Czy trening siłowy jest dobry dla dzieci?
Od dawna zaleca się dzieciom wstrzymanie od rozpoczęcia treningu siłowego do momentu, aż przejdą okres dojrzewania. Obawiano się, że ten trening oporowy niszczy płytki wzrostu i hamuje rozwój mięśniowo-szkieletowy dziecka. Ostatnie badania sugerują jednak, że dzieci mogą skorzystać z ćwiczeń siłowych, pod warunkiem że są wykonywane w odpowiedni sposób.
1. Potrzeba opanowania formy ćwiczeń
Odpowiednio dopasowany program ćwiczeń może poprawić wydajność młodych atletów na boisku i korcie. Dobrą wiadomością jest, że nawet dzieci, które nie zajmują się sportem na co dzień mogą odnieść korzyści z wykonywania ćwiczeń siłowych. Dobrze opracowany program ćwiczeń może zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni dziecka, umocnić kości, przyspieszyć metabolizm i co bardzo ważne – stać się źródłem pewności siebie. Małe dzieci mogą zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni dzięki wykorzystaniu własnej masy ciała. Przysiady czy ćwiczenia na drabinkach mogą być przykładami ćwiczeń tego typu.
Kiedy dziecko jest gotowe na trening siłowy? W związku z tym, że dzieci rozwijają się różnie, ciężko jest określić dokładny wiek, w którym może ono rozpocząć ćwiczenia siłowe. Oto pomocna wskazówka: gdy dziecko wykazuje się wystarczającą świadomością własnego ciała, tak aby zrozumieć, czym jest odpowiednia forma ćwiczeń, do treningu można dołożyć dodatkowe kilogramy. Opanowanie formy ćwiczeń jest podstawowym krokiem w treningu siłowym, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zapobiega ono wystąpieniu kontuzji i zapewnia maksymalne wykorzystanie tego, co ćwiczenia mają do zaoferowania. Zanim podasz dziecku ciężarki, zademonstruj mu, jak wyglądają mięśnie bicepsa, na które nie działa żadna zewnętrzna siła (jak to się dzieje w czasie treningu oporowego).
2. Jak powinny przebiegać ćwiczenia?
Po wyjaśnieniu dziecku, czym jest odpowiednia forma ćwiczeń, postaraj się, aby potrafiło wskazać różnicę między treningiem siłowym a podnoszeniem ciężarów. Szczególnie chłopcy mają tendencję do przesadzania z natężeniem ćwiczeń. Często rywalizują z kolegami o to, kto zdoła podnieść największy ciężar. Pamiętaj: dziecko musi być na tyle dojrzałe, aby wiedzieć, że celem ćwiczeń jest podniesienie rozsądnej masy w prawidłowy sposób, a nie mocowanie się z jak największą wagą ciężarków. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko rozpoczęło ćwiczenia na siłowni, nigdy nie zostawiaj go tam samego, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni gotowe na ten krok nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym.
Gdy dziecko pojmie koncept „odpowiedniej formy” oraz będzie wystarczająco dojrzałe, możesz pozwolić mu na rozpoczęcie treningu siłowego. Ważne jest jednak, aby wszystkie dzieci zaangażowane w trening oporowy miały styczność z dorosłą, zaznajomioną z zasadami treningu osobą, która będzie nie tylko nadzorować, ale także towarzyszyć dziecku w czasie wykonywania ćwiczeń. Taką pomocą może być nie tylko indywidualny trener, ale także rodzic, który miał wcześniej styczność z treningiem siłowym. Wyobraź sobie, jak takie wspólne ćwiczenia zacieśniają rodzinne więzi.