Trwa ładowanie...

Dezodorant do higieny intymnej

Dezodorant do higieny intymnej to preparat dla kobiet, które chciałyby ograniczyć nieprzyjemny zapach miejsc intymnych. Działają one odświeżająco i mają przyjemny zapach. Pozwalają na poczucie świeżości nawet wtedy, kiedy kobieta ma miesiączkę, jest zestresowana (co silnie pobudza gruczoły potowe) lub kiedy panuje upał. Właśnie w tych momentach potrzeba zwiększonej higieny, na którą czasem nie można sobie pozwolić.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Po co dezodoranty są nam potrzebne do higieny intymnej ?

Podmywanie nie jest możliwe w każdej sytuacji, ale jest to najlepszy sposób na kontrolowanie zapachu okolic intymnych. Nadmierne pocenie się w okolicach sromu i odbytu nie jest niczym nienaturalnym, szczególnie w momentach, kiedy poci się całe ciało (przy bardzo wysokiej temperaturze powietrza, w silnym stresie czy w czasie menstruacji). Nic nie zastąpi prawidłowej higieny okolic pochwy. Jednak użycie dezodorantu intymnego w momencie, kiedy istnieje taka potrzeba, może znacząco podnieść komfort życia kobiety.

2. Jak wybrać dezodorant do higieny intymnej?

Dezodoranty do higieny intymnej są dostępne w sprayu, chusteczkach i pudrach (nie wszystkie jeszcze na polskim rynku, ale to zapewne kwestia czasu). Dla kobiet cierpiących na alergię lub o delikatnej skórze polecamy dezodoranty hipoalergiczne. Dezodoranty do higieny intymnej w sprayu można stosować bezpośrednio na skórę, a także na bieliznę, aby sprawić, by zapach był bardziej intensywny. Należy je rozpylać na skórę w odległości co najmniej 15 cm. Nie należy wdychać dezodorantu.

Chusteczki do higieny intymnej działają kojąco i mogą być używane w czasie menstruacji, przed pójściem spać, po wysiłku i w innych momentach, które zwiększają pocenie. Są także wyjątkowo przydatne, kiedy nie ma możliwości normalnego umycia się. Przeciera się nimi miejsca intymne od strony pochwy w kierunku odbytu. Ograniczy to ryzyko infekcji spowodowanych przeniesieniem się bakterii z odbytu do pochwy. Chusteczki wykorzystuje się tylko raz, po czym się je wyrzuca.

Pudry najlepiej jest stosować na czystą skórę. Można nakładać je w dość dużych ilościach. Zmniejszą one potliwość okolic intymnych w ciągu dnia i pozwolą na zachowanie świeżości. Wchłoną nadmierną ilość wilgoci, gdyż zawierają substancje pochłaniające wodę.

Wszystkie te środki do higieny intymnej mają delikatny zapach, który może maskować ewentualny nieprzyjemny zapach z pochwy. Mają one działanie łagodzące, odświeżające, nawilżające i zmniejszające pocenie. Wszystkie są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Nie należy ich nakładać na podrażnioną, zaczerwienioną lub pękniętą skórę. Mogą działać korzystnie w przypadku lekkiego swędzenia lub zaczerwienienia, ale nie służą do leczenia infekcji bakteryjnych ani grzybiczych pochwy. Ich nadużywanie może wręcz zwiększyć ryzyko pojawienia się takich problemów, jak zapalenia pochwy. W przypadku pojawienia się objawów różnego rodzaju infekcji pochwy (czyli upławów, nieprzyjemnego zapachu, pieczenia i zaczerwienienia) należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.