Trwa ładowanie...

Chcesz mieć piękne i gęste rzęsy?

Jeżeli zależy ci na tym, aby mieć długie i grube rzęsy, wcale nie musisz doczepiać sztucznych kępek. Wystarczy odpowiednio je pielęgnować i dobrać odpowiedni tusz do rzęs. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o rzęsy i unikaj złych nawyków, które mogłyby je osłabić.

1. Jaką rolę odgrywają twoje rzęsy?

Rzęsy odgrywają kluczową rolę w ochronie twoich oczu. Zapewniają im zdrowie i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza oka ciał obcych, takich jak kurz i pyłki. Działają one również jak „antena”, która wykrywa rzeczy znajdujące się blisko oka i stymuluje ochronny odruch mrugania. Przez całe życie mamy tę samą liczbę rzęs. W okolicy powiek jest ciągle ta sama liczba mieszków. Rzęsy okresowo mogą się przerzedzić, np. wtedy, gdy kilka z nich wypadnie w tym samym momencie. Z reguły ubytek taki zostaje szybko uzupełniony nowymi rzęsami. Niekiedy pewnie zdarza ci się zachwycić bujnymi rzęsami jakiegoś malucha i pewnie uważasz, że twoje rzęsy wraz z wiekiem znacznie się przerzedziły. Tak naprawdę jest to tylko złudzenie optyczne. Dzieci mają duże oczy i wydaje się, że ich rzęsy są bujne, bo ich główka jest stosunkowo mała.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Co szkodzi rzęsom?

Wraz z upływem czasu rzęsy mogą się osłabić i nie będą już tak grube i długie jak dawniej. Tak samo jak w pewnym momencie włosy na głowie wypadają, to samo dzieje się z rzęsami. Zły wpływ na stan rzęs może mieć stres, nieodpowiednia dieta, zaburzenia tarczycy, chemioterapia oraz choroby oka, takie jak zapalenie spojówek. Te wszystkie czynniki mają bezpośredni wpływ na wygląd twoich rzęs. Rzęsy mogą ulec osłabieniu w wyniku ich częstego pocierania i szarpania. Na przykład wtedy, gdy usiłujemy usunąć z ich powierzchni wodoodporny tusz do rzęs. Niekorzystnie wpływa na nie również zbyt gruba warstwa wodoodpornego tuszu, a szczególnie spanie bez uprzednio wykonanego demakijażu twarzy i oczu. Kosmetyki kolorowe usztywniają rzęsy, a to zwiększa ryzyko ich uszkodzenia, gdyż zmniejsza się ich elastyczność. Korzeń rzęsy jest bardzo delikatny i można go łatwo uszkodzić. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia mieszka, rzęsy mogą już nie odrosnąć.

Unikaj zabiegów przedłużających i zagęszczających rzęsy. Są one drogie, a doczepione sztuczne rzęsy utrzymują się jedynie przez kilka tygodni. Zabieg polega na przyklejeniu syntetycznych włosów na linii twoich rzęs. Być może po zabiegu twoje rzęsy będą bujne i będziesz bardzo zadowolona z efektu końcowego. Jednak gdy je zdejmiesz, może okazać się, że uszkodziłaś swoje naturalne rzęsy, które będą w znacznie gorszej kondycji niż wcześniej. Ich regeneracja zajmie ci wtedy dużo czasu.

3. Co zrobić, aby rzęsy były zdrowe i zawsze dobrze wyglądały?

Jeżeli nie narzekasz na zdrowie i stosujesz odpowiednią dietę, prawdopodobnie nie narzekasz na wygląd swoich rzęs. Ważne jest, aby już od początku starać się robić wszystko, żeby zachować ich dobrą kondycję. Do demakijażu rzęs używaj delikatnego płynu oczyszczającego. Nasącz nim wacik. Nie pocieraj oka. Przyłóż wacik do oka i delikatnie wklepuj go palcami. Przytrzymaj go przez kilka minut, a następnie delikatnie przeciągnij w dół. Staraj się unikać zalotki do rzęs, jeżeli nie wiesz, w jaki sposób jej używać. Za pomocą zalotki można podkręcić rzęsy, jednak robiąc to nieumiejętnie, mogłabyś je narazić na szarpanie i uszkodzenia. Jeżeli pokryłaś rzęsy tuszem i zauważyłaś, że zbija się on w nieestetyczne grudki, rozczesz szybko rzęsy, zanim tusz wyschnie na ich powierzchni. W przeciwnym razie możesz je uszkodzić. Tusz do rzęs wymieniaj co 3-6 miesięcy, gdyż na powierzchni szczoteczki namnażają się bakterie. Dzięki temu unikniesz infekcji oka i powiek. Jeżeli miałaś zapalenie spojówek lub inną chorobę oczu, wyrzuć wszystkie kosmetyki, które wtedy stosowałaś. Ich ponowne zastosowanie może grozić nawrotem choroby, a to w konsekwencji może doprowadzić do utraty rzęs.

Rzęsy, podobnie jak włosy skóry głowy, wymagają preparatów regenerujących. Z tego względu warto używać specjalnych odżywek do rzęs. Pamiętaj, aby stosować je w niewielkiej ilości i najlepiej robić to na noc.

Mgr Joanna Hirszler
Chcesz mieć piękne i gęste rzęsy?
Chcesz mieć piękne i gęste rzęsy?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.