Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, ćwiczenia na piłce fitness, aerobik

Fitball to kolorowa, elastyczna piłka wykonana z miękkiego, a jednocześnie wytrzymałego tworzywa PCV. Piłka fitness to idealna alternatywa dla wszystkich osób, które chcą połączyć aktywność fizyczną ze świetną zabawą. Ćwiczenia na piłce pozwalają zrzucić zbędne kilogramy i wyszczuplić ciało. Dodatkowo wzmacniają mięśnie brzucha oraz zapobiegają bólom kręgosłupa.

spis treści

1. Wybór piłki do ćwiczeń

Ćwiczenia na piłce pomagają trenować utrzymanie równowagi oraz uelastycznić i wzmocnić mięśnie całego ciała. Z piłką fitness możemy wykonywać ćwiczenia na brzuch, uda, pośladki i ramiona.

Zobacz film: "Ćwiczenie - wspięcie w staniu z piłką stabilizującą"

Ćwiczenia na piłce stają się coraz bardziej popularnym sposobem na poprawę sylwetki i kształtowanie równowagi. Wchodzą w skład ćwiczeń pilatesowych. Piłki gimnastyczne spotyka się w różnych rozmiarach i kolorach. Barwa piłki zależy od jej wielkości. Średnica piłek może być różna – w granicach 35 cm do 180 cm.

Zasady dobierania piłek do wzrostu:

 • 45 cm – wzrost 140-150 cm,
 • 55 cm – wzrost 151-165 cm,
 • 65 cm – wzrost 166 -180 cm,
 • 75 cm – wzrost 181-190 cm,
 • 85 cm – wzrost powyżej 205 cm.

Dmuchane kolorowe piłki zrobione są ze specjalnego hipoalergicznego tworzywa. Materiał, z którego wykonane są piłki fitness jest na tyle mocny i elastyczny, że może udźwignąć nacisk do 300 kg. Piłki fitness są również wytrzymałe na duże obciążenia dynamiczne i statyczne. Z powodzeniem mogą ćwiczyć na nich osoby otyłe oraz z nadwagą.

Za pomocą piłki można wykonać ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe. Jedną z podstawowych zalet ćwiczenia na piłce jest odciążenie kręgosłupa w trakcie zajęć. Dodatkowo przy większości ćwiczeń angażują się mięśnie brzucha w celu utrzymania równowagi i odpowiedniej pozycji do ćwiczeń. Ćwiczenia z piłką fitness można wykonywać niezależnie od wieku i płci. Fitball jest bardzo bezpiecznym sportem, jest zalecany dla osób, które lubią ćwiczenia na siłowni.

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia
Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne

zobacz galerię

2. Ćwiczenia na piłce fitness

Ćwiczenia na piłce fitness wpływają na korekcję wad postawy, a także wzmocnienie wszystkich partii mięśni, w szczególności brzucha i grzbietu. Piłka jest wspaniałym narzędziem do rozluźniania, dodatkowo zwiększa kondycję fizyczną i poprawia ruchomość stawów.

Oto najważniejsze rodzaje ćwiczenia na piłce:

 • ćwiczenia na piłce dla osób starszych,
 • ćwiczenia na piłce dla kobiet w ciąży,
 • klasyczne ćwiczenia na piłce,
 • ćwiczenia korygujące postawę i dla osób z dolegliwościami kręgosłupa,
 • zajęcia przy schorzeniach neurologicznych.

Na zajęciach uczestnicy poddawani są treningowi relaksująco-rozciągająco-wzmacniającemu.

A teraz przedstawiamy najpopularniejsze ćwiczenia na piłce:

 • Skręty tułowia w klęku

Te ćwiczenia na piłce wzmacniają brzuch, mięśnie pleców i tył barków. Aby je wykonać, należy uklęknąć na kolanach, pochylając tułów do przodu i oprzeć dłonie na piłce stabilizacyjnej. Łydki powinny być rozsunięte na szerokość bioder, kręgosłup wyprostowany, a głowa musi być w linii prostej z łokciami i kręgosłupem. Następnie, napinając mięśnie brzucha, wykonuje się skręty tułowia w prawo, jednocześnie sięgając lewą ręką pod klatkę piersiową w prawo. Te same ćwiczenia z piłką należy zrobić w przeciwną stronę (powtarzać 10 razy).

 • Unoszenie tułowia na piłce

Takie ćwiczenia na piłce wzmacniają mięśnie skośne brzucha, bioder i rozciągają mięśnie tułowia. W celu jego wykonania należy położyć się na piłce na lewym boku (lewe podudzie oparte na podłożu, a prawa noga musi być wyprostowana w kolanie i wyciągnięta w bok z opartą stopą na podłodze). W następnej kolejności trzeba wyprostować ręce nad głową, na przedłużeniu tułowia. Dłonie wewnętrzną powierzchnią skierowane do siebie. Warto pamiętać, że na wydechu napina się mięśnie brzucha. Lewe biodro pozostaje oparte na piłce.

Zobacz też:

3. Aerobik

Fitball jest idealnym akcesorium do poprawy zdrowia, figury i siły mięśniowej. Wykonując ćwiczenia na piłce:

 • należy sprawdzić dostępne piłki, które są odpowiednie do masy ciała,
 • warto pamiętać o angażowaniu wszystkich mięśni ciała,
 • rozgrzewka jest ważnym elementem treningu,
 • wystrzegaj się nagłych ruchów,
 • wykonuj płynne, spokojne ruchy,
 • nie przekraczaj czasu treningu, nie nadwyrężaj mięśni,
 • pamiętaj o poprawnym oddychaniu (oddech spokojny),
 • każda piłka musi mieć swoją elastyczność, nie może być za lekka i miękka,
 • nie garb się – pamiętaj, że podczas ćwiczeń obowiązuje cię wyprostowana sylwetka.

Piłka fitness może być wykorzystywana do ćwiczeń w domu. Warto zakupić płytę do ćwiczeń na piłce, co poprawi samopoczucie i umili czas treningu. Zajęcia z piłką można wykonywać w kilku seriach od 8 do 24 powtórzeń lub po jednej serii 16-24 powtórzeń.

Mgr Anna Bocheńska
Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, ćwiczenia na piłce fitness, aerobik
Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, ćwiczenia na piłce fitness, aerobik
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.