniki zewnętrzne
Zamykanie naczynek jest stosowane przy zmianach wywołanych przez czynniki zewnętrzne (123rf.com)

Zamykanie naczynek na twarzy najczęściej odbywa się metodą elektrokoagulacji lub za pomocą lasera. Popękane naczynka na policzkach czy w okolicy nosa nie wyglądają estetycznie. Na szczęście medycyna oferuje współcześnie różne zabiegi, aby zlikwidować te niechciane defekty skórne. Rozszerzone naczynka krwionośne to przede wszystkim zmora osób z cerą wrażliwą, skłonną do przesuszania się i mało odporną na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza zimno i promieniowanie słoneczne.

spis treści

1. Zamykanie naczynek a objawy popękanych i rozszerzonych naczynek

Zamykanie naczynek stosunek się przy rozszerzonych i popękanych naczyniach. A  na rozszerzenie i pękanie naczyń krwionośnych na twarzy ma wpływ wiele czynników. Pierwszym objawem rozszerzania naczynek jest zaczerwienienie skóry, tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwale rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek. Takie zmiany skórne określa się mianem teleangiektazji.

Teleangiektazje to jedne z najczęściej występujących zmian w układzie naczyniowym skóry. Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń, co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się oraz powoduje wzrost przepuszczalności naczyniowego śródbłonka. Popękane naczynka są trwale rozszerzonymi naczyniami włosowatymi splotu podbrodawkowego, które prześwitują przez naskórek w postaci czerwonych „niteczek”. W skrajnych przypadkach mogą one tak ściśle przylegać do siebie, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Zamykanie naczynek - podział teleangiektazji

  1. Teleangiektazje pierwotne (samoistne) – najczęściej związane z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi skóry i narządów wewnętrznych.
  2. Teleangiektazje wtórne (nabyte) – są wynikiem działania czynników zewnętrznych, schorzeń skóry, chorób ogólnoustrojowych. Czasem pojawiają się jako reakcja na niektóre leki.

Zamykanie naczynek jest stosowane przy zmianach wywołanych przez czynniki zewnętrzne, którymi są m.in.: wiatr, duże wahania temperatur, duża wilgotność powietrza, przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, długotrwałe stosowanie sterydów, stosowanie laserów biostymulujących.

W zależności od wyglądu i umiejscowienia popękanych naczynek wyróżnia się teleangiektazje:

  • liniowe – nie tworzą połączeń między sobą i zwykle umiejscowione są na przyśrodkowej powierzchni ud, powyżej stawu kolanowego,
  • drzewkowate – występują zwykle na bocznej powierzchni ud,
  • pajączkowate – rozchodzą się promieniście na boki od centralnego najszerszego naczynia,
  • guzkowe – nierównomiernie rozsiane punktowe rozszerzenia naczyń.

3. Zamykanie naczynek - metody

Zamykanie naczynek krwionośnych polega na zasklepieniu ich światła z obu stron, czyli na przerwaniu ciągłości naczyń. Wybór metody zamykania naczynek krwionośnych zależy od rozległości zmian, ich lokalizacji oraz od doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Zamykanie naczynek na twarzy wykonuje się najczęściej metodą elektrokoagulacji lub laserową. Teleangiektazje na nogach usuwa się metodą skleroterapii.

  • Elektrokoagulacja – inaczej tzw. diatermia chirurgiczna. Jest to koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektrodą dotyka się każdego naczynka, powodując jego zamknięcie. Elektrokoagulacja to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała. Skóra po zabiegu jest lekko podrażniona i zaczerwieniona, jednak proces gojenia jest dość krótki i w zależności od wrażliwości skóry trwa od jednego do kilku dni.
  • Kriochirurgia – zamykanie naczynek na twarzy odbywa się przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Kriochirurgia jest przeznaczona głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.
  • Fototermoliza – zamykanie naczynek przy użyciu wysokoenergetycznego lasera. Światło lasera pochłaniane jest przez czerwony barwnik krwi – hemoglobinę, co powoduje termiczną koagulację naczyń. Do zabiegu wykorzystuje się m.in. laser pulsujący barwnikowy, laser argonowy, laser neodymowy oraz diodowy. Po zastosowaniu laserów stwierdza się jednak często tylko odcinkowe przerwanie ciągłości naczynia oraz powstawanie przebarwień w wyniku pochłaniania światła lasera przez melaninę.

Zamykanie naczynek polega na tym, że energia świetlna emitowana z lasera pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi, a krew „ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynko jest samoczynnie usuwane z organizmu. Aby zamknąć wszystkie pęknięte naczynka, z reguły potrzeba do trzech zabiegów wykonanych w ciągu kilku miesięcy. Ilość zabiegów zależy od: ilości teleangiektazji, ich średnicy, koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. Skuteczność zabiegu usuwania popękanych naczynek jest uwarunkowana: rodzajem metody, jakością urządzenia, umiejscowieniem i rozległością zmian oraz doświadczeniem lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze