Trwa ładowanie...

20 minut jazdy na rowerze dziennie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób serca

Jazda na rowerze zawsze była uważana za jedno z najlepszych ćwiczeń. Pomaga ona zachować dobre zdrowie, kształtuje sylwetkę, usprawnia pracę układu odpornościowego, jest też dobra dla zdrowia psychicznego oraz świetnie relaksuje. Ten sport mogą uprawiać ludzie w każdym wieku.

Jazda na rowerze może nas uchronić przed chorobami serca
Jazda na rowerze może nas uchronić przed chorobami serca (123RF)

1. Jazda na rowerze dla zdrowego serca

Najnowsze badania wykazały również, że kolarstwo przynosi wiele korzyści dla serca – wystarczy zaledwie 20 minut jazdy rowerem dziennie, by uchronić się przed poważnymi chorobami krążenia.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Amar Singal, kardiolog z Instytutu Medycznego Sri Balaji w New Delhi, zauważa, że jest wiele badań, z których można wyciągnąć takie wnioski. Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Purdue pokazał, że regularna jazda na rowerze może obniżyć ryzyko chorób serca aż o 50 proc.

Podobnie, Ośrodek Badania Serca w Kopenhadze, który monitorował ponad 5000 ludzi w ciągu 14 lat, stwierdził istotny związek pomiędzy częstym jeżdżeniem na rowerze i zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu choroby wieńcowej.

2. Choroby serca są odpowiedzialne za najwięcej zgonów w Polsce

Choroby układu krążenia są odpowiedzialne za ponad 30 proc. wszystkich zgonów na świecie.

Według opracowania GUS pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski", choroby układu krążenia stanowią największe zagrożenie dla życia w naszym kraju.

Zobacz także

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, niewystarczająca aktywność fizyczna jest jednym z dziesięciu najważniejszych czynników ryzyka występowania chorób krążenia na całym świecie.

WHO zaleca, że ​​dorośli w wieku od 18 do 64 lat powinni w ciągu całego tygodnia przeznaczać co najmniej 150 minut ****na umiarkowanie intensywną aktywność fizyczną w ciągu całego tygodnia, aby móc uchronić się przed chorobami krążenia. Właśnie 20 minut jazdy rowerem  wystarczy, aby osiągnąć ten cel.

20 minut jazdy na rowerze dziennie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób serca
20 minut jazdy na rowerze dziennie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób serca (iStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.