Trwa ładowanie...

Akcesoria do nurkowania

Z każdym rokiem nurkowanie zyskuje coraz więcej zwolenników, a sprzęt do nurkowania staje się coraz bardziej wymyślny. Akcesoria są rzeczywiście przydatne w przypadku osób, które profesjonalnie podchodzą do tego sportu, ale przeciętny amator zwiedzania głębin jest w stanie poradzić sobie, mając w posiadaniu wyłącznie podstawowe elementy. Nie warto wydawać fortuny na przedmioty, których i tak się nie użyje, ale niektóre akcesoria to więcej niż tylko drogie gadżety. Jaki sprzęt do nurkowania jest godny polecenia?

spis treści

1. Niezbędne akcesoria nurkowe

Niżej wymienione sprzęty to najczęściej kupowane akcesoria do nurkowania. Nie oznacza to jednak, że obowiązkiem każdego nurka jest zaopatrzyć się we wszystkie wymienione produkty. Wybierz tylko to, co rzeczywiście ci się przyda. Płetwy do pływania i pianka do nurkowania to absolutne minimum, podobnie jak maska i butla z tlenem. Dostępne są również maski do nurkowania ze szkłami korekcyjnymi.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

  • Zegarek do nurkowania – poprawia bezpieczeństwo nurka poprzez wskazywanie ilości czasu spędzonego pod wodą, a także chwili, gdy konieczne jest wynurzenie.
  • Komputer do nurkowania – to nowoczesny wynalazek, który chwalą sobie nurkowie, ale nie jest bynajmniej podstawowym sprzętem.
  • Podwodna latarka – użyteczna podczas nurkowania we wrakach statków oraz w nocy.
  • Noże dla nurków – przydają się, gdy nurek zaplącze się w sieci lub liny, nie poleca się ich do walki z rekinami.
  • Tak zwane parówki – długie, kolorowe nadmuchiwane rurki, które wskazują osobom na łodzi położenie nurka, gdy oddzieli się od grupy.
  • Tank banger – kawałek plastiku na linie, typu bungee, który wydaje odgłosy i pozwala zaalarmować innych nurków,
  • Kompas – jest szczególnie przydatny, gdy nurkuje się bez przewodnika.

2. Płetwy do nurkowania

Płetwy stanowią podstawowe wyposażenie każdego nurka. Pozwalają na szybkie przemieszczanie się pod wodą, bez angażowania pracy rąk. Rodzaje płetw:

  • Płetwy kaloszowe – ten rodzaj płetw zakłada się na nagie stopy. Umożliwiają pływanie w akwenach (np. basenie, jeziorze).
  • Płetwy paskowe – przystosowane są do nurkowania, nie mogą być wykorzystywane do pływania, ponieważ ograniczają ruchy, skuteczne są tylko pod wodą. Płetwy paskowe zakłada się na specjalne buty nurkowe. Ten rodzaj płetw dzieli się na 3 typy: płetwy klasyczne, Jet Fin oraz płetwy z rozcięciem.

3. Skafander nurkowy

Skafander znacznie ułatwia pływanie pod wodą, zapewniając nam jednocześnie ochronę przed kontaktem ciała z wodą oraz uregulowanie ciepłoty ciała. Termoregulacja jest niezwykle istotna, ponieważ nurkując bez skafandra, po pewnym czasie zaczniemy odczuwać nieprzyjemny chłód. Skafander chroni nas także przed podwodnymi urazami, np. zabezpiecza nas przed poparzeniami przez meduzy. Nie zaleca się wypożyczania skafandra od osób znajomych głównie ze względów higienicznych, ale też dlatego, że pożyczony skafander nie będzie idealnie dopasowany do naszego ciała.

Jest wiele innych akcesoriów do nurkowania. Wiele z wyżej wymienionych to sprzęty, które zwiększają bezpieczeństwo, lecz niektóre to tylko gadżety. Właściwy wybór akcesoriów pomaga sprawić, że nurkowanie będzie wspaniałą i bezpieczną przygodą.

Akcesoria do nurkowania
Akcesoria do nurkowania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.