Trwa ładowanie...

5 cech dobrego trenera. Jak go poznać?

Fitness przyciąga rzesze zwolenników, które z myślą o swoim zdrowiu i dobrym wyglądzie odwiedzają siłownie i kluby fitness. Tam czeka na nas wyspecjalizowany sprzęt, zorganizowane zajęcia grupowe oraz trenerzy personalni. Kiedy decydujemy się na skorzystanie z takich usług, chcielibyśmy mieć świadomość, że podejmujemy słuszny wybór. Jakie są cechy dobrego trenera?

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Wiedza i umiejętności to podstawa

Dobry trener jest solidnie przygotowany do wykonywania swojego zawodu, zarówno od strony praktycznej, jak i merytorycznej. Potrafi wyjaśnić technikę wykonywania określonych ćwiczeń oraz zobrazować, czemu służą. Ponadto umie zaprezentować ich wykonanie oraz doradzić jak wyeliminować ewentualne błędy.

2. Przykład idzie z góry

Osoba, która potwierdza czynami to co mówi, budzi naturalny szacunek. Kiedy widzimy, że rady kierowane do nas już się sprawdziły, mamy namacalny dowód, że warto iść za takim przykładem.

3. Gdy w grę wchodzi pasja

Jest to pasjonat swojej dziedziny. Osoba zaangażowana sercem w to co robi, chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi. Taki trener czy instruktor emanuje pozytywną energią, którą da się wyczuć i którą przenosi na innych. Jest to człowiek kontaktowy, który potrafi zachęcić, doradzić, zarazić miłością do sportu.

4. Trener doradza i trener koryguje

Dobry trener potrafi również zrozumieć nasze oczekiwania i w razie potrzeby odpowiednio nas zmotywować lub skorygować. Nie oznacza to, że musi przytakiwać wszystkiemu co powiemy. Niektóre osoby wyznaczają sobie niezdrowe cele (np. schudnięcie przy niedowadze) a popieranie ich w tych działaniach świadczyłoby o braku profesjonalizmu.

5. Otwarty umysł

Ponieważ fitness, kulturystyka i inne dyscypliny cały czas ulegają rozwojowi, również osoby, które znajdują w niej swoje miejsce jako eksperci, cały czas muszą podnosić kwalifikacje. Dzięki temu mamy pewność, że ich wiedza jest cały czas aktualna. Co ciekawe, dobrzy trenerzy często wymieniają się swoją wiedzą również z klientami, traktując posiadane przez nich wiadomości z należytym szacunkiem.

Trener personalny, instruktor zajęć fitness czy kulturystyki to osoba, której misją – przynajmniej z założenia – jest działalność edukacyjna na rzecz zdrowia i kultury fizycznej. Człowiek, o którym można powiedzieć, że znajduje się na właściwym miejscu sprawi, że poczujesz chęć do rozwoju, nawet jeśli będzie wymagało to nieco trudu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.