Trwa ładowanie...

Depilacja laserowa – wskazania i przebieg. Depilacja brazylijska

Depilacja laserowa to jedna z metod usuwania niechcianego owłosienia skóry. Współcześnie obowiązujący kanon urody kobiecej jest bezlitosny dla zbędnego owłosienia. Nastąpiła moda na depilację oraz wszelkie produkty i zabiegi mające na celu uzyskanie idealnie gładkiej i wolnej od włosków skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Na czym polega depilacja laserowa

Uzyskanie efektu idealnie gładkiej skóry zazwyczaj wiąże się z niekończącą się walką z nieestetycznymi włoskami, ich wrastaniem oraz podrażnieniem skóry po depilacji. Są jednak metody, które umożliwiają pozbycie się tych problemów na długi czas. Taką możliwość daje depilacja laserowa.

Lasery wykorzystywane do depilacji powodują uszkodzenie materii o barwie ciemniejszej (melaniny) nie ogrzewając przy tym reszty skóry. Melaniny występują naturalnie w naszym organizmie i nadają kolor włosom oraz skórze. Najlepszy efekt depilacji uzyskuje się przy włosach brązowych lub czarnych.

2. Wskazania i przeciwwskazania do depilacji laserowej

Wskazaniami do przeprowadzenia depilacji laserowej jest przede wszystkim grube i ciemne owłosienie ciała. Gdy włosy odrastają bardzo szybko, wyglądając nieestetycznie, depilacja laserowa sprawdzi się doskonale.

Depilacja bikini
Depilacja bikini

Aby uzyskać atrakcyjny wygląd okolic bikini, wizyta u kosmetyczki nie jest konieczna.

zobacz galerię

Depilacji laserowej nie należy jednak wykonywać w następujących przypadkach:

 • zażywanie światłoczułych leków;
 • opalenizna;
 • padaczka;
 • bliznowiec (Keloid);
 • nowotwory;
 • łuszczyca;
 • rozrusznik serca;
 • ciąża;
 • cukrzyca;
 • depilacja woskiem;
 • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze w miejscu depilacji;
 • siwe, rude lub blond włosy w miejscu depilacji (traci ona wtedy skuteczność);
 • korzystanie z bronzerów, samoopalaczy.

3. Możliwe skutki uboczne depilacji laserowej

Pacjentki o wrażliwej skórze mogą w najbardziej delikatnych obszarach odczuwać dyskomfort. Najbardziej wrażliwe panie mogą poprosić o krem znieczulający przed zabiegiem. Przy użyciu lasera Vectus zabieg jest praktycznie bezbolesny.

U części pacjentów mogą pojawić się na skórze plamy. Skutkiem ubocznym u osób o ciemniejszej karnacji są pęcherze lub oparzenia, które z czasem się goją.

4. Przygotowanie do depilacji laserowej

Dzień przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej daną część ciała należy dokładnie umyć i ogolić. Następnie stosowany jest krem do znieczulenia miejscowego, po czym skóra poddawana jest działaniu promieni lasera.

Laser wysyła pulsującą wiązkę skoncentrowanego światła, która jest wchłaniana przez pigmenty zlokalizowane w mieszkach włosowych. W ten sposób promień lasera niszczy wspomniane mieszki włosowe, z których wyrastają włosy.

10 wskazówek jak bezpiecznie depilować nogi
10 wskazówek jak bezpiecznie depilować nogi [10 zdjęć]

Lato to okres upalnych dni, w trakcie których kobiety odkrywają coraz więcej ciała. To z kolei zmusza...

zobacz galerię

5. Jak przebiega depilacja laserowa

Depilacja laserowa to usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą światła lasera. Zabiegi depilacji laserem dostępne są w dobrych salonach kosmetycznych. Depilacja laserowa pozwala na usunięcie włosków z dowolnej części ciała, a czas trwania zabiegu uzależniony jest od depilowanej powierzchni oraz gęstości owłosienia.

Zabiegowi często towarzyszy uczucie dyskomfortu, a niekiedy również bólu. Może on trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od powierzchni depilowanej części ciała. Oznacza to, że np. depilacja twarzy będzie trwała krócej niż depilacja laserowa nóg.

Po zabiegu depilowane miejsce będzie zaczerwienione i opuchnięte, jednak dolegliwości te znikają zazwyczaj w ciągu najbliższej doby. Po depilacji laserowej przez najbliższą dobę od zabiegu nie można stosować na nogi żadnych kremów czy balsamów do ciała.

6. Postępowanie po zabiegu

Po wykonaniu laserowej depilacji nie powinniśmy korzystać z basenu ani sauny, a także brać gorących kąpieli. Nie należy także używać peelingów mechanicznych ani chemicznych, a także wystawiać skóry na działanie słońca.

Nie zaleca się także używania preparatów opartych na alkoholowym składzie.

Zabieg należy powtórzyć kilka razy, aby efekt był satysfakcjonujący.

Zobacz też:

7. Opinie o depilacji laserowej

Można spotkać skrajnie odmienne opinie o depilacji laserowej - od okrzyków zachwytu aż po jęki zawodu. Wydaje się zatem, że opinie o depilacji laserowej w pewnym sensie zależą od skuteczności zabiegu. Zatem osoby, u których depilacja laserowa okazała się skuteczna, na ogół wypowiadają się o niej pozytywnie, a ludzie, którym depilacja laserowa nie przyniosła pożądanych rezultatów, będą oceniać ją negatywnie.

Osoby zadowolone z depilacji laserowej są jednak zgodne co do tego, że nie należy oczekiwać rezultatów po jednym zabiegu, a raczej należy nastawić się na wykonanie co najmniej kilku zabiegów depilacji laserowej.

Można znaleźć także opinie, że efekty depilacji laserowej są zależne od rodzaju lasera użytego do zabiegu. Pacjenci chwalą lakier diodowy, a negatywnie oceniają laser aleksandrytowy. Z kolei według innych opinii depilacja laserowa może pomóc zlikwidować owłosienie tylko wtedy, gdy nie wynika ono z przyczyn hormonalnych.

8. Skuteczność depilacji laserowej

Efekt depilacji laserowej to sprawa indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Zabiegi dają najlepsze wyniki u osób z jasną karnacją i ciemnymi włoskami. Wynika to z faktu, iż w tym przypadku laser łatwiej „wyłapuje” włoski. Warto również pamiętać, że aby osiągnąć zamierzony efekt, niezbędne jest powtórzenie zabiegu. Zazwyczaj wszystkie włoski usuwa się po 3-8 sesjach.

Nie jest również prawdą, iż po depilacji laserowej włoski znikną na zawsze. W rzeczywistości ich wzrost jest wciąż możliwy, chociaż znacznie spowolniony. W przypadku ponownego pojawienia się włosków kolejny zabieg szybko je usunie.

Depilacja laserowa daje najlepsze i najdłuższe efekty usuwania zbędnego owłosienia. Nie należy jednak oczekiwać, iż po usunięciu zbędnych włosków za pomocą depilacji laserowej problem ten już nigdy nie powróci.

Sesja depilacji laserowej złożona z kilku zabiegów po kolei powinna pomóc w walce z odrastającymi włosami i na długo zlikwidować problem.

Jeśli masz już dość codziennego używania zwykłych maszynek do golenia, plastrów wosku czy depilacji depilatorem, przemyśl możliwość poddania się depilacji laserowej.

9. Depilacja laserowa - cena

Koszt jednorazowego zabiegu depilacji laserowej dwóch części ciała to ok. 300 złotych. Z kolei jednorazowy zabieg depilacji laserowej czterech części ciała kosztuje ok. 500-700 zł.

Z kolei za jednorazowy zabieg depilacji laserowej całego ciała zapłacimy od 1000 zł do 2000 zł. Seria zabiegów depilacji laserowej kilku części ciała to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz też:

10. Inne metody depilacji

Oprócz depilacji laserowej istnieje kilka innych metod usuwania włosów. Jednak zazwyczaj są one bardziej bolesne lub mniej skuteczne.

