Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Piotr Puchała

Diastema - charakterystyka, rodzaje, leczenie, atut czy defekt

 Sylwia Stachura
23.04.2021 09:55
Diastema obecnie uważana jest za atut urody, ale może przyczynić się do złego stanu zębów
Diastema obecnie uważana jest za atut urody, ale może przyczynić się do złego stanu zębów (Zdjęcie Georgii May Jagger autorstwa Eva Rinaldi / CC BY-SA 2.0)

Diastema - dla jednych źródło kompleksów, dla innych powód do dumy. Diastema wzbudza skrajne emocje. Georgia May Jagger, Madonna, Vanessa Paradis bez zawstydzenia prezentują swoje uśmiechy ze szczelinami, ale część osób za wszelką cenę chce się ich pozbyć. Charakterystyczna przerwa między zębami to nie tylko problem estetyczny, ale również stomatologiczny. Czym jest diastema i jak można się jej pozbyć?

spis treści

1. Co to jest diastema?

Diastema to przestrzeń między zębami występująca zwykle między górnymi siekaczami. O ile u niektórych zwierząt (np. bobra) jest elementem fizjologicznym, to u ludzi jest uważana za patologię.

Dlaczego niektórzy z nas mają diastemę? Przyczyny powstawania diastemy są różne. Może to być wynik hipodoncji, czyli zbyt małej ilości zębów w jamie ustnej, przez co tworzy się szpara. Czasami występuje dodatkowy ząb źle ułożony między siekaczami szczęki i żuchwy. U niektórych osób brakuje siekaczy bocznych, co prowadzi do pojawienia się przerwy. Diastema bardzo często jest też wynikiem przerostu wędzidełka wargi.

2. Rodzaje diastemy

W zależności od przyczyn rodzaje diastemy są różne:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • prawdziwa – jej przyczyną jest przerost wędzidełka wargi, czyli błony łączącej dziąsło z wargą,
  • rzekoma – jest wynikiem braku siekaczy bocznych, mikrodoncją (czyli zmniejszeniem ich rozmiaru) lub hiperdoncją (występowaniem dodatkowego zęba),
  • fizjologiczna – występuje w czasie wyrzynania się zębów stałych siecznych bocznych u dzieci, zwykle między 7. a 9. rokiem życia. Najczęściej przerwa jest mała (ma mniej niż 2 mm) i nie wymaga interwencji stomatologicznej.

W zależności od tego, jak ustawione są siekacze względem siebie, wyróżnia się następujące typy diastemy:

  • równoległa – zęby są ułożone równolegle, a leczenie zależy od wielkości przerwy oraz wieku pacjenta,
  • zbieżna – korony zębów są skierowane do siebie, a korzenie rozsunięte, dlatego jest wymagane noszenie stałego aparatu ortodontycznego,
  • rozbieżna – korzenie są skierowane do siebie, można ją leczyć aparatem ortodontycznym ruchomym.
Diastema, czyli charakterystyczna przerwa między zębami, to dla niektórych powód od dumy
Diastema, czyli charakterystyczna przerwa między zębami, to dla niektórych powód od dumy

3. Jak leczyć przerwę między zębami?

Osoby, dla których przerwa między zębami jest poważnym problemem i wywołuje kompleksy, mogą skorzystać z różnych metod leczenie diastemy w gabinecie stomatologa i ortodonty. Metoda leczenia diastemy jest indywidualnie dopasowywana do konkretnego pacjenta. Specjalista bierze pod uwagę budowę zgryzu, wygląd dziąseł oraz wiek, zanim poleci najlepszy sposób na pozbycie się przerwy.

Warto pamiętać o tym, że diastemy mniejsze niż 2 mm nie są traktowane jako problem stomatologiczny i usuwanie ich nie jest konieczne.

Jeśli występuje diastema prawdziwa, należy rozpocząć od podcięcia wędzidełka. Następnie pacjent powinien nosić aparat ortodontyczny. Inne rodzaje również koryguje się za pomocą leczenia ortodontycznego.

Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny wyprostuje zęby i usunie przerwę między siekaczami. Jeśli diastema to wynik obecności dodatkowego zęba, to na początku należy go usunąć. Z kolei przy braku niektórych zębów z pomocą może przyjść specjalista z zakresu implantologii i protetyki, który może wszczepić ząb, co pomoże pozbyć się problemu szpary między jedynkami.

U wielu pacjentów bardzo dobre efekty przynoszą licówki porcelanowe. Jeśli jedynki można powiększyć i w ten sposób wyeliminować diastemę, to dentysta może nakleić na zęby płatki porcelany i „poszerzyć” ząb.

Licówki bardzo dobrze imitują naturalne szkliwo, nie przebarwiają się i są wytrzymałe (przetrwają nawet kilkanaście lat).

Jeśli chodzi nam o szybkie i tymczsowe zamaskowanie diastemy, to możemy skorzystać z estetycznej odbudowy kompozytowej. W tym celu stosuje się specjalny kompozyt, używany również do wstawiania plomb. Stomatolog nie szlifuje zęba, tylko wytrawia jego powierzchnię kwasem demineralizującym, a następnie nakłada kompozyt i nadaje mu kształt. Zabieg trwa około 30 minut, daje natychmiastowy efekt i jest odwracalny (w każdej chwili można zdjąć kompozyt).

Zobacz także:

4. Szczelina między zębami

Bardzo dużo osób, które mają diastemę, wcale nie chce się jej pozbyć. Uważają, że szczelina między zębami jest seksowna, wyróżnia ich i dodaje uroku. Wiele znanych gwiazd ze świata filmu i muzyki ma taką przerwę, np. Madonna, Vanessa Paradis. Wiele młodych dziewcząt swoją karierę w modelingu właśnie jej zawdzięcza. Georgia May Jagger, Lara Stone czy Monika Jagaciak to tylko kilka nazwisk modelek, które dumnie prezentują swoje uśmiechy pomimo diastemy.

Warto wspomnieć o tym, że mimo iż obecnie diastema jest uważana za atut urody, to stanowi problem nie tylko estetyczny. Stomatolodzy ostrzegają, że może mieć wpływ na zdrowie zębów.

Charakterystyczna szczelina może się przyczynić do powstania wad zgryzu oraz chorób dziąseł i przyzębia. Poza tym bardzo często obecność diastemy wiąże się z zaburzeniami wymowy i powoduje seplenienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze