Trwa ładowanie...

Aparaty ortodontyczne przezroczyste – charakterystyka, leczenie, korzyści

Wady zgryzu to coraz częstszy problem, z którym borykają się nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Szczególnie w przypadku tych trzecich może być to wstydliwy problem. Przezroczyste aparaty ortodontyczne są nowoczesną metodą leczenia tych schorzeń. Leczenie wad zgryzu tymi aparatami jest krótkotrwałe, efektywne i estetyczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści
Które gwiazdy zainwestowały w swój uśmiech?
Które gwiazdy zainwestowały w swój uśmiech? [8 zdjęć]

Większość osób publicznych szczególnie skupia uwagę na swoim wyglądzie. Bardzo często decydują się one

zobacz galerię

1. Aparaty ortodontyczne przezroczyste – charakterystyka

Aparaty ortodontyczne przezroczyste to innowacyjną metodą leczenia wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek. Są wykonywane w wyspecjalizowanych laboratoriach przy pomocy zaawansowanej technologii obrazowania 3D. Technologia zastosowana do wyrobu aparatów ortodontycznych przezroczystych oparta jest na metodzie termoformowania oraz analizy cyfrowej. Dzięki temu aparaty ortodontyczne przezroczyste nie powodują dyskomfortu w codziennym użytkowaniu ich, gdyż są dopasowane do zębów pacjenta. Aparaty ortodontyczne przezroczyste są praktycznie niewidoczne. Wykonuje się je z miękkiego materiału, bez użycia elementów metalowych, nie wymagają mocowania czy skręcania. Dzięki temu są wygodne oraz nie powodują bólu. Dodatkowo aparaty ortodontyczne przezroczyste są łatwe w użyciu i codziennym stosowaniu, można je zdejmować przed posiłkiem czy do czyszczenia.

2. Aparaty ortodontyczne przezroczyste – leczenie

Aparaty ortodontyczne przezroczyste przeznaczone są dla osób, które są uczulone na nikiel i klej kompozytowy stosowany w aparatach stałych. Wybierane są również przez pacjentów, którzy boją się negatywnych skutków noszenia aparatów stałych, takich jak podrażnienie dziąseł, zniszczenie szkliwa czy wyrywanie zdrowych zębów. Aparaty ortodontyczne przezroczyste wykonywane są przy użyciu folii metodą termoformowania. Dzięki analizie cyfrowej ustala się kierunek przesunięcia i wychylenia zębów, a następnie przygotowuje zestaw nakładek konkretnie dostosowanych do uzębienia danego pacjenta. W komplecie są minimum trzy nakładki o różnym stopniu zaawansowania korekcji. Każdą z nich pacjent powinien nosić przez około tydzień do dwóch przynajmniej przez 20 godzin dziennie. Aparaty ortodontyczne przezroczyste powodują przesuwanie zębów poprzez wywieranie kontrolowanego nacisku na nie. Metoda ta polega na wywieraniu nacisku o odpowiedniej sile, miejscu i określonej długości czasu, tak aby zęby przemieszczały się na każdym etapie leczenia. Na zakończenie leczenia aparatem ortodontycznym przezroczystym dodatkowo pacjent otrzymuje nakładkę retencyjną, która ma pomoc w ustabilizowaniu zębów w nowej pozycji. Plan leczenia jest układany indywidualnie do każdego leczonego przypadku i w zależności od wady zgryzu pacjenta. Aparat ortodontyczny przezroczysty pozwala znacząco skrócić czas leczenia wad zgryzu w porównaniu do aparatów stałych.

Zobacz także:

3. Aparaty ortodontyczne przezroczyste – korzyści

Plusów z korzystania z paratów ortodontycznych przezroczystych jest wiele. Aparaty ortodontyczne przezroczyste są niemal niezauważalne w uzębieniu pacjentów oraz nie utrudniają codziennych czynności. Można je zdejmować, więc nie ma ograniczeń co do spożywanych produktów. Są wygodne w codziennej higienie, gdyż można je wyjąć po każdym posiłku i wyszczotkować. Nie posiadają żadnych dodatkowych zamków czy drucików do mocowania i są dostosowywane indywidualnie do konkretnego przypadku. Czas leczenia aparatami ortodontycznymi przezroczystymi wynosi od 9 do około 18 miesięcy, ale oczywiście może ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od stopnia wady zgryzu. Nie powodują one podrażnień, bólu czy uszkodzeń w jamie ustnej, jedynie w pierwszej fazie leczenia pojawia się niewielki dyskomfort, który zazwyczaj mija po kilku dniach stosowanie ich.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.