Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

22 naturalne domowe sposoby na leczenie oparzeń słonecznych

 Sylwia Stachura
01.07.2021 18:14
22 naturalne sposoby na leczenie oparzeń słonecznych
22 naturalne sposoby na leczenie oparzeń słonecznych (Ilustracja / Shutterstock)

Stało się. Po całym dniu spędzonym na słońcu, twoja skóra przybrała intensywnie czerwony kolor, piecze, a nawet boli. Jasne, że najlepiej zapobiegać oparzeniom słonecznym, ale teraz czas na działanie, a nie rozpamiętywanie. Nie musisz biec do apteki, aby pozbyć się opuchlizny i zaczerwienienia. Wiele skutecznych leków na oparzenia słoneczne masz już w domu, a nawet o tym nie wiesz! Przedstawiamy 22 najlepsze naturalne, domowe sposoby na uśmierzenie bólu i złagodzenie oparzeń słonecznych.

spis treści

1. Przyczyny powstawania oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne powstają, gdy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry – melaniny. Oparzenie słoneczne u osób o jasnej karnacji (posiadających w skórze małą ilość ochronnego pigmentu) może pojawić się już po 15 minutach przebywania w pełnym słońcu, a osoby o dużej zawartości pigmentu (osoby ciemnoskóre) tę samą ekspozycję mogą tolerować przez kilka godzin.

Należy pamiętać, iż skóra dzieci i niemowląt jest szczególnie wrażliwa na działanie promieniowania UV. Powinno się także pamiętać, że intensywność promieniowania słonecznego zależy od pory dnia (zazwyczaj najsilniejsze jest między godz. 10.00 a 14.00), pory roku, szerokości geograficznej i innych.

Osoby przyjmujące jakiekolwiek leki powinny upewnić się, że nie powodują one zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV, zanim wystawią skórę na słońce.

Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

2. Objawy oparzenia słonecznego

Pierwsze oznaki oparzenia słonecznego mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od ekspozycji na promieniowanie, a pełne objawy mogą zaznaczyć się dopiero po 24 godzinach, a nawet dłużej. Poparzenia słoneczne możemy podzielić na trzy stopnie w zależności od ich ciężkości.

W oparzeniu pierwszego stopnia objawem jest czerwona, tkliwa, nadmiernie ocieplona skóra. Po kilku dniach dochodzi do płatowego złuszczenia naskórka w poparzonym miejscu. Ten rodzaj oparzeń słonecznych obejmuje jedynie zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i jest zdecydowanie najczęstszy.

W oparzeniu drugiego stopnia poza zaczerwienieniem skóry pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, obrzęk, częściowa martwica naskórka. Tego rodzaju oparzenia dotyczą warstwy naskórka oraz skóry właściwej, goją się od 2 do 6 tygodni i zazwyczaj nie pozostawiają po sobie blizn.

W oparzeniu trzeciego stopnia zniszczeniu ulegają wszystkie trzy warstwy skóry, a także nerwy i tkanka podskórna. Po wygojeniu zostają blizny. Ten rodzaj oparzeń słonecznych jest bardzo niebezpieczny i może stanowić zagrożenie życia.

Najczęściej występuje u małych dzieci i niemowląt, które zostały narażone na działanie silnego promieniowania słonecznego, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Oparzenia słoneczne trzeciego stopnia należą na szczęście do rzadkości, a w razie ich wystąpienia konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

3. Preparaty zapobiegające oparzeniom słonecznym

Należy pamiętać, że oparzeniom słonecznym znacznie lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. Preparaty zapewniające efektywną ochronę przeciwsłoneczną są aktualnie szeroko dostępne w sklepach i aptekach.

Szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej zapewniają preparaty co najmniej z filtrem SPF 30. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym powinny być stosowane nie tylko w momencie kiedy planujemy „opalanie”, ale w każdym przypadku wystawiania skóry na działanie silnego promieniowania UV.

