Trwa ładowanie...

Zmniejszenie warg sromowych

Zmniejszenie warg sromowych, czyli labioplastyka, to rodzaj operacji pozwalający poprawić wygląd okolic krocza. Podstawową funkcją tych części intymnych jest ochrona – przykrycie i zamknięcie zewnętrznych narządów płciowych. Czasami zdarzają się nieprawidłowości w budowie anatomicznej – wargi są przerośnięte, większe i dłuższe od warg sromowych zewnętrznych. Wywołuje to nie tylko nieestetyczny efekt, ale także pewien dyskomfort a nawet ból podczas wykonywania niektórych czynności. Plastyka warg sromowych to najczęściej ich zmniejszenie. Operacja plastyczna warg sromowych to operacja chirurgiczna niosąca za sobą pewne ryzyko niepowodzenia i powikłań.

spis treści

1. Przebieg labioplastyki

Labioplastyka umożliwia kształtowanie małych lub wielkich warg sromowych. Nadmierna wielkość warg sromowych może powodować problemy związane z higieną osobistą oraz odczuwaniem przyjemności podczas seksu. Niektóre kobiety mają przerost warg sromowych, który ewidentnie przeszkadza im między innymi podczas uprawiania sportu (np. w czasie jazdy rowerem). Plastyka krocza przynosi widoczne efekty plastyczne. Zdarzają się kobiety, które pragną zwiększyć wargi sromowe lub je wymodelować, ale takie zabiegi chirurgiczne zdarzają się dość rzadko.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Plastyka krocza i pochwy może być przeprowadzona u kobiet dorosłych. Kolejnym krokiem są szczegółowe badania konsultacyjne, które przeprowadza lekarz specjalista. Kobieta uzgadnia z lekarzem, jaki ma być kształt i wielkość operowanych warg sromowych. Termin operacji warg sromowych powinien być zaplanowany zgodnie z cyklem menstruacyjnym kobiety. Chirurg powinien udzielić swojej pacjentce dokładne informacje na temat przestrzegania higieny intymniej po zmniejszeniu warg sromowych.

Operacja krocza przeprowadzana jest pod narkozą. Przed operacją chirurg zaznacza linie planowanych cięć chirurgicznych w taki sposób, aby powstałe blizny były niewidoczne. Lekarz powinien zachować dużą ostrożność w okolicach łechtaczki. Podczas operacji warg sromowych konieczne może być tamowanie krwawienia. Po przeprowadzeniu zabiegu niezbędne jest zszycie ran w delikatny i staranny sposób. Czas operacji plastycznej uzależniony jest od rozległości zmian.

2. Zalecenia po plastyce krocza

Pacjentka po labioplastyce zazwyczaj jest wypisywana do domu drugiego dnia po operacji plastycznej. W ciągu następnych tygodni, po zmniejszaniu warg sromowych, warto ograniczyć aktywność fizyczną (unikać długiego siedzenia, jazdy samochodem i rowerem) oraz dbać o higienę intymną. W tym celu odradza się kąpiele w wannie, a zaleca się prysznic i korzystanie z delikatnego mydła. Pacjentka powinna być w stałym kontakcie ze swoim chirurgiem. Gojenie się ran nastąpi po dziesięciu dniach.

Plastyka krocza przynosi zadowalający wynik. Część seksuologów uważa, że zabieg może obniżyć jakość życia seksualnego operowanych kobiet. Twierdzą, że podczas operacji może dojść do uszkodzenia punktów odpowiedzialnych za doznania seksualnego. Jednak zdecydowana większość kobiet po operacji pochwy przestaje odczuwać wszelkie bariery psychiczne związane z wyglądem narządów płciowych.

Zmniejszenie warg sromowych
Zmniejszenie warg sromowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.