Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną
Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną to idealne ćwiczenia na poprawę siły mięśni, ukształtowanie sylwetki czy rozciągnięcie mięśni. Ćwiczenia z przyrządem, jakim jest piłka rehabilitacyjna to także idealny sposób na uzyskanie kształtnych i zgrabnych nóg. Poprzez niestabilne położenie piłki mięśnie zmuszone są do większego wysiłku. Takie ćwiczenia z piłkąnie są ciężkim treningiem mięśni. Często służą jako dobry sposób na zabawę.
1. Zalety ćwiczeń z piłką rehabilitacyjną
Piłka rehabilitacyjna to fitball, czyli gumowa, nadmuchana powietrzem piłka gimnastyczna. Wykonana jest z antypoślizgowego tworzywa sztucznego. Ćwiczenia z piłką są obecnie coraz bardziej popularne. Szczególnie zalecane są jako ćwiczenia w ciąży. Poprzez niestabilne położenie podczas ćwiczeń konieczna jest ciągła praca mięśni w celu utrzymania równowagi. To powoduje, iż uaktywnione są głębokie partie mięśni, co pozwala na odpowiednie wzmocnienie siły i napięcia mięśnia. Chociaż początkowo ćwiczenia z użyciem piłki mogą być nieco trudne, to z czasem, gdy opanujemy te metody ćwiczeń, przekształcą się one nawet w zabawę. Takie ćwiczenia dają dużą dawkę energii, pozytywnych emocji, uśmiechu, często bowiem przypominają gry z naszego dzieciństwa.
Ćwiczenia z fitball są uniwersalne. Co znaczy „uniwersalne”? Znaczy to tylko tyle, że mogą być one wykonywane bez względu na wiek czy płeć. Zarówno osoby młode, jak i po 60. roku życia, kobiety i mężczyźni, mogą włączyć trening z piłką do codziennej aktywności fizycznej. Niektóre ćwiczenia z piłką mogą być wykonywane także w parach.
2. Jak wyglądają ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną?
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną możemy podzielić na ćwiczenia w pozycji siedzącej lub leżącej na piłce albo w pozycji stojącej. Pierwsza grupa ćwiczeń to ćwiczenia, w których wymagane jest utrzymanie równowagi na piłce. Pozwalają one na uaktywnienie głęboko położonych partii mięśni. Często nie zdajemy sobie sprawy, że takie mięśnie też się kurczą podczas naszego treningu. Aktywność mięśni brzucha odpowiadających za utrzymanie równowagi powoduje, że ćwiczenia z piłką dwa razy intensywniej oddziałują na mięśnie proste brzucha i aż czterokrotnie skuteczniej na mięśnie skośne brzucha. Przy takich ćwiczeniach na piłce, aby zwiększyć jeszcze bardziej efektywność treningu, można wprowadzić inne przyrządy do ćwiczeń, np. sztangielki. Ćwiczenia w pozycji siedzącej na piłce niekiedy wymagają, aby stopy przylegały nieruchomo do podłoża. Aby zapobiec poślizgowi, można zastosować matę do ćwiczeń.
Drugi typ ćwiczeń na piłce rehabilitacyjnej to ćwiczenia w pozycji stojącej. Tutaj piłka nie jest już równoważnią, lecz staje się obciążeniem.
Ćwiczenia z pomocą piłki gimnastycznej mogą być wykonywane praktycznie w każdym miejscu: w domu, w parku, na sali gimnastycznej, w klubie fitness, w ogrodzie czy na działce. Ze względu na niezbyt duże rozmiary można ją także zabrać ze sobą na weekendowy wyjazd czy wakacje.
Takie ćwiczenia fitness nie dość, że są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, odstresowanie się oraz poprawę humoru, to ich systematyczne wykonywanie gwarantuje uzyskanie pięknej, zgrabnej sylwetki, kształtnych nóg oraz jędrnych ud i pośladków.