Krem do opalania powinniśmy nałożyć na skórę na co najmniej 30 minut przed ekspozycją. Należy też pamiętać o nakryciu głowy, warto też w przypadku długiej ekspozycji włożyć na siebie lekką odzież w jasnych kolorach, które odbijają światło.

4. 22 naturalne sposoby na leczenie oparzeń słonecznych

4.1. Zimny kompres

To jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na oparzenia słoneczne. Do zaczerwienionej skóry należy przyłożyć zimny kompres – wystarczy ręcznik lub gazę namoczyć w zimnej wodzie, a następnie położyć na rozpalone miejsce. Chłód uśmierza ból i redukuje zaczerwienienie.

4.2. Kąpiel z octem jabłkowym

Jeśli skóra piecze i boli, zrób sobie leczniczą kąpiel. Wystarczy do wanny z wodą dodać ok. 1 szklankę octu jabłkowego, by złagodzić podrażnienie naskórka. Dodatek octu jabłkowego pomoże utrzymać równowagę pH skóry, ponieważ ma on odczyn prawie identyczny z pH zdrowej skóry.

4.3. Aloes

Aloes
Aloes

Każdy z nas powinien mieć w swoim domu doniczkę z aloesem. To niezwykła roślina, która pomaga na wiele problemów ze skórą, w tym oparzenia słoneczne. Żel znajdujący się w liściach aloesu to prawdziwy cudotwórca – świetnie nawilża skórę, tworzy na niej barierę ochronną i chłodzi. Poza tym zawiera antyoksydanty, które pomagają zwalczyć stan zapalny w naskórku. Substancje znajdujące się w aloesie przyspieszają procesy gojenia, dzięki czemu szybko zapomnisz o bolesnym oparzeniu.

4.4. Nagietek

Nagietek to roślina o wielu właściwościach leczniczych. W przeszłości stosowano ją na trądzik oraz egzemę. Może się okazać przydatny również po powrocie z plaży, ponieważ koi skórę i likwiduje stany zapalne. Jak go stosować? Zbierz świeże kwiaty nagietka, zaparz je jak herbatę, odstaw do wystygnięcia, a następnie zrób z naparu okłady. Płatki warto również dodać do wanny i zrobić sobie regeneracyjną kąpiel po opalaniu.

4.5. Mięta

Mięta
Mięta

Mentol znajdujący się w listkach mięty to jedna z najskuteczniejszych naturalnych substancji chłodzących. Miętę możesz wykorzystać na dwa sposoby. Pijąc herbatę, schłodzisz się od wewnątrz i szybciej zregenerujesz po dniu spędzonym na słońcu. Napar z mięty można też wykorzystać do zrobienia chłodzących okładów. To bardzo efektywny lek na oparzenia słoneczne, ale należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu. Mięta zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego zrób okład wieczorem i upewnij się, że skóra jest czysta przed wyjściem na zewnątrz następnego dnia.

4.6. Oczar wirginijski

Leczenie oparzeń słonecznych wymaga delikatnych, ale skutecznych środków. Jednym z nich jest oczar wirginijski, z którego można przygotować tonik na różne problemy ze skórą. Oczar wirginijski zmniejsza zaczerwienienie, chłodzi rozgrzaną skórę, zmniejsza swędzenie i przyspiesza gojenie. Warto mieć ten produkt w domowej apteczce.

4.7. Miód

Chcesz wypróbować domowe sposoby na oparzenia słoneczne? Sięgnij po miód, który zawiera enzymy i probiotyki o wielu właściwościach dobrych dla skóry. Miód działa też przeciwzapalnie, dzięki czemu może zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie po nadmiernej dawce słońca. Możesz wykorzystać naturalny miód jako maseczkę dla podrażnionej opalaniem skóry. Delikatnie wmasuj miód w skórę i zostaw na kilkanaście minut, a następnie weź prysznic.

4.8. Indyjskie przyprawy

Indyjskie przyprawy
Indyjskie przyprawy

Co mają wspólnego przyprawy z leczeniem oparzeń? Okazuje się, że wiele z nich świetnie redukuje ból i koi zmęczoną skórę. Wykorzystaj sposób Hindusek, które mieszają szafran i kurkumę z mlekiem i taką miksturą smarują poparzone miejsca. Przyprawy te są bogate w antyoksydanty i mają właściwości przeciwzapalne, co przyspiesza proces gojenia oparzeń.

