Ból pleców - badania, sposoby, masaż
Badania dowiodły, że terapia masażem może pomóc w pozbyciu się chronicznego bólu kręgosłupa, a dokładniej dolnej części pleców, oraz w poprawie funkcjonowania kręgosłupa. Badania, w których uczestniczył między innymi dr Daniel C. Cherkin, miały na celu sprawdzenie działania masażu strukturalnego oraz masażu relaksacyjnego. Okazało się, że obydwa rodzaje masażu przyniosły pożądane rezultaty i niewiele skutków ubocznych. Jak powiedział Daniel C. Cherkin, u osób poddawanych masażom efekt uśmierzenia bólu pleców i lepszego funkcjonowania utrzymywał się nawet po sześciu miesiącach od terapii. Lepsze funkcjonowanie oznacza, że osoby te są w stanie normalnie pracować, zajmować się sobą i żyć aktywnie. Wyniki badań są szczególnie istotne, ponieważ chroniczny ból pleców należy do najczęstszych dolegliwości. Jest to także często przyczyna niepełnosprawności, mało wydajnej pracy oraz częstych urlopów zdrowotnych.
1. Ból pleców - przebieg badań nad chronicznym bólem pleców
W badaniu wzięło udział 400 pacjentów, którzy uskarżali się na ból dolnej części pleców utrzymujący się przez przynajmniej 3 miesiące. Przyczyna bólu była w każdym przypadku nieustalona. Badanych podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa pacjentów była poddawana masażom strukturalnym, druga masażom relaksacyjnym, a trzecia miała dbać o siebie tak jak zwykle, przy czym w większości przypadków pacjenci otrzymywali leki. Terapia masażem trwała 10 tygodni, w tym czasie co tydzień odbywała się godzinna sesja masażu.
Po 10 tygodniach ponad 1/3 pacjentów, którzy byli poddawani masażom, zauważyła znaczną poprawę lub zupełne ustąpienie dolegliwości bólowych. Ponadto aż 2/3 pacjentów po terapii masażem wyraźnie lepiej radziło sobie z wykonywaniem czynności życia codziennego. Taki sam efekt zauważyła zaledwie 1/3 osób, które nie były poddawane masażom. Badani z grup objętych terapią masażem spędzali mniej dni w łóżku, byli bardziej aktywni i stosowali mniej środków o działaniu przeciwzapalnym niż osoby, które leczyły się w tradycyjny sposób. Jednak, jak zauważa dr Cherkin, z czasem lecznicze działanie masażu stało się mniej skuteczne. Po roku od terapii masażem, jej efekty były mniej wyraźne.
2. Ból pleców - znaczenie badań nad terapią masażem
Naukowcom udało się dowieść, że korzyści płynące z masażu są tak samo istotne, jak ma to miejsce w przypadku innych metod niekonwencjonalnego leczenia. Masaż jest stosunkowo bezpiecznym sposobem na walkę z bólem pleców, dlatego też osoby, które się na niego uskarżają, mogą bez obaw poddać się terapii masażem. Wcześniejsze badania nad wpływem masażu na ból pleców brały pod uwagę tylko strukturalne odmiany masażu, ale masaż relaksacyjny także sprawdził się jako środek leczniczy. Co więcej, masaż ten, znany także pod nazwą „masaż szwedzki”, jest najbardziej rozpowszechniony i nauczany w szkołach dla masażystów. Masaż relaksacyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie wywołać uczucie odprężenia. Natomiast masaż strukturalny koncentruje się na konkretnych tkankach odpowiadających za pojawienie się dolegliwości bólowych. Jest to bardziej wymagająca technika masażu, która wiąże się zwykle z wyższymi kosztami terapii.
Chroniczny ból dolnej części pleców potrafi skutecznie utrudnić prowadzenie normalnego życia. Na szczęście są sposoby na uwolnienie się od niego. Terapia masażem, zarówno strukturalnym, jak i relaksacyjnym, to klucz do pozbycia się bólu pleców, przynajmniej na jakiś czas.