Trwa ładowanie...

Crossfit plan treningowy - charakterystyka, na czym polega

Crossfit to określenie specjalnego rodzaju treningu siłowego oraz kondycyjnego, który z założenia opierać ma się na trenowaniu dziesięciu kluczowych zdolności siłowych. Trenowanie corssfitu rozwija naszą siłę oraz masę mięśniową, dzięki czemu nasze mięśnie mają więcej siły i jesteśmy sprawniejsi fizycznie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy crossfit jest kontuzyjny?"

spis treści

1. Crossfit plan treningowy - charakterystyka

Kluczowym elementem crossfitu jest wykonywanie intensywnych ćwiczeń w regularnych odstępach czasu. Przez co najmniej trzy kolejne dni powinniśmy wykonywać dwudziestominutowy trening, czyli tak zwany workout, będący głównym elementem crossfitu. Workout powinien być bardzo intensywny i krótki, zgodnie z zasadami crossfitu.

Oprócz workoutu, powinniśmy także każdego dnia wykonywać kilku-kilkunastominutową rozgrzewkę, która przygotuje nasze mięśnie do intensywnego wysiłku. Po wykonaniu workoutu należy wykonywać ćwiczenia rozciągające przez około dziesięć minut.

Wykonując ćwiczenia podczas workoutu, pamiętajmy, że powinny one być zróżnicowane, zatem nie powinniśmy ćwiczyć dwa razy pod rząd ćwiczeń wymagających wysiłku rąk. Na każde z kilku ćwiczeń crossfitu poświęcamy około dwie minuty. Dzięki temu, będziemy w stanie wszechstronnie rozwinąć wszystkie partie mięśni naszego ciała nie nadwyrężając przy tym żadnej z nich.

Crossfit ćwiczyć możemy na różne sposoby, ważne, abyśmy zachowali główne zasady przyświecające tego rodzaju treningowi. Czas trwania crossfitu to od 15 do 30 minut. Każde ćwiczenie wykonywać możemy przez określoną ilość czasu lub ilość powtórzeń. Osoby początkujące powinny ćwiczyć najwyżej trzy razy w tygodniu aby nie nadwyrężyć mięśni.

Ćwiczenia na mięśnie
Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz

zobacz galerię

Plan treningowy crossfitu dla osoby początkującej to seria kilku ćwiczeń, zazwyczaj od 6 do 8. Każde ćwiczenie powinniśmy wykonywać przez pół minuty, lub 20-25 powtórzeń. Każdą serię ćwiczeń powtarzamy do trzech razy. Po ćwiczeniu wykonujemy stretching.

Podczas trenowania crossfitu wykorzystywać możemy różnego rodzaju przyrządy, takie jak hantle, sztangi lub piłki do ćwiczeń. Crossfit trenować należy co drugi dzień, co znaczy, że po dniu treningu następuje dzień przerwy. W ten sposób nasze mięśnie będą mogły się zregenerować i będziemy w stanie zauważyć postępy.

2. Crossfit plan treningowy - na czym polega?

Wykonywanie ćwiczeń crossfitu musi być jak najbardziej intensywne. Ćwiczący crossfit nie mają czasu na przerwę. Crossfit to trening będący z założenia jak najbardziej wszechstronny, pozwalający na rozwijanie i ulepszanie wielu partii mięśni podczas jednej sesji. Podczas treningu crossfitu będziemy mieli okazję przećwiczyć podnoszenie ciężarów, naszą sprawność atletyczną oraz odporność ciała na wysiłek.

Elementy crossfitu są bardzo zróżnicowane, jednak jedną z głównych myśli przewodnich tego rodzaju treningu jest intensywność. Efekty crossfitu to przede wszystkim zwiększona wydolność krążeniowa i oddechowa, dużo większa siła oraz wytrzymałość mięśni, a także ich rozrost. Oprócz tego, osoby ćwiczące crossfit będą mogły cieszyć się również większą rozciągliwością stawów, szybkością, psychomotoryką, równowagą i precyzją ruchów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.