Trwa ładowanie...

Żółte paznokcie dłoni i stóp - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
Anna Kowalska 31.08.2020 15:08
Żółte paznokcie u stóp to symptom poważniejszych dolegliwości
Żółte paznokcie u stóp to symptom poważniejszych dolegliwości (wp.tv)

Czasem zdarza się, że dostrzegamy na powierzchni paznokci dłoni i stóp przebarwienia i żółte plamy. Nie zawsze jest to objaw choroby, zwykle chodzi o stosowane kosmetyki. Żółte paznokcie mogą byś efektem nieprawidłowej ich pielęgnacji, ale mogą sygnalizować toczący się proces chorobowy. Sprawdź dlaczego ważna jest obserwacja stanu paznokci.

spis treści

1. Przyczyny żółtych paznokci

Pojawianie się przebarwień paznokci może mieć różne podłoża. Należą do nich między innymi:

  • siniaki powstałe wskutek uderzenia,
  • pozostałości lakierów do paznokci,
  • stosowanie niektórych leków,
  • palenie papierosów,
  • zgrubienia płytki paznokciowej,
  • grzybica,

Siniaki powstające na skutek uderzeń, często pozostawiają długotrwałe ślady na paznokciu. Nie tylko są to trwałe ich przebarwienia ale również mogą wpłynąć na gładkość płytki paznokciowej.

Lakiery do paznokci szczególnie o intensywnych, ciemnych kolorach mogą powodować pojawianie się żółtego koloru paznokci. Często używanie samego lakieru do malowania paznokci jest niewystarczające ponieważ ciemne kolory mogą wnikać w płytkę paznokciową.

Efektem tego są przebarwienia, które ciężko jest usunąć podczas zdejmowania koloru. Konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów, które przywracają paznokciom naturalny kolor. Aby tego uniknąć warto pomyśleć o zakupie podkładu pod lakiery o mocnych kolorach, którego warstwa stanowi zabezpieczenie przed wniknięciem pigmentów do płytki paznokciowej.

Na pojawianie się żółtych paznokci może mieć również wpływ przyjmowanie niektórych leków (na przykład z grupy tetracyklin) lub suplementów diety (na przykład beta karotenu).

Palenie papierosów również znacząco wpływa kolor paznokci. Powodują one nie tylko zażółcenie się płytki paznokciowej ale również zmienia się ich kształt oraz struktura przez co wyglądają na niezdrowe.

Zgrubienia płytki paznokciowej natomiast pojawiają się najczęściej jako skutek toczących się procesów chorobowych. Paznokieć wtedy rośnie wolniej i staje się przez to grubszy oraz traci swoją przezroczystość.

1.1. Żółte paznokcie a grzybica

Do chorób powszechnie występujących powodujących żółte zabarwienie paznokci jest niewątpliwie grzybica. Grzybica paznokci stanowi obecnie ponad połowę wszystkich chorób paznokci. Dotyczy ona przede wszystkim stóp rzadziej rąk.

Warto zaznaczyć, że grzybica nóg może rozprzestrzeniać się na ręce. Tą chorobą można zarazić się w szczególności w miejscach takich jak baseny lub hotele. Może ona być również wynikiem zabiegów kosmetycznych wykonywanych na paznokciach np. manicure lub pedicure. Niestosowanie się do zasad higieny czyli pożyczanie ręczników lub butów także ułatwi rozprzestrzenianie się tej choroby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Grzyby powodujące grzybice żywią się przede wszystkim składnikiem paznokci jakim jest keratyna. Wydzielają oprócz tego enzymy, które powodują rozpulchnianie płytki paznokciowej i jej pogrubianie. W efekcie tego procesu na paznokciach pojawiają się żółte, białe lub brązowe plamy. Paznokieć wtedy przestaje wyglądać estetycznie.

Często zdarza się, że grzybica w początkowych fazach nie zajmuje od razu całego paznokcia tylko jego część. Niemniej jednak nieleczona rozprzestrzenia się i powoduje niszczenie paznokcia a także jego odpadnięcie. Może się też rozprzestrzeniać na kolejne palce.

2. Żółte paznokcie u stóp

Żółte paznokcie u stóp to zmora wielu osób. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, skąd tak naprawdę się biorą. To objaw, którego nie wolno lekceważyć, bo w niektórych przypadkach może zwiastować poważną chorobę.

Wygląd paznokci odzwierciedla ogólną kondycję całego organizmu. Mogą wskazywać na wiele chorób, które w ogóle nie dotyczą stóp, dłoni ani paznokci.

Zażółcenie paznokci najczęściej jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. Jest to wówczas proces nieodwracalny i nie powinien budzić niepokoju.

Podobnie jest w sytuacji, kiedy często nosimy na paznokciach czerwony lakier. Może on zabarwiać płytkę i wywoływać żółty odcień. Wystarczy wówczas zaprzestać malowania paznokci na jakiś czas i stosować odżywki.

Nie zawsze jednak jest to tak oczywiste. Zmiana koloru paznokci może mieć także inne przyczyny. Gdy płytka nagle staje się żółta, warto zastanowić się nad swoim zdrowiem.

Przede wszystkim zażółcenie paznokci może być skutkiem rozwijającej się infekcji grzybiczej. Jeśli atakuje stopy, dodatkowo utrudnia chodzenie i powoduje dolegliwości bólowe.

Paznokcie mogą zmienić też barwę na skutek przyjmowania niektórych leków, między innymi beta-karotenu i tetracykliny.

Istnieje także choroba zwana zespołem żółtych paznokci. Zwykle informuje o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Zmieniona barwa płytki paznokciowej może oznaczać problemy z cukrzycą, zapalenie zatok, zakażenie wirusem HIV, a także obrzęk limfatyczny.

Żółte paznokcie mogą być także nieoczywistym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia tarczycy, tocznia, a nawet choroby nowotworowej.

Warto także sprawdzić swoje zdrowie pod kątem żółtaczki i łuszczycowego zapalenia skóry.

Dlatego właśnie problemu nie należy bagatelizować.

3. Jak zapobiegać żółtym paznokciom?

Jako, że grzybica jest chorobą bardzo powszechną to warto zwrócić uwagę szczególnie na profilaktykę i starać się jej zapobiegać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które chronią przed rozprzestrzenianiem się grzybicy paznokci. Szczególnie ważne jest aby osoby korzystające z basenów czy często nocujące w hotelach posiadały jakiś środek chroniący przed grzybami.

Ponadto ważne jest utrzymywanie higieny ponieważ na przykład sportowe buty są bardzo dobrym miejscem do rozwoju grzybów. Niestety leczenie grzybicy musi odbywać się za pośrednictwem lekarza dermatologa ponieważ środki które są przeznaczone do usuwania zmian grzybiczych tylko je maskują. Wskutek tego wydaje się, że problemu nie ma a choroba się rozprzestrzenia przez co może wyrządzić poważniejsze szkody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze