Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ćwicz, a usprawnisz swój mózg!

Avatar placeholder
11.04.2019 13:41
Ćwicz, a usprawnisz swój mózg!
Ćwicz, a usprawnisz swój mózg! (123RF)

Wszyscy wiedzą, że ćwiczenia fizyczne mają korzystny wpływ na ciało. Najnowsze badania wykazały jednak, że aktywność ruchowa ma znaczenie także dla umysłu. Wysiłek fizyczny może sprawić, że będziemy bardziej bystrzy i skuteczniejsi w wykonywaniu różnych zadań. John J. Ratey, profesor psychiatrii w Szkole Medycznej Harvardu, jest zdania, że faktycznie ćwiczy się nie dla ciała, ale dla umysłu. Wysiłek ma bowiem pozytywny wpływ na nastrój , witalność, szybkość reakcji oraz dobre samopoczucie. Ruch jest zbawienny także dla dzieci z ADHD. Wystarczy 15 minut aktywności przed lekcją, by zredukować zachowania nadpobudliwe aż o połowę.

1. Jak wysiłek fizyczny ćwiczy mózg? Ćwiczenia mają wpływ na układ nerwowy i pobudzają wytwarzanie serotoniny oraz dopaminy, dzięki czemu ćwiczący czują się spokojni i szczęśliwi. Dlatego też, jeśli chcesz mieć dobre samopoczucie, zacznij ćwiczyć. Regularny, niezbyt forsowny wysiłek sprawia, że myślimy w bardziej jasny sposób i lepiej wykonujemy czynności. Stymulacja układu nerwowego przyczynia się do tego, że funkcjonujemy na wyższym poziomie.

Ćwiczenia mają także znaczenie w przypadku

depresji . W 2001 roku przeprowadzono badania na 80 ochotnikach, których nastrój badano przed godzinnym wysiłkiem fizycznym. Z 80 badanych aż 52 osoby były w stanie depresji. Właśnie ta grupa najbardziej skorzystała z treningu. Po wysiłku badani zgłaszali zmniejszenie napięcia, złości i zmęczenia . Mieli także więcej energii.

Inne badania przeprowadzono na Uniwersytecie Duke'a. Uczestniczyło w nich 150 osób w wieku powyżej 50 lat, u których zdiagnozowano wcześniej depresję. Badanych podzielono na trzy grupy. Jedna grupa przez cztery miesiące ćwiczyła fizycznie, druga grupa przyjmowała antydepresant, a trzecia grupa stosowała obydwie metody. Po czterech miesiącach u wszystkich badanych zaobserwowano poprawę nastroju. Badanie przedłużono o pół roku, przy czym okazało się, że grupa ćwicząca miała lepsze wyniki niż osoby z pozostałych grup. Co ciekawe, połączenie leków z ćwiczeniami nie było zbyt korzystne, ponieważ lek osłabiał pozytywny wpływ ćwiczeń. Oczywiście wyniki badań nie są równoważne ze stwierdzeniem, że wysiłek fizyczny to lek na wszystkie rodzaje depresji . U osób z depresją dwubiegunową ćwiczenia nie przyczyniają się do poprawy nastroju.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Jak ćwiczyć umysł? Jeśli chcesz wspomóc umysł ćwiczeniami fizycznymi, pamiętaj, że uczucie zadowolenia po treningu może pojawić się z opóźnieniem, zwłaszcza jeśli ćwiczenia były bardzo intensywne. Najbardziej wskazane

ćwiczenia dla mózgu to te o niskiej intensywności, ewentualnie średnio intensywne. Specjaliści polecają półgodzinny, niezbyt forsowny wysiłek wykonywany trzy razy w tygodniu. Może to być na przykład maszerowanie, chodzenie po górach lub pływanie . Im częściej i dłużej ćwiczymy, tym lepiej. Nie należy jednak przesadzać.

Niektórzy naukowcy zalecają podzielenie ćwiczeń na dwie krótsze sesje, ponieważ pomaga to uniknąć przetrenowania. Nadmierny wysiłek pobudza wydzielanie enzymów, które przyczyniają się do powstania uczucia zmęczenia. Ważne jest, by dobrać rodzaj ćwiczeń do upodobań i osobowości. Osoby, które żyją bardzo intensywnie, powinny jednak dla odmiany poszukać spokojniejszych form aktywności fizycznej. Sprawdzić może się na przykład joga.

Ćwiczenia są zdrowe nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Nie oznacza to jednak, że należy trenować do granic swoich możliwości. Wysiłek ma sprawiać przyjemność, tylko wtedy będzie w pełni skuteczny, a my będziemy mieć ochotę ruszyć się z kanapy i ćwiczyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze