Trwa ładowanie...

Znak PAO – charakterystyka, kiedy się umieszcza, brak znaku, data ważności

Idziesz do drogerii i szukasz kosmetyków idealnych do swojej skóry. Obok informacji o właściwościach i składnikach możesz naleźć także różne oznaczenia. Jednym z nik jest znak PAO. O czym informuje nas ten znak i jak wygląda?

spis treści

1. Znak PAO – charakterystyka

Znak PAO to symbol otwartego słoiczka. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania „period after opening”. Znak PAO informuje nas przez jaki czas od otwarcia słoiczka można bezpiecznie stosować kosmetyk.

Zobacz film: "Dezodoranty a rak piersi"

Znak PAO został wprowadzony dla bezpieczeństwa konsumentów i uchronienia ich przed kupnem przeterminowanych kosmetyków. PAO nie jest tożsame z terminem ważności kosmetyku. Termin ważnosci kosmetyku określa się zapisem „Exp.” Przy terminie ważności powinna być podana konkretna data.

10 dziwnych składników kosmetyków, które naprawdę działają
10 dziwnych składników kosmetyków, które naprawdę działają [10 zdjęć]

Symetykon to związek powstający z połączenia krzemionki z polidimetylosiloksanem. Jest on powszechnie

zobacz galerię

2. Znak PAO – kiedy się umieszcza?

Symbol PAO producenci umieszczają na opakowaniach kosmetyków, których trwałość przekracza 30 miesięcy. Jeżeli okres użytkowania kosmetyku jest tak długi wówczas nie muszą pojawić się na nim oznaczenia odnośnie daty minimalnej. Natomiast jeżeli okres przydatności kosmetyku jest krótszy niż 30 miesięcy wówczas producenci kosmetyków muszą umieścić znak PAO, na którym na słoiczku będzie dodatkowe oznaczenie w postaci liczby i litery „M” (np. 6M, 9M, 12M). Zdarza się, że na słoiczku zamiast litery „M” może pojawić się litera „Y”. Oznacza to, że czas używania kosmetyków wyrażony jest w latach.

W Polsce konsumenci przyzwyczaili się do podwójnego oznakowania - jest to sformułowanie „najlepiej zużyć przed końcem” oraz właśnie znak PAO.

3. Znak PAO – brak znaku

Są kosmetyki, na których nie znajdziemy znaku PAO. Dzieje się tam między innymi jeżeli mamy do czynienia z produktem jednorazowego użytku. Znaku PAO nie znajdziemy np. na aerozolach (dezodoranty w spreju), ponieważ nie mają one możliwości kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Znaku PAO nie znajdziemy także na wszystkich pomadkach do ust i pudrach prasowanych, gdyż kontakt ze środowiskiem zewnętrznym nie wpływa na ich właściwości i bezpieczeństwo stosowania kosmetyków.

4. Znak PAO – data ważności

Data przydatności kosmetyków to średnio 3-5 lat od daty produkcji. Po otwarciu kosmetyków najczęściej powinniśmy go zużyć od 6 miesięcy do 30 miesięcy. Najkrótszy czas mają kosmetyki takie jak kremy do twarzy lub balsamy do ciała. Najdłuższy natomiast tusze do rzęs oraz kosmetyki w pudrze.

Znak PAO znajdzimy na kosmetykach
Znak PAO znajdzimy na kosmetykach (istock.com/misuma)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.