Trwa ładowanie...

Dezodorant – który wybrać, na co zwracać uwagę, dezodorant bez aluminium

Dezodorant to kosmetyk stosowany pod pachy i neutralizujący zapach potu. Najlepszym wyborem będą dezodoranty bez aluminium. Sole glinu mogą bowiem wywoływać Alzheimera i raka piersi.

Zobacz film: "O której godzinie najlepiej stosować dezodorant?"

spis treści

1. Rodzaje dezodorantów

Dezodorant to kosmetyk, którego używamy codziennie. Dbając o zdrowie, staramy się wybrać najlepszy produkt.

Na rynku jest dostępnych cała masa dezodorantów i antyperspirantów. Kosmetyki w sztyfcie, aerozolu, atomizerze, w kulce, a nawet dezodorujące chusteczki – jak dokonać odpowiedzialnego wyboru?

2. Dezodorant a antyperspirant

Po pierwsze musimy zdecydować się, czy chcemy kupić dezodorant, czy antyperspirant. Pamiętajmy, że dezodorant maskuje zapach potu, czynią go bezwonnym. Antyperspiranty hamują natomiast działanie gruczołów potowych, sprawiając, że skóra pozostaje sucha przez cały dzień.

Dezodoranty wydają się więc bardziej naturalne dla organizmu, jednak tylko pod warunkiem, że wybierzemy dezodorant bez aluminium.

3. Dezodoranty bez aluminium

Pierwsza lekcja na temat zdrowych kosmetyków mówi, by kupować dezodoranty i antyperspiranty bez aluminium. Sole glinu mogą bowiem przyczyniać się do zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu, degeneracji nerwów, a nawet rozwoju nowotworu piersi u kobiet.

Glin i jego sole mają tendencję do gromadzenia się w organizmie, więc używanie dezodorantów bez aluminium wydaje się być jedynym słusznym rozwiązaniem.

Badania wykazały, że najwięcej aluminium dostaje się do organizmu właśnie przez skórę. Układ pokarmowy wchłania tylko niewielki odsetek substancji.

Kosmetyki stosujemy na delikatną skórę pach, która może być podrażniona po goleniu, co ułatwi cząsteczkom soli glinu wnikanie w skórę. Wykazano, że nagromadzenie glinu atakuje gruczoły potowe, węzły chłonne i komórki ciała, działając na nie destrukcyjnie. Aluminium podnosi ponadto ryzyko zachorowań na Alzheimera.

4. Szkodliwe substancje w dezodorantach

Dezodoranty i antyperspiranty, oprócz aluminium, mogą zawierać szereg dodatkowych, często szkodliwych, substancji pomocniczych.

Ftalany, barwniki i parabeny również nie służą naszemu zdrowiu. Wybierajmy więc dezodoranty nie tylko bez aluminium, ale też bez zbędnych ulepszaczy.

Czytajmy etykiety. Napis ‘’dezodorant bez aluminium’’ nie zawsze oznacza, że produkt jest od niego wolny. Jeśli w składzie zobaczymy glin lub chemiczny odpowiednik jego nazwy, Al, powstrzymajmy się od kupna.

Zobacz też

5. Jakie dezodoranty wybierać?

Wybierając naturalne produkty, zwracajmy uwagę, by dezodorant nie miał w sobie aluminium, za to był hipoalergiczny. Dla alergików poleca się antyperspirant bezwonne.

W swoim składzie naturalne dezodoranty mogą mieć też puder z bambusa, bogaty w krzemionkę i antybakteryjny, ekologiczna wodę kwiatową, wyciągi z aloesu czy oczaru wirginijskiego, a także ałun, czyli naturalny minerał górski, który jednak jest dyskusyjny - zawiera w sobie glin.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.