Trwa ładowanie...

Co tak naprawdę dzieje się z tkanką tłuszczową kiedy chudniesz? Wyjaśniamy

Jeżeli zastanowimy się bliżej nad tematem zrzucania zbędnych kilogramów, dojdziemy do wniosku, że to niesamowite zjawisko. W jednym momencie masz nadmiar kilogramów, a po zastosowaniu diety i ćwiczeniach, tłuszcz, którego było w nadmiarze, po prostu znika. Gdzie on się zatem podział?

Zobacz film: "Jaka pora dnia jest najlepsza na spalanie tłuszczu?"

Najłatwiej wyobrazić sobie, że tłuszcz zwyczajnie znika. To byłoby jednak zbyt proste wytłumaczenie. Dzieje się z nim coś innego, dużo ciekawszego. Fizyk Ruben Meerman twierdzi, że znaczna część masy ciała, jest "wydalana" poprzez oddychanie, jako dwutlenek węgla.

Zobacz także:

Spalanie tłuszczu rozkłada się w proporcjach mniej więcej 80:20, gdzie w 80 proc. tłuszcz jest wydalany z organizmu poprzez płuca, natomiast w pozostałych 20 proc. - poprzez mocz, pot, kał, a nawet łzy.

Wiedza ta rzeczywiście ma prawo zaskoczyć. Eksperci z Uniwersytetu w Nowej Południowej Walii w Australii przeprowadzili ankietę wśród instruktorów fitnessu, dietetyków oraz lekarzy rodzinnych. Zadano w niej pytanie: co dzieje się ze spaloną tkanką tłuszczową podczas ćwiczeń? Najczęściej wybieraną odpowiedzią była taka, że tłuszcz zamienia się w energię lub ciepło.

Jak mówi znane porzekadło, w przyrodzie nic nie ginie. Tak samo jest w przypadku nadmiernej tkanki tłuszczowej. Nie jest możliwe, aby ot tak zniknęła. Zastosowanie ma tutaj prawo zachowania masy, znane z lekcji chemii. Masa substratów musi być równa masie produktów. Tłuszcz nie może zatem zniknąć i nic nie pozostawić po sobie.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej...

zobacz galerię

Dalsze badania nad tym tematem prowadzone przez ekspertów USNW w Sydney wykazały, że do spalenia 10 kg tłuszczu, potrzebne jest aż 29 kg tlenu. W wyniku procesu przetwarzania, organizm wyprodukuje 28 kg dwutlenku węgla oraz 11 kg wody. Wyniki badań zostały opublikowane w "The British Medical Journal".

Skąd takie wnioski naukowców?

Obecne w naszym organizmie lipidy, składają się z trzech pierwiastków: tlenu (O), wodoru (H) oraz węgla (C). Podstawową funkcją tłuszczu jest przechowywanie energii. Komórki tworzące tkankę tłuszczową magazynują i syntezują tłuszcze proste, zwane inaczej trójglicerydami.

W trakcie spalania tłuszczu, kiedy poddawany jest on metabolizmowi, wiązania tych trójglicerydów są rozrywane, w ten sposób tworząc energię. Pierwiastki wymienione wyżej, muszą się jednak gdzieś podziać. Zaczynają się ze sobą łączyć i powstają dzięki temu dwa związki: woda (H2O) oraz dwutlenek węgla (CO2). Na końcu są one wydalane z organizmu.

Od razu należy zaznaczyć, że szybsze oddychanie nie sprawi, że szybciej schudniemy. Bardzo intensywne oddychanie prowadzić może do hiperwentylacji, a ta z kolei, może spowodować zawroty głowy, nudności i utratę przytomności.

Nie ma możliwości, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w inny sposób niż poddanie go procesom metabolicznym. A uczynić to można na wiele znanych sposobów. Wiąże się to jednak z ćwiczeniami ruchowymi. Trzeba zatem pozostać przy dobrze znanych metodach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.