4.9. Owsianka

Płatki owsiane to kolejny tani i skuteczny sposób na oparzenia. Łagodzą ból i zmniejszają opuchliznę, dlatego warto wykorzystać je podczas regeneracyjnej kąpieli. Przygotuj sobie kąpiel i dodaj do wody dużą garść płatków owsianych.

4.10. Jogurt

Jak leczyć oparzenia słoneczne, gdy nie mamy dostępu do apteki? Najczęściej polecanym produktem jest jogurt naturalny, który świetnie zastąpi kosmetyki po opalaniu. Wystarczy delikatnie zaaplikować go na skórę i poczekać, aż się wchłonie. To błyskawiczna recepta na rozgrzaną i obolałą skórę.

4.11. Sałata

Twoja skóra poczuje ulgę, jeśli przygotujesz specjalne okłady z sałaty. Liście tego warzywa należy zagotować, odcedzić, a powstały wywar schłodzić w lodówce. Następnie należy nasączyć w nim płatki kosmetyczne i posmarować nimi oparzone miejsca.

4.12. Herbata

Herbata
Herbata

Zapomniałaś okularów przeciwsłonecznych i masz poparzone powieki? Świetnym lekarstwem są torebki herbaty. Wystarczy nasączyć je w chłodnej wodzie, a następnie położyć na powiekach. Herbata zawiera kwas taninowy, który zmniejsza opuchliznę i redukuje ból.

4.13. Mąka kukurydziana

Jednym z domowych sposobów na ukojenie oparzonej skóry jest pasta z mąki kukurydzianej. Wystarczy do mąki dodać odrobinę wody, wymieszać i pastę zaaplikować na czerwone i bolące miejsca.

4.14. Proszek do pieczenia

Kolejny świetny lek na oparzenia, który znajdziesz w kuchni, to proszek do pieczenia. Duża szczypta tego produktu zamieni zwykłą kąpiel w regenerującą kurację dla skóry. Pamiętaj, aby woda była letnia. Po kąpieli nie musisz się dokładnie osuszać – zostaw proszek do pieczenia na skórze. Jest nietoksyczny, a świetnie niweluje ból.

4.15. Ogórki

Ogórki
Ogórki

Używasz czasem plasterków ogórka, aby zmniejszyć opuchliznę wokół oczu? Warzywo to nie tylko świetnie redukuje obrzęki, ale ma również właściwości chłodzące i przeciwbólowe, dlatego idealnie sprawdzi się po kąpielach słonecznych. Schłodź ogórki w lodówce, a następnie zmiksuj je blenderem na gęstą masę. To świetna maseczka na oparzenia słoneczne, której możesz użyć również na twarz.

4.16. Mleko

W twojej lodówce znajdziesz wiele naturalnych leków na poparzenia słoneczne. Jednym z najczęściej stosowanych jest mleko. Nakładając je na zaczerwienioną skórą, stworzysz ochronny film i złagodzisz dyskomfort. Pamiętaj o tym, że mleko powinno być chłodne, ale nie lodowate.

4.17. Ziemniaki

Ziemniaki od wieków są stosowane jako naturalny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Można je stosować na podrażnienia naskórka, ukąszenia, zadrapania oraz oparzenia słoneczne. Pomoże ci sok z ziemniaków albo plasterki tego warzywa. Więcej drogocennego soku uzyskasz, ścierając 2 ziemniaki na tarce i wyciskając cały płyn. Nasącz w nim płatki kosmetyczne lub gazę, a następnie przyłóż je do oparzenia.

4.18. Sól Epsom

Jeśli chcesz szybko pozbyć się zaczerwienienia i stanu zapalnego skóry, zastosuj sól Epsom. To niezwykły produkt o bogatym składzie, który działa przeciwzapalnie i odprężająco na skórę. Przygotuj z niej roztwór, którym możesz smarować oparzone miejsca – 2 łyżki soli Epsom rozpuść w 1 szklance wody.

