Trwa ładowanie...

Stosowanie zmywacza do paznokci jest niebezpieczne

Zmywacz do paznokci to podstawowy element wyposażenia kobiecej kosmetyczki. Niezbędny, gdy chcemy zetrzeć jeden lakier do paznokci i nałożyć inny. Okazuje się jednak, że płyn nie tylko rozpuszcza lakiery. Niszczy również płytkę paznokcia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Paznokieć to wytwór naskórka, który ma za zadanie chronić delikatną skórę palców. Jego wierzchnia warstwa zbudowana jest z martwych komórek, jednak poniżej znajduje się szereg wrażliwych nerwów.

– Płytka paznokcia jest barierą ochronną pomiędzy światem zewnętrznym a nerwami i naczyniami krwionośnymi, jakie się pod nią znajdują – mówi dr Jessica Krant.

Jeśli więc podczas oczyszczania paznokci z lakieru za pomocą zmywacza z acetonem poczujesz dyskomfort, pieczenie, szczypanie, oznacza to, że bariera ochronna nerwów i naczyń krwionośnych została uszkodzona. Poza bólem może to prowadzić do zakażenia, uszkodzenia (porażenia) delikatnych nerwów, a także trwałego uszkodzenia płytki paznokcia.

Jednak nie tylko zmywacz może niszczyć paznokcie. Szkodliwy może być też manicure wykonany z użyciem żelu lub acrylu, jak również sposób jego aplikacji. Do wykonania takiego manicure potrzebna jest duża wiedza z zakresu kosmetyki. Jeśli zostanie zrobiony niepoprawnie, ryzykujemy uszkodzeniem płytki i schowanych pod nią nerwów.

Podobnie rzecz ma się z usuwaniem manicure żelowego. Kobiety często po prostu odrywają powłokę żelową, narażając płytkę paznokcia na zniszczenie.

Opublikowane ostatnio w "Journal of Cosmetic Dermatology" badania potwierdzają, że sposób aplikacji i usunięcia żelu do paznokci powoduje ich kruchość, przerzedzenie i ogólną słabość. Jeśli chcesz, by twoje paznokcie lśniły, zrezygnuj z manicure żelowego przynajmniej na jakiś czas.

Nawilżaj przy tym i natłuszczaj płytkę przez kilka dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.