Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Atlas do ćwiczeń siłowych

Avatar placeholder
Małgorzata Kazbieruk 19.03.2015 14:01
Atlas do ćwiczeń siłowych
Atlas do ćwiczeń siłowych (Zdjęcie autorstwa Rennett Stowe / CC BY 2.0)

Atlas do ćwiczeń w domu zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu bezpiecznemu i wielofunkcyjnemu urządzeniu można przeprowadzić profesjonalny trening we własnej domowej siłowni. Istnieją różne rodzaje atlasu, przeznaczone tylko do treningu domowego. Wybierając ten sprzęt, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na funkcje oraz przydatność w ćwiczeniu określonych partii mięśni. Co należy wiedzieć o atlasie do ćwiczeń?

spis treści

1. Ćwiczenia na atlasie

Atlasy do ćwiczeń znajdziemy w każdej dobrej siłowni. Te niezbyt duże sprzęty do ćwiczeń pozwalają wzmocnić wiele mięśni naszego ciała. Niemal wszystkie atlasy wyposażone są w elementy, które pozwalają na trenowanie takich partii ciała, jak:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Ze względu na ogromne korzyści z ćwiczeń na atlasie, warto mieć ten sprzęt w wyposażeniu własnej domowej siłowni. Ceny atlasu nie są zbyt wygórowane. Już poniżej 1000 złotych można kupić dobry sprzęt. Odpowiedni atlas do ćwiczeń powinien posiadać stabilną konstrukcję, która zapewni komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń, ponadto urządzenie musi mieć osłony na obciążnikach. Warto kupić taki sprzęt, który będzie zgodny z europejską normą bezpieczeństwa EN957.

2. Funkcje atlasu do ćwiczeń

Urządzenia przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Podejmując decyzję zakupu konkretnego rodzaju atlasu, warto sprawdzić, czy funkcje urządzenia będą odpowiadały naszym oczekiwaniom. Atlas powinien przede wszystkim posiadać podwójne, wysokie i wygodne oparcie pleców, wygodne siedzenie (powinno mieć możliwość regulacji), które będzie można odłączyć, aby móc wykonywać więcej ćwiczeń w pozycji siedzącej, półprzysiadzie czy opadzie. Do podstawowych elementów większości atlasów należą: ławeczka z wysokim oparciem, wyciąg górny, wyciąg dolny (zazwyczaj w wieży wyciągowej),

wieża wyciągowa (zazwyczaj atlasy różnią się ilością poziomów regulacji), dźwignia wyprostu kolan, dźwignia zginania kolan, suwnica do nóg. Niektóre atlasy posiadają takie zastosowanie linek, które pozwala na liczenie obciążenia w przełożeniu 2:1, czyli ćwiczący podnosi ciężar dwa razy większy niż waga obciążenia.

3. Zalety atlasu do ćwiczeń

Przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się nad tym, czy atlas ma możliwość składania i ile miejsca zajmuje po rozłożeniu. Dzięki funkcji składania rozwiązuje się problem przechowywania. Niektóre urządzenia wyposażone są w tzw. „przewodniki” ćwiczeń rozrysowane na obudowie atlasu – to bardzo ważna funkcja dla osób, które wcześniej nie miały doświadczenia w treningach na sprzęcie tego rodzaju. Coraz więcej atlasów posiada opływowy kształt, gwarantujący większe bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Dla niektórych osób istotne jest, aby atlas cicho pracował. Jest to możliwe, jeśli obciążniki oblane są plastikiem. Ponadto ćwiczenia na atlasie możemy wykonywać samodzielnie. Nikt nie musi czuwać nad nami i asekurować naszych ruchów. Sprzęt jest zupełnie bezpieczny dla naszego zdrowia, jeśli tylko jest używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze