Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zapalenie dziąseł - konsekwencje, objawy, zapobieganie, leczenie

Avatar placeholder
Joanna Krocz 27.04.2021 16:32
Zapalenie dziąseł wymaga leczenia
Zapalenie dziąseł wymaga leczenia (123rf.com)

Stan zapalny dziąseł jest pierwszym i stosunkowo prostym w leczeniu stopniem choroby dziąseł. Może być spowodowane płytką nazębną lub inaczej – filmem bakteryjnym, czyli bezbarwną, miękką powierzchnią bakterii, która powstaje na powierzchni zębów i dziąseł. Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, wytwarza toksyny, które mogą drażnić tkankę dziąseł, wywołując stan zapalny dziąseł.

spis treści

1. Zapalenie dziąseł - konsekwencje i objawy

Uszkodzenie tkanki dziąseł we wczesnym etapie rozwoju zapalenia jest jeszcze odwracalne. Dzieje się tak, ponieważ ani tkanka łączna, ani kostna, które utrzymują ząb we właściwej pozycji, nie uległy jeszcze zakażeniu. Z drugiej strony jednak, nieleczone schorzenie może przekształcić się w zapalenie przyzębia i permanentnie uszkodzić nie tylko zęby, ale także szczękę i żuchwę. Grozi również rozwojem paradontozy.

Wśród najczęściej pojawiających się objawów zapalenia dziąseł warto wymienić zaczerwienienie, obolałość, opuchliznę, a także krwawienie podczas szczotkowania zębów. Dodatkowo, niekiedy można zaobserwować odsłonięte szyjki zębowe, co ma miejsce przy cofnięciu się dziąseł.

Zobacz film: "Jak dbać o zdrowię jamy ustnej"

Co więcej, w wyniku schorzenia pomiędzy dziąsłem, a zębem mogą powstawać kieszonki dziąsłowe, zawierające płytkę nazębną lub drobiny jedzenia. U niektórych chorych odnotowuje się nieprzyjemny zapach z ust, a także niemiły posmak w jamie ustnej, który może powstawać nawet w początkowym etapie choroby dziąseł.

W ostrych stanach zapalnych dziąsła mogą mieć krwistoczerwoną barwę, mogą też zmienić swój kształt, co związane jest z rozrostem i puchnięciem tkanki dziąsłowej. Powierzchnia zmienionych chorobowo dziąseł staje się szklista i napięta.

Ból i opuchlizna to objawy zapalenia dziąseł
Ból i opuchlizna to objawy zapalenia dziąseł

2. Zapalenie dziąseł - zapobieganie i leczenie

Kluczowe znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Niebagatelną rolę odgrywa również oczyszczanie zębów u dentysty. Kiedy dochodzi do nagromadzenia się płytki nazębnej i mineralizacji, tworzy się kamień nazębny. Tylko dentysta lub higienistka stomatologiczna są w stanie go usunąć.

Profilaktyka zapalenia dziąseł obejmuje przede wszystkim:

  • właściwe szczotkowanie i dokładne czyszczenie szczelin międzyzębowych nicią dentystyczną, co uniemożliwi rozwój płytki nazębnej, zahamuje gromadzenie się kamienia nazębnego i pomoże usunąć resztki jedzenia,
  • spożywanie pokarmów bogatych w składniki wzmacniające strukturę zębów, kości szczęki i żuchwy,
  • zaprzestanie palenia tytoniu,
  • zmniejszenie ilości wypijanej kawy,
  • regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Zobacz także:

Podstawowym warunkiem powodzenia w leczeniu zapalenie dziąseł jest rzetelna współpraca pacjenta z lekarzem. Rola pacjenta polega na codziennym i systematycznym usuwaniu płytki nazębnej.

Zadaniem dentysty jest zmobilizowanie pacjenta do dbania o higienę jamy ustnej i zademonstrowanie mu właściwego sposobu czyszczenia zębów. Stomatologia estetyczna daje również możliwość usunięcia kamienia nazębnego przy wykorzystaniu narzędzi ręcznych i urządzeń mechanicznych. Dentysta wykrywa nawisające wypełnienia zębów, które mogą powodować podrażnienia dziąseł, i dokonuje ich korekty.

Co na zapalenie dziąseł w zaawansowanym stadium choroby? Leczenie ostrego zapalenia dziąseł wymaga stosowania miejscowo żeli przeciwzapalnych i środków przeciwbólowych. Terapia może być uznana za zakończoną, gdy stan zapalny dziąseł wyraźnie się zmniejszy, a pacjent będzie w stanie utrzymać właściwą higienę zębów. Należy pamiętać, że choroby dziąseł to poważny stan dla zdrowia jamy ustnej, wymagający konsultacji lekarskiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze