Trwa ładowanie...

Ćwiczenia po porodzie - brzuch po ciąży, przykłady ćwiczeń

Większość młodych mam świeżo po porodzie nie zawsze znajduje czas, aby zadbać o płaski brzuch, udając się do klubu fitness czy na aerobik. Jedynym rozwiązaniem są dla nich specjalne ćwiczenia po porodzie, które można wykonywać w domu. Wystarczy regularnie, czyli co najmniej trzy razy w tygodniu, wykonywać serie ćwiczeń po 12-15 powtórzeń, aby szybko powrócić do swojej sylwetki sprzed ciąży. Specjaliści polecają, aby ćwiczenia po porodzie na płaski brzuch wykonywać rano.

spis treści

1. Ćwiczenia po porodzie - brzuch po ciąży

Ćwiczenia na brzuch po ciąży
Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Specjalne ćwiczenia przyśpieszą powrót do smukłej figury sprzed ciąży, który może trwać nawet kilka

zobacz galerię

Zobacz film: "Ćwiczenie - ćwiczenie na mięsień prosty brzucha"

Przez 9 miesięcy ciąży, wraz ze wzrostem dziecka rośnie brzuch przyszłej mamy. W momencie porodu następuje wyraźne zmniejszenie się brzucha. Jednak powrót do szczupłej sylwetki sprzed ciąży zajmuje zwykle nawet kilka miesięcy. Co zrobić, by ciało po ciąży szybko odzyskało dawny kształt i jędrność? W przypadku mam karmiących piersią, wszelkie restrykcyjne diety po ciąży odpadają. Za to niemal każda kobieta może w zaciszu domowym wykonać kilka prostych ćwiczeń po porodzie, dzięki którym szybko uzyska płaski brzuch. Tuż po porodzie zaleca się świeżo upieczonym mamom krótkie spacery, by ich organizm mógł stopniowo wrócić do dawnej równowagi. Jednak już dwa miesiące po porodzie do spacerów można dołączyć zestawy ćwiczeń na brzuch po porodzie.

2. Ćwiczenia po porodzie - przykłady

Jakie wykonywać ćwiczenia po porodzie? Oto kilka propozycji:

  • Ćwiczenia po porodzie - siad równoważny

Należy usiąść na podłodze, wyprostowane nogi unieść do góry, a tułów odchylić do tyłu, ręce zaś wyciągnąć w bok lub przed siebie i w tej pozycji wykonywać poziome nożyce.

  • Ćwiczenia po porodzie - unoszenie nóg

Trzeba położyć się na podłodze, wyprostowane nogi unieść tak, by tworzyły kąt 45 stopni z tułowiem, następnie opuszczać nogi tak, aby nie dotknęły ziemi.

  • Ćwiczenia po porodzie - podciąganie nóg do klatki piersiowej

Ćwiczenie wykonuje się na plecach, nogi należy ugiąć w kolanach (można je wsunąć pod kaloryfer lub pod niski stół) i wykonywać skłony, dociągając kolana do klatki piersiowej – można odrywać biodra od podłoża.

  • Ćwiczenia po porodzie - dociąganie barku do kolana

Należy położyć się na plecach z wyprostowanymi nogami i wykonywać skłony tułowia tak, aby nie odrywać bioder od podłoża, brodę dociągać do mostka. Podczas wykonywania tego ćwiczenia ważne jest to, aby mięśnie brzucha były jak najbardziej napięte.

Trzeba położyć się na plecach, nogi zgiąć w kolanach, a ręce położyć przy uszach, a następnie rytmicznie spinać brzuch, nie podnosząc tułowia zbyt wysoko.

  • Ćwiczenia po porodzie - brzuszki z uniesionymi nogami

Należy położyć się na plecach, unieść nogi i zgiąć je pod kątem 90 stopni w kolanach, a ręce położyć przy uszach i rytmicznie spinać brzuch.

  • Ćwiczenia po porodzie - spinanie kolan

Trzeba położyć się na plecach i wyprostować nogi, a ręce przełożyć prosto za głowę, dobrze jest chwycić się jakiegoś przedmiotu za głową i w tej pozycji podciągać kolana do klatki piersiowej.

  • Ćwiczenia po porodzie - podpórka na łokciach

Należy położyć się na brzuchu i podeprzeć na łokciach, a podpierając się stopami, podnieść się i wytrzymać jak najdłużej, opadać jak najniżej podłogi. Nie można wypinać pupy i garbić pleców.

Powyższe ćwiczenia po porodzie przeznaczone są nie tylko dla kobiet po ciąży, ale także dla wszystkich pań, które chcą walczyć z nadmiarem tłuszczyku na brzuchu. O płaski brzuch warto zadbać przed zajściem w ciążę, wtedy wyćwiczone mięśnie okażą się bardzo pomocne przy porodzie, a po nim, szybciej wrócą do swojej normy.

Mgr Anna Bocheńska
Ćwiczenia po porodzie pozwolą powrócić do formy sprzed ciąży
Ćwiczenia po porodzie pozwolą powrócić do formy sprzed ciąży (Zdjęcie kobiety wzmacniającej brzuch przy użyciu taśm TRX / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.