Trwa ładowanie...

Beta alanina – działanie suplementu, zastosowanie

Avatar placeholder
23.04.2021 12:02
Suplementacja beta alaniną powinna być konsultowana ze specjalistą
Suplementacja beta alaniną powinna być konsultowana ze specjalistą (123rf.com)

To, w jakim tempie odnosimy postępy w uprawianej przez nas dziedzinie sportu zależy oczywiście od rodzaju treningu, jego częstotliwości i intensywności, ale na efekty wpływ będą miały również inne czynniki. Bardzo ważna jest właściwa dieta, ale w niektórych dyscyplinach dla przykładu w kulturystyce ważne są także jej suplementy. Jaki suplement wybrać? Wszystko zależy od głównych założeń treningu, w skład przedtreningowego suplementu może wchodzić np. cytrulina, beta alanina, kreatyna.

spis treści

1. Jak działa beta alanina?

Jak działa beta alanina i inne suplementy diety? Każdy suplement, w tym beta alanina, ma być dobrany do głównych założeń planu treningowego. Przede wszystkim chodzi o uzupełnienie składników odżywczych, witamin, minerałów, które nie są przekazywane organizmowi w wystarczającej ilości w posiłkach.

Beta alanina i inne rodzaje suplementów powinny również uzupełniać ilość węglowodanów w organizmie, które są głównym źródłem energii. Suplementy mają również za zadanie ulepszenie osiągnięć podczas jednego treningu. Jeszcze do niedawna beta alanina, kreatyna były kojarzone tylko i wyłącznie z kulturystyką, ale obecnie świadomość suplementacji jest coraz szersza.

Zobacz film: "Szokujący raport: W suplementach diety obecne są zanieczyszczenia"
Odżywki dla sportowców
Odżywki dla sportowców

Spożywaniu suplementów musi towarzyszyć trening siłowy lub fitness.

zobacz galerię

Wiedza na temat tego, jak działa beta alanina, pozwala na stworzenie formuły, która będzie stymulowała pracę całego układu nerwowego, zahamuje zmęczenie, poprawi metabolizm, wytrzymałość, odporność, a także wydolność osoby trenującej.

Zaawansowana technologia pozwala na stworzenie różnorodnych form suplementów np. może to być płynna formuła czy nowoczesny hydrożel, który jest nie tylko wygodny w użyciu, ale też szybciej się wchłania, ponieważ jest szybciej transportowany do krwioobiegu.

2. Zastosowanie beta alaniny

Beta alanina jest zalecana w suplementacji, jeśli treningi są intensywne, ponieważ zadaniem beta alaniny jest zwiększanie poziomu karnozyny w mięśniach, co powoduje, że zmniejsza się zmęczenie w trakcie i po treningu. Według specjalistów i na podstawie wyników przeprowadzonych badań, beta alanina znacznie poprawia wydolność organizmu przez hamowanie zakwaszania mięśni w wyniku hydrolizy ATP, co powoduje także zwiększenie suchej masy ciała.

Różnorodne formy kreatyny, w tym też beta alanina, działają synergicznie, czyli potrafią utrzymać największy zakres siły mięśni. Według trenerów i dietetyków beta alanina potrafi również powiększyć eksplozywną siłę, suchą masę mięśni. Beta alanina powoduje też podniesienie poziomu wytrzymałości aerobowej i anaerobowej.

Suplementacja beta alaniną powinna być konsultowana ze specjalistą, ponieważ ilość suplementu powinna być dostosowana do warunków fizycznych trenującego, głównych założeń planu treningowego. Rodzaj suplementów powinien także współgrać ze składnikami codziennego jadłospisu. Ważna jest też umiejętność i wiedza na temat przyjmowania suplementów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze