Trwa ładowanie...

Ciężki trening poprawia pamięć

Aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie, sprawność oraz pracę mózgu. Dotychczas podkreślano rolę ćwiczeń aerobowych dla poprawy kondycji umysłowej. Najnowsze badania pokazują, że trening z obciążeniem również przynosi pozytywne rezultaty. Ćwicząc z ciężarami, możemy polepszyć pamięć długotrwałą.

spis treści

1. Aktywność fizyczna dobra na pamięć

Ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, jazda na rowerze czy bieganie, usprawniają pracę mózgu, ponieważ dotleniają cały organizm. Poprawiają naszą koncentrację, pamięć, kreatywność, zdolność do uczenia się.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Nowe amerykańskie badania skupiły się na innym rodzaju aktywności fizycznej – ćwiczeniach siłowych. Eksperyment dowiódł, że nawet krótkie, ale intensywne treningi z ciężarami, mogą wpłynąć na pamięć epizodyczną, będącą częścią pamięci długotrwałej. Pamięć epizodyczna przechowuje informacje o zdarzeniach mających swoją lokalizację przestrzenną i czasową oraz relacje pomiędzy nimi.

2. Przebieg eksperymentu

Jak wyglądał eksperyment? Badacze przed treningiem pokazali uczestnikom testu obrazy. Następnie część osób została poproszona o wykonanie treningu siłowego. Po dwóch dniach cała grupa wróciła. Uczestnicy, którzy wykonali ćwiczenia, byli w stanie przypomnieć sobie ok. 60% zdjęć, a niećwiczący – 50%. Test został przeprowadzony na grupie osób w wieku 20–25 lat.

Naukowcy przypuszczają, że pamięć poprawia się dzięki hormonom stresu, które wydzielają się w organizmie po ciężkim treningu. Badanie pokazało, że nie potrzeba długotrwałych treningów, aby pobudzić mózg do pracy. Nie lubisz trenować z ciężarami a chcesz poprawić swoją pamięć? Uczeni uważają, że podobne efekty daje wykonywanie przysiadów czy pompek.

Amerykańscy naukowcy zamierzają kontynuować eksperymenty. Chcą się dowiedzieć, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na inne rodzaje pamięci. Analizie poddadzą również osoby starsze oraz te z zaburzeniami pamięci.

Ciężki trening poprawia pamięć
Ciężki trening poprawia pamięć (Zdjęcie mężczyzny na siłowni autorstwa Eric Astrauskas / CC BY 2.0)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.