Trwa ładowanie...

ABT fitness - korzyści z ćwiczeń, trening w domu, przebieg zajęć

ABT to trening fitness, który daje znakomite efekty. Regularne ćwiczenia pozwalają uzyskać płaski brzuch, szczupłe uda i jędrne pośladki, a także zmniejszyć cellulit. To forma aerobiku jest więc polecana zwłaszcza osobom chcącym wymodelować dolne partie ciała. Treningi ABT odbywają się w prawie każdym klubie sporotwym, jednak można je wykonywać także w domu.

spis treści

1. Co to jest trening ABT?

Trening ABT to sposób na szczupłe uda, płaski brzuch i jędrne pośladki. Ćwiczenia ABT możesz wykonywać w każdym wieku i w każdym miejscu. ABT jest formą treningu, który wzmacnia i kształtuje dolne partie ciała, wykonywanego do rytmicznej muzyki. Przed każdym treningiem konieczna jest 10-15-minutowa rozgrzewka, a po niej następuje zasadniczy zestaw ćwiczeń trwający około 30 minut. ABT to trening aerobowy poprawiający sylwetkę, a także wzmacniający mięśnie i stawy.

Zobacz film: "Najczęstsze błędy, które popełniamy podczas ćwiczeń. Zobacz i chudnij efektywniej"

2. Specyfika trening ABT

Ten rodzaj ćwiczeń odchudzających jest dostępny w każdej dobrej siłowni. Układ i intensywność ćwiczeń dopasuje instruktor w zależności od wieku i możliwości. Od pomysłowości prowadzącego zależy, jakimi dodatkowymi elementami urozmaici on trening ABT. Mogą to być: ciężarki, piłka, step. Przy tego typu ćwiczeniach bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na poprawność i technikę wykonywanych ćwiczeń oraz na zachowanie właściwej pozycji. Rodzaje ćwiczeń zależą również od grupy, z którą ma zajęcia instruktor. Nie zawsze są to osoby młode, uprawiające sport, to czasem ludzie starsi lub ludzie z dość dużą nadwagą. Każde ABT jest indywidualnie dostosowane.

ABT możesz ćwiczyć również w domu. Odpowiednie ćwiczenia odchudzające są dostępne na DVD. Dobrze jest wykonywać je rano (pobudza to metabolizm) oraz wieczorem, kiedy organizm doskonale spala tkankę tłuszczową. W przypadku, gdy ćwiczysz sama, liczbę powtórzeń prostych ćwiczeń odchudzających staraj się dostosować do własnej kondycji. Jeśli będziesz wykonywać ćwiczenia regularnie, zapewnisz sobie zgrabną sylwetkę – płaski brzuch, jędrne pośladki i szczupłe uda. Ćwiczenia ABT to skuteczne odchudzanie, ponieważ przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Skóra będzie bardziej sprężysta i elastyczna, a cellulit wyraźnie mniejszy.

3. Efekty ćwiczeń ABT fitness

ABT to skrót od pierwszych liter angielskich nazw trzech części ciała: A – abdominal, czyli brzuch; B – buttocks, czyli pośladki oraz T – things, czyli uda. Na trening ABT składają się ćwiczenia aerobowe, które poprawiają wygląd i jędrność tych części ciała.

Podczas treningu dochodzi do poburzenia krążenie limfy i usunięcia szkodliwych toksyn z przestrzeni międzykomórkowych. Rozbiciu ulegają także komórki tłuszczowe, które znajdują się tkance podskórnej. W konsekwencji cellulit jest mniej widoczny.

Ćwiczenia ABT należą do ćwiczeń z grupy muscle, czyli poprawiających siłę, elastyczność oraz kształt mięśni. Wpływają więc pozytywnie na ogólną kondycję fizyczną i koordynację ruchową.

Co ważne, trening nie obciąża kręgosłupa ani stawów.

Ćwiczenia ze sprzętem fitness w domu
Ćwiczenia ze sprzętem fitness w domu

Ćwiczenia w domu nie muszą być nudne. Wystarczy trochę silnej woli i chęci.

zobacz galerię

4. Przebieg zajęć ABT fitness

Zajęcia ABT są spokojne i polecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitnessem. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych czy podziału zajęć dla początkujących i zaawansowanych.

Układ ćwiczeń zależy od prowadzącego zajęcia. Trener może zaproponować wykorzystanie piłek, gum, ciężarków czy stopni.

Typowe zajęcia składają się z piętnastominutowej rozgrzewki, w trakcie której wykonywane są proste kroki fitness prowadzone w umiarkowanym tempie. Ćwiczenia rozgrzewające są bardzo ważne, bo zapobiegają urazom i kontuzjom.

Główna część zajęć trwa około pół godziny i składa się z ćwiczeń siłowych, wykonywanych w pozycji niskiej (leżenie) lub półniskiej (siad). Zajęcia prowadzone są w pozycjach izolowanych, w których wykorzystuje się obciążenie własnego ciała oraz obciążenia zewnętrzne. Na zakończenie wprowadza się ćwiczenia rozluźniające.

Bardzo często przy ABT stosuje się ćwiczenia z piłką, które należą do grupy ćwiczeń równoważnych. Świetnie wpływają na wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę i doskonalą poczucie balansu ciała. Dodatkowo do treningu można wprowadzać elementy stepu, czyli zajęcia choreograficzne z wykorzystaniem stopnia.

Częstą praktyką jest łączenie ćwiczeń ABT z elementami stretchingu, czyli z ćwiczeniami rozciągającymi. Taki kompleksowy trening pozwala mięśniom uzyskać naturalną długość, a także uelastycznić ścięgna i więzadła stawowe. Dla osób, które nie lubią monotonii, kluby fitness proponują zajęcia łączone, np. ABT z elementami salsy lub tańców latynoskich.

By przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, trenerzy polecają połączenie tego rodzaju zajęć z treningiem fat burning składającym się z prostych układów choreograficznych, nastawionych na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Wykonywanie pierwszych treningów zaleca się w grupie. Wtedy możemy uzyskać cenne porady i wskazówki co do treningu, a także zdobyć większą motywację do pracy nad swoją sylwetką.

5. Ćwiczenia ABT fitness w domu

Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na uczęszczanie do klubu fitness, mogą kupić płytę z zestawem ćwiczeń na brzuch, uda i pośladki i wykonywać treningi w domu. Ćwiczenia odbywają się w rytm muzyki. Przy tym rodzaju treningu bardzo istotna jest poprawność i technika wykonywanych ćwiczeń oraz zachowanie właściwej pozycji ciała.

5.1. Przykłady ćwiczeń ABT

Oto przykładowy trenigng ABT w domu. Rozpoczyna się od on rozgrzewki trwającej od 10 do 15 minut. Następnie należy wykonać następujące ćwiczenia.

  • 30 półbrzuszków – należy położyć się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i głową opartą na dłoniach, a następnie powoli podnosić i opuszczać tułów. Zaleca się ok. 30 powtórzeń w jednej z 3 serii. Z czasem ilość powtórzeń brzuszków można zwiększyć.
  • 30 przysiadów – trzeba stanąć w lekkim rozkroku, wyciągnąć przed siebie ręce i powoli kucać i wstawać. W celu wzmocnienia dodatkowo mięśni kończyn górnych, podczas wykonywania przysiadów można w dłoniach trzymać hantle o wadze 1-2 kg.
  • 30 skłonów – należy stanąć w rozkroku, ręce wyciągnąć ku górze, ugiąć tułów i lewą ręką dotykać prawej stopy i na odwrót.
  • 20 rowerków – ćwiczenie wykonuje się w leżeniu na plecach. Polega ono na poruszaniu nogami w powietrzu, jak przy jeździe normalnym rowerem, ale w pozycji leżącej na plecach. Zaleca się także wykonanie 3 serii ćwiczeń, po 20 rowerków.
  • 10 wymachów – trzeba stanąć przy krześle, dłonie powinny leżeć na jego oparciu, następnie wykonać wymachy w bok i w tył prawą nogą, a potem lewą.

Aby uniknąć zakwasów, warto po zakończonym treningu wykonać ćwiczenia rozciągające.

Jeśli ćwiczysz, aby schudnąć, trening należy rozpocząć rano – to przyspiesza przemianę materii. Serię ćwiczeń trzeba powtórzyć wieczorem, by spalać tkankę tłuszczową.

Chociaż na efekty treningu ABT trzeba czekać kilka tygodni, warto jednak go zacząć i nie przerywać. Cierpliwe i regularne wykonywanie ćwiczeń ABT pozwoli uzyskać obiecane efekty.

Mgr Anna Bocheńska
ABT to trening fitness, który daje znakomite efekty.
ABT to trening fitness, który daje znakomite efekty. (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.