4.19. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy
Olejek lawendowy

Ekstrakt z lawendy zmniejsza ból i przyspiesza gojenie skóry, dlatego warto wykorzystać olejek lawendowy do leczenia oparzeń słonecznych. Możesz dodać olejek do kąpieli, zrobić z niego roztwór do okładów albo użyć bezpośrednio na poparzoną skórę.

4.20. Rumianek

Przemywanie skóry chłodnym naparem z rumianku to skuteczna metoda na przyspieszenie procesów gojenia się skóry po nadmiernym opalaniu. Możesz też przyłożyć do newralgicznych miejsc schłodzone torebki herbaty rumiankowej.

4.21. Olej kokosowy

Olej kokosowy to uniwersalny produkt o wielu zastosowaniach. Możesz go używać do gotowania oraz pielęgnacji skóry i włosów. Świetnie sprawdzi się również dla ukojenia naskórka po opalaniu. Olej kokosowy świetnie nawilża, a dzięki zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych przyspiesza regenerację skóry.

4.22. Woda różana

Woda różana
Woda różana

Woda różana to jeden z najstarszych kosmetyków, znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Schłodzona woda różana przyniesie natychmiastową ulgę oparzonej skórze. To niezwykle skuteczny i przyjemny sposób na ukojenie bólu i zmniejszenie zaczerwienienia.

5. Leczenie oparzeń słonecznych

W momencie kiedy nasza ochrona przeciwsłoneczna okazała się niewystarczająca i doszło do poparzenia słonecznego, powinniśmy podjąć działania prowadzące do złagodzenia dolegliwości z nim związanych. Po pierwsze możemy wziąć zimny prysznic lub nałożyć zimny okład, które złagodzą ból i pieczenie, ochłodzą też rozgrzaną skórę.

Jednak działania te przynoszą ulgę jedynie na krótko. Warto więc zastosować produkt (krem, maść), który złagodzi objawy na dłużej, a także nawilży i natłuści poparzoną skórę.

W sklepach i drogeriach dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do stosowania w przypadku poparzeń, warto jednak w celu zakupu odpowiedniego preparatu udać się do apteki. Domową apteczkę warto jest zaopatrzyć w krem zawierający alantoinę lub alantoinę oraz D-panthenol.

Alantoina jest substancją leczniczą, ma między innymi właściwości łagodzące, kojące oraz przeciwzapalne. Dodatkowo alantoina wpływa na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu skóra jest prawidłowo nawilżona i natłuszczona.

Alantoina wpływa również regeneracyjnie na komórki naskórka, przyspieszając jego odbudowę. Stosując krem zawierający w swoim składzie również D-panthenol, uzyskujemy dodatkowe działanie łagodzące oraz przeciwzapalne.

Zarówno alantoina, jak i D-panthenol są substancjami bardzo dobrze tolerowanymi przez skórę, nie wywołują one alergii ani podrażnień. Oparzenia słoneczne są częstą dolegliwością zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim lub w trakcie podróży do ciepłych krajów.

Należy pamiętać o zapewnieniu skórze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, których skóra jest jeszcze niedojrzała i tym samym szczególnie wrażliwa na promieniowanie słoneczne. W domowej apteczce powinien znajdować się również krem, który w przypadku poparzenia słonecznego pomoże nam uporać się z jego objawami.

6. Skutki oparzeń słonecznych

Najczęstsze i najpowszechniejsze są oparzenia skóry pierwszego stopnia, dotyczą one corocznie milionów ludzi na całym świecie. Objawy oparzenia słonecznego są zwykle przemijające, ale negatywne skutki dla skóry mogą mieć charakter długofalowy. Zbyt częsta i długa ekspozycja skóry na promieniowanie UV prowadzi nie tylko do jej przedwczesnego starzenia, ale może być także przyczyną nowotworów skóry. Należy o tym pamiętać, wystawiając niezabezpieczoną skórę na działanie promieni słonecznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze