Ćwiczenia na rozstępy
Rozstępy pojawiają się na skutek przybrania na wadze lub schudnięcia w krótkim czasie, kiedy skóra rozciąga się ponad normę. Jakie są sposoby na rozstępy? Przede wszystkim warto zadbać o skórę od wewnątrz. Istotne jest nawodnienie organizmu. Dobrym pomysłem jest spożywanie pełnotłustego mleka, które zawiera dużo witamin i minerałów. Szczególnie ważna jest witamina E, która wspomaga regenerację skóry. Inne domowe sposoby na rozstępy to stosowanie balsamów wzmacniających skórę. Ponadto, warto pomyśleć o ćwiczeniach na rozstępy.
1. Wysiłek fizyczny na rozstępy
Ćwiczenia mają na celu ujędrnienie i napięcie skóry. Które z nich to skuteczny sposób na rozstępy?
- Brzuszki – rozstępy na brzuchu to powszechny problem, a ćwiczenia pomagają im zapobiec.
- Wykroki – należy zrobić duży krok i drugim kolanem zbliżyć się do podłogi.
- Unoszenia nóg – leżąc na brzuchu, należy podnieść wyprostowane nogi około 10 cm ponad podłogę, następnie unieść je pod kątem 45º i opuścić.
- Nożyce – to sprawdzony sposób na rozstępy.
- Ćwiczenia na okolice bioder i pośladków – należy położyć się na plecach i unieść jedną nogę w taki sposób, by powstał kąt 90º. Należy wytrzymać w takiej pozycji do czasu, aż w okolicach pośladków pojawi się napięcie. Ćwiczenie należy powtórzyć drugą nogą.
Rozstępy mogą pojawić się nawet u nastolatek, dlatego warto możliwie wcześnie nauczyć się, jak sobie z nimi radzić. Sposoby na rozstępy są różne, ale mają jedną cechę wspólną – wymagają trochę wysiłku. Nie wystarczy wklepywać w skórę balsam i spodziewać się, że zastąpi ćwiczenia. Dopiero połączenie różnych metod daje rezultaty. Właściwa dieta, kosmetyki i umiarkowany wysiłek fizyczny powinny przynieść pożądane efekty, jednak należy pamiętać, że rozstępów nie da się zupełnie pozbyć.
2. Najlepsze ćwiczenia w walce z rozstępami
W walce z rozstępami bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia w wodzie. Aqua-aerobik to doskonały sposób nie tylko na odprężenie i redukcję napięcia nerwowego, ale także na zwalczenie brzydkich pręg na udach, pośladkach czy biuście. Ciśnienie wody delikatnie masuje skórę i sprzyja odnowie jej struktur wewnętrznych. Co prawda, już zastałe rozstępy, np. po ciąży i porodzie, trudno jest zlikwidować całkowicie, to jednak regularne ćwiczenia w wodzie pomagają je zmniejszyć.
Na rozstępy dobrym ćwiczeniem są naprzemienne podskoki. Trzeba podnosić dość wysoko nogi na przemian, raz jedną, a raz drugą – najlepiej do wysokości klatki piersiowej. Szybkie podskoki powodują, że skóra na udach jest napięta, naprężona, a wzmacnianie mięśni nóg sprzyja redukowaniu rozstępów. Jeśli przeszkadzają ci
rozstępy na brzuchu i w okolicach tzw. boczków, wykonuj skrętoskłony albo skręty tułowia w bok. Wyciągnij przed siebie ramiona i obracaj tułów raz w jedną, a raz w drugą stronę – to ćwiczenie możesz wykonywać z pogłębieniami.
Rozstępy na pośladkach i udach pomoże zmniejszyć jogging albo marsz na stepperze. Jeśli w domu masz specjalny sprzęt gimnastyczny, który stanowi połączenie steppera i masażera umieszczanego na pośladkach i udach, to jest to klucz do zredukowania rozstępów. Delikatne masowanie ciała pasem masującym plus chód na bieżni stanowią doskonały sposób na walkę z rozstępami. Rozstępy wcale nie muszą być twoją bolączką – wystarczy, że zmienisz swój styl życia na bardziej aktywny.