Trwa ładowanie...

Ćwiczenia z piłką fitness - zasady, przykłady

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia nie tylko dostarczają zabawy i radości, ale też kształtują i wysmuklają sylwetkę. Bardzo ważny jest fakt, że są odpowiednie i całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz dla osób starszych i bez przygotowania kondycyjnego. Masz już dość nudnej gimnastyki? Spróbuj czegoś nowego. Piłka fitness urozmaici codzienny trening, a poza tym uczyni go efektywniejszym. Ćwiczenia z dużą piłką lepiej kształtują mięśnie nóg i mięśnie brzucha niż tradycyjne ćwiczenia. Zastanawiasz się, w jaki sposób trenować z piłką fitness? Przeczytaj o tym w poniższym artykule.

Zobacz film: "Zumba"

spis treści

1. Ćwiczenia z piłką fitness - zasady

Piłka fitness to ostatnio bardzo modny przyrząd do ćwiczeń, może mieć nawet do 180 cm średnicy, a jej wielkość dobiera się do wzrostu ćwiczącej osoby. Wytrzymuje nacisk do 300 kilogramów, więc nie ma ograniczeń wagowych dla trenujących. W większości takie piłki są wykonywane z hipoalergicznego tworzywa, nie z lateksu, na który wiele osób jest uczulonych.

Coraz częściej ćwiczenia z piłką na płaski brzuch lub na zgrabne nogi, a także wzmacniające kręgosłup, są proponowane na zajęciach w klubach fitness jako zajęcia grupowe przypominające zajęcia aerobiku.

Ćwiczenia z piłką fitness
Ćwiczenia z piłką fitness

Ćwiczenie typu "nożyce" wykonuje się nie tylko nogami. Nożyce wykonywane ramionami są także bardzo dobrym

zobacz galerię

Ćwiczenia z piłką polegają w znacznym stopniu na balansowaniu na piłce, nie są one obciążające, a ryzyko urazów jest minimalne. Podczas wykonywania ćwiczeń na piłce, mięśnie są dodatkowo napinane, by całe ciało znalazło i utrzymało równowagę. W trakcie treningu uczysz się nie tylko utrzymywać równowagę, ale też zachowywać prawidłową postawę ciała. Dzięki temu odciążasz kręgosłup także na co dzień. Ćwiczenia z piłką to siadanie, leżenie lub opieranie się, a także skakanie na niej. Wykonywane regularnie mogą przyczynić się do:

  • poprawy ogólnej kondycji;
  • korygowania i profilaktyki nieprawidłowej postawy ciała, np. garbienia się;
  • poprawy ruchomości stawów;
  • zapobiegania pojawieniu się osteoporozy.

Aby ćwiczenia z piłką fitness przynosiły efekty, powinnaś pamiętać o kilku zasadach:

  • ćwiczenia z piłką wykonuj w trzech seriach, każda po 15-20 razy;
  • ćwicz tyle czasu, ile zaplanowałaś, w trakcie nie rób przerw na odpoczynek;
  • ćwiczenia z dużą piłką wykonuj dokładnie, nie rób powtórzeń wymuszonych;
  • ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu;
  • piłka do ćwiczeń fitness pozwoli ci wysmuklić sylwetkę, efekt jednak uzyskasz szybciej, gdy ćwiczenia połączysz z niskotłuszczową dietą.

2. Ćwiczenia z piłką - przykłady

Ćwiczenia z piłką fitness idealnie ukształtują mięśnie nóg. Aby wykonać opieranie się na piłce, jedną nogę zegnij w kolanie i uklęknij na niej. Drugą nogę wyprostowaną odegnij do boku. Bokiem (znajdującym się po tej stronie co ugięta noga) oprzyj się na piłce. Nogę wyprostowaną unoś do góry.

Nożyce ramionami w leżeniu przodem na piłce
Nożyce ramionami w leżeniu przodem na piłce

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne

zobacz galerię

Ćwiczenie o nazwie „rolowanie piłki” wykonywane jest na leżąco i działa na uda i pośladki. Aby je wykonać, połóż się na podłodze. Wyprostowane nogi oprzyj na piłce. Unoś lekko biodra, jednocześnie podciągając nogi pod siebie. W końcowej fazie ćwiczenia biodra powinny zostać wypchnięte w górę.

Ćwiczenie polegające na wypychaniu biodra w górę jest wykonywane na leżąco. Połóż się na plecach. Jedną ugiętą w kolanie nogę oprzyj na piłce. Drugą nogę unieś wyprostowaną do góry. Podczas ćwiczenia należy wypychać biodro jak najwyżej.

Mgr Anna Bocheńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.