Aparaty ortodontyczne przezroczyste – charakterystyka, leczenie, korzyści
Wady zgryzu to coraz częstszy problem, z którym borykają się nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Szczególnie w przypadku tych trzecich może być to wstydliwy problem. Przezroczyste aparaty ortodontyczne są nowoczesną metodą leczenia tych schorzeń. Leczenie wad zgryzu tymi aparatami jest krótkotrwałe, efektywne i estetyczne.
1. Aparaty ortodontyczne przezroczyste – charakterystyka
Aparaty ortodontyczne przezroczyste to innowacyjną metodą leczenia wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek. Są wykonywane w wyspecjalizowanych laboratoriach przy pomocy zaawansowanej technologii obrazowania 3D. Technologia zastosowana do wyrobu aparatów ortodontycznych przezroczystych oparta jest na metodzie termoformowania oraz analizy cyfrowej. Dzięki temu aparaty ortodontyczne przezroczyste nie powodują dyskomfortu w codziennym użytkowaniu ich, gdyż są dopasowane do zębów pacjenta. Aparaty ortodontyczne przezroczyste są praktycznie niewidoczne. Wykonuje się je z miękkiego materiału, bez użycia elementów metalowych, nie wymagają mocowania czy skręcania. Dzięki temu są wygodne oraz nie powodują bólu. Dodatkowo aparaty ortodontyczne przezroczyste są łatwe w użyciu i codziennym stosowaniu, można je zdejmować przed posiłkiem czy do czyszczenia.
2. Aparaty ortodontyczne przezroczyste – leczenie
Aparaty ortodontyczne przezroczyste przeznaczone są dla osób, które są uczulone na nikiel i klej kompozytowy stosowany w aparatach stałych. Wybierane są również przez pacjentów, którzy boją się negatywnych skutków noszenia aparatów stałych, takich jak podrażnienie dziąseł, zniszczenie szkliwa czy wyrywanie zdrowych zębów. Aparaty ortodontyczne przezroczyste wykonywane są przy użyciu folii metodą termoformowania. Dzięki analizie cyfrowej ustala się kierunek przesunięcia i wychylenia zębów, a następnie przygotowuje zestaw nakładek konkretnie dostosowanych do uzębienia danego pacjenta. W komplecie są minimum trzy nakładki o różnym stopniu zaawansowania korekcji. Każdą z nich pacjent powinien nosić przez około tydzień do dwóch przynajmniej przez 20 godzin dziennie. Aparaty ortodontyczne przezroczyste powodują przesuwanie zębów poprzez wywieranie kontrolowanego nacisku na nie. Metoda ta polega na wywieraniu nacisku o odpowiedniej sile, miejscu i określonej długości czasu, tak aby zęby przemieszczały się na każdym etapie leczenia. Na zakończenie leczenia aparatem ortodontycznym przezroczystym dodatkowo pacjent otrzymuje nakładkę retencyjną, która ma pomoc w ustabilizowaniu zębów w nowej pozycji. Plan leczenia jest układany indywidualnie do każdego leczonego przypadku i w zależności od wady zgryzu pacjenta. Aparat ortodontyczny przezroczysty pozwala znacząco skrócić czas leczenia wad zgryzu w porównaniu do aparatów stałych.
Zobacz także:
3. Aparaty ortodontyczne przezroczyste – korzyści
Plusów z korzystania z paratów ortodontycznych przezroczystych jest wiele. Aparaty ortodontyczne przezroczyste są niemal niezauważalne w uzębieniu pacjentów oraz nie utrudniają codziennych czynności. Można je zdejmować, więc nie ma ograniczeń co do spożywanych produktów. Są wygodne w codziennej higienie, gdyż można je wyjąć po każdym posiłku i wyszczotkować. Nie posiadają żadnych dodatkowych zamków czy drucików do mocowania i są dostosowywane indywidualnie do konkretnego przypadku. Czas leczenia aparatami ortodontycznymi przezroczystymi wynosi od 9 do około 18 miesięcy, ale oczywiście może ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od stopnia wady zgryzu. Nie powodują one podrażnień, bólu czy uszkodzeń w jamie ustnej, jedynie w pierwszej fazie leczenia pojawia się niewielki dyskomfort, który zazwyczaj mija po kilku dniach stosowanie ich.