Ćwiczenia przedłużają życie!
Aktywność fizyczna w średnim wieku wpływa nie tylko na utrzymanie kondycji. Codzienny trening może zapobiec bowiem rozwojowi cukrzycy, otyłości czy miażdżycy. Ostatnie badania dowiodły, że regularne uczestnictwo w ćwiczeniach o średnim natężeniu może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia tkanki mózgowej, rozwoju demencji starczej oraz problemów z poruszaniem się, będących skutkami udaru niedokrwiennego.
1. Jak regularne ćwiczenia wpływają na mózg?
Badania nad wpływem aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu osób starszych rozpoczęto w 1993 roku. W testach wzięło udział ponad 3 tysiące osób powyżej 55 lat. Badania skupiały się głównie na wskazaniu czynników ryzyka udaru i innych chorób układu krążenia. Każdy uczestnik badania został poproszony o wypełnienie ankiety związanej z częstotliwością i natężeniem wykonywanych ćwiczeń. Około 6 lat po rozpoczęciu badań, gdy osoby sięgnęły siedemdziesiątki, poddano je rezonansowi magnetycznemu mózgu.
Informacje z kwestionariuszy wykazały, że 43% uczestników badania nie ćwiczyło regularnie. 36% osób starszych wykonywało lekkie ćwiczenia – grało w golfa, spacerowało, grało w kręgle czy tańczyło. Pozostałe 21% przyznało się do wykonywania regularnych ćwiczeń o zróżnicowanym natężeniu. Aktywność fizyczna u tych ludzi związana była z tenisem, pływaniem, jazdą na rowerze, bieganiem i piłką rakietową. W wyniku rezonansu zaobserwowano, iż u osób o wysokim poziomie aktywności fizycznej ryzyko uszkodzenia mózgu jest o 40% mniejsze niż u ludzi, którzy rzadko ćwiczą. Nie zauważono różnicy między osobami, które wykonywały lekkie ćwiczenia a tymi, które nie ćwiczyły wcale.
2. Jakim chorobom przeciwdziała aktywność fizyczna?
Wyniki badań sugerują, że ćwiczenia o wysokim natężeniu wykonywane regularnie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Naukowcy twierdzą, że aktywność fizyczna może chronić przed niedokrwiennym udarem mózgu, a co za tym idzie – przed demencją starczą lub wylewem krwi do mózgu. Regularne ćwiczenia zwalczają czynniki ryzyka udaru poprzez zmniejszenie ciśnienia krwi, redukcję poziomu złego cholesterolu oraz zwiększonego poziomu insuliny. Oprócz redukcji ryzyka udaru wysoki poziom aktywności fizycznej obniża prawdopodobieństwo nadciśnienia, wysokiego cholesterolu, otyłości, cukrzycy, miażdżycy naczyń krwionośnych, a także chorób serca.
Naukowcy podkreślają, że celem badań nie było zniechęcenie osób wykonujących lekkie ćwiczenia. Każdy typ ćwiczeń fizycznych, niezależnie od natężenia, może bowiem wzmocnić i chronić zdrowie. Zaleca się 150 minut ćwiczeń o średnim natężeniu lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo, by cieszyć się zdrowym układem sercowo-naczyniowym.