Trwa ładowanie...

Czy innowacyjny lek zastąpi ćwiczenia?

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney prowadzą badania nad metodą, dzięki której aktywność fizyczna tak ważna dla utrzymania ciała w dobrej kondycji zdrowotnej... przejdzie do lamusa. Istnieje szansa, że korzyści wynikające z regularnie podejmowanego wysiłku zapewni bowiem opracowywany przez nich lek.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Australijscy badacze we współpracy z ekspertami z Danii przeprowadzili ciekawe testy. Do swojego eksperymentu zaprosili czterech zdrowych mężczyzn, niezbyt często uprawiających sport, którzy przez dziesięć minut mieli wykonywać ćwiczenia o wysokiej intensywności. Następnie, drogą biopsji, dokładnym badaniom poddane zostały ich mięśnie szkieletowe. Okazało się, że w trakcie tego krótkiego wysiłku w ich obrębie zaszło ponad 1000 zmian molekularnych.

Jak zaznacza dr Nolan Hoffman, ruch generuje szereg złożonych odpowiedzi naszego organizmu – naukowcy podejrzewali to od dawna. Odgrywa istotną rolę w procesach metabolizowania energii czy warunkuje wrażliwość na insulinę. Dotychczasowe badania skupiały się jednak jedynie na niewielkiej części zachodzących w mięśniach zmian. Co więcej, niektóre z nich niesłusznie nie były wcześniej wiązane z ćwiczeniami. Kiedy okazało się, że jest ich tak wiele, eksperci postanowili stworzyć środek, którego działanie byłoby podobne. Dzięki niemu korzystne zmiany zachodzące w organizmie na skutek treningu mogłyby następować w czasie spoczynku.

Badacze są przekonani, że wpadli na ważny trop, który umożliwi im stworzenie terapii lekowych naśladujących działanie wysiłku fizycznego. „Ćwiczenia to najpotężniejsze lekarstwo na różnego typu dolegliwości, w tym cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i zaburzeń neurologicznych” – stwierdza profesor David James z Centrum Karola Perkinsa. Zaznacza jednak, że dla wielu ludzi metoda ta z różnych względów nie jest dostępna, dlatego badania uważa za absolutnie konieczne. Naukowcy mają gorącą nadzieję, że prowadzone nad środkiem prace już niedługo zakończą się sukcesem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.