Do innych metod depilacji zaliczamy:

 • depilację chemiczną – jest to prosty i bezbolesny zabieg usuwania włosów. Do jego wykonania wykorzystuje się kremy, żele lub pianki depilujące. Zabieg polega na rozprowadzeniu preparatu depilującego w wybranych miejscach i pozostawieniu go na ustalony przez producenta lub specjalistę okres czasu. Przed wykonaniem depilacji chemicznej należy upewnić się, że nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników. Zaletą depilacji chemicznej jest to, że usuwa nawet bardzo małe włoski;
 • depilacja depilatorem elektrycznym – depilacja tego typu stosowana regularnie sprawia, że włosy z czasem stają się coraz słabsze i znacznie wolniej odrastają;
 • depilacja pastą cukrową – jest mniej bolesna od elektrycznego depilatora. Nie wywołuje urazów lub poparzeń. Cena depilacji pastą cukrową to około 100 zł;
 • depilacja woskiem – jest to tani, aczkolwiek bolesny zabieg usuwania owłosienia. Polega na pozbywaniu się włosów przez wyrywanie. Najlepiej depilację woskiem wykonywać w gabinecie kosmetycznym.

Owłosienie można także usuwać za pomocą maszynki do golenia. Należy jednak pamiętać by maszynki regularnie wymieniać. Zaniedbanie tego doprowadzi do rozwoju różnego rodzaju infekcji. Nie golimy ciała maszynką o tępych ostrzach. Przed goleniem warto użyć żelu, kremu lub pianki, która zmiękczy włosy.

Pamiętajmy, aby golić się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Po zabiegu warto użyć kosmetyków, które zadbają o podrażnioną skórę.

10.1. Depilacja brazylijska

Depilacja brazylijska jest dodatkową metodą depilacji, która może być alternatywą dla laserów. Depilację brazylijską wykonuje się w salonie kosmetycznym. Polega na 100% usuwaniu włosów z ciała kobiety w okolicach intymnych. To krępująca metoda depilacji, a dla wielu ludzi jest ogromnym źródłem stresu. Przez niektórych bywa porównywana do pierwszej wizyty u ginekologa.

Depilacja brazylijska jest niestety bolesna i niekomfortowa. Poleca się, jeśli nigdy nie miało się do czynienia z tego typu zabiegiem, wykonać depilację o mniejszym zakresie. Zanim dasz sobie wykonać depilację brazylijską, warto poddać się zwykłej, płytkiej depilacji intymnej.

Dobrze jest wybrać się do wypróbowanego salonu, gdzie zatrudnieni są najlepsi specjaliści. Warto sprawdzić, czy dany salon ma niezbędne certyfikaty, czy dba o sterylność narzędzi. Depilacja brazylijska będzie mniej bolała, jeśli wybierzesz się na nią w połowie cyklu miesiączkowego.

Zabieg depilacji brazylijskiej wykonywany jest na leżąco. Przed wykonaniem depilacji brazylijskiej w większości salonach otrzymuje się skąpe, jednorazowe stringi, tzw. bikini brazylijskie. Depilowane miejsca są odsłaniane przez kosmetyczkę, następnie przykrywane, by zachować możliwe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nakłada się wysokiej jakości wosk, przeznaczony do depilacji wrażliwych miejsc, następnie przykrywa się je specjalnym materiałem. Po wystygnięciu wosk odrywa się ze skóry. W tym czasie włoski wyrywane są z cebulkami.

To najbardziej bolesny moment depilacji brazylijskiej, który u wielu kobiet wywołuje krzyk. Ból jest tym większy, im bardziej jest ukrwione miejsce. Włoski przed depilacją brazylijską powinny być suche i wolne od innych substancji czy balsamu. Depilacja brazylijska zależnie od wybranego wariantu wyniesie 50-100 zł, a powtarzać ją należy w odstępie 3-4 tygodni.

Po depilacji brazylijskiej należy uważać na skórę w okolicy intymnej. Usunięte włosy niestety odrastają, dlatego zabieg należy powtarzać regularnie.

Niektórzy specjaliści radzą, aby nie podążać ślepo za trendem usuwania całego owłosienia z miejsc intymnych. Włosy tworzą barierę ochronną. Chornią przed grzybicami sromu.

11. Historia depilacji laserowej

Depilacja laserowa swój początek miała w latach 60. XX wieku. To wtedy podejmowano pierwsze próby usuwania włosów za pomocą lasera. Jednak opracowane urządzenia nie były dokładne, a emitowana przez nich fala uszkadzała skórę. W 1983 roku powstał pierwszy laser, który pozwalał na skuteczne usuwanie włosów bez uszkodzenia skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.