Trwa ładowanie...

Dlaczego zimą warto ćwiczyć na świeżym powietrzu? Oto odpowiedź!

Spójrzmy prawdzie w oczy – zimą ciężko znaleźć motywację do wykonywania ćwiczeń na dworze. Kiedy wstajemy o poranku, za oknem jest jeszcze ciemno, gdy wracamy z pracy, zaczyna już zmierzchać. Nasza motywacja poddana jest prawdziwej próbie. Zanim jednak zdecydujemy się utknąć na kilka następnych miesięcy w zatłoczonej siłowni, warto rozważyć trening na świeżym powietrzu. Dlaczego?

Zobacz film: "Ćwiczenie - odwrotne pompki"

spis treści

1. Będziesz spalać więcej kalorii

Podczas mrozów nasze ciało musi funkcjonować na wyższych obrotach, by utrzymać odpowiednią, stałą temperaturę, dzięki czemu spalamy więcej kalorii w porównaniu do ilości, której pozbywamy się, trenując w ogrzewanym pomieszczeniu. Warto o tym pamiętać właśnie teraz, w okresie przedświątecznym, i przygotować swój organizm na nadchodzące obżarstwo.

2. Wzmocnisz swoje serce

Niskie temperatury sprzyjają także sercu, które musi pracować bardziej intensywnie. Każdego dnia, pozostając pod wpływem stresu, narażamy je na różne choroby, dlatego warto wykorzystać panujące za oknem warunki i się o nie zatroszczyć. Regularne ćwiczenia na zimnie poprawiają wytrzymałość układu krążenia, dzięki czemu mięsień sercowy staje się bardziej wytrzymały.

3. Będziesz przyjmować większą ilość płynów

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne podczas zimowych aktywności na dworze. W czasie ćwiczeń wydzielamy dużą ilość potu, jednak na suchym, chłodnym powietrzu ulega on szybszemu odparowywaniu, dlatego mamy wrażenie, że w rzeczywistości jest go mniej. Picie wody przed, w trakcie i po treningu pomaga utrzymać maksymalną wydajność, chroni nas przed urazami i pozwala na dłużej zatrzymać ciepło. Nie czekajmy jednak, aż poczujemy pragnienie. Nawadniajmy się regularnie.

4. Będziesz bardziej odporny na zimno

Na początku ćwiczenia na chłodnym powietrzu mogą wydawać się nam wręcz bolesne, ale zapewniamy, że z czasem staną się o wiele łatwiejsze.Ważne jest, aby dostosować postawione sobie cele do panujących warunków i nie dążyć za wszelką cenę do uzyskania wyników, które osiągamy, trenując podczas optymalnych temperatur. Większą uwagę należy zwracać wówczas na ilość włożonego w ćwiczenia wysiłku niż na poświęcony im czas czy pokonaną odległość.

5. Docenisz znaczenie rozgrzewania i schładzania organizmu

Odpowiednie rozgrzewanie i schładzanie organizmu jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na utrzymaniu właściwej wydajności. Nabiera to jeszcze większego znaczenia, kiedy na dworze jest zimno, gdyż dzięki temu możemy uniknąć bolesnych urazów. Intensywny ruch przeplatany z odpoczynkiem pomoże uniknąć przegrzania i wyziębienia organizmu.

6. Otrzymasz dodatkową dawkę witaminy D

To, że jest zimno nie oznacza, że ekspozycja na promienie słoneczne nie dostarczy naszemu organizmowi cennej dawki witaminy D. Zimą naturalna ilość światła jest ograniczona, dlatego warto z niej korzystać. Pozytywnie wpłynie to na nasze samopoczucie. Obniżona wilgotność powietrza sprawi, że naszym płucom będzie się łatwiej pracować, a rześkie powietrze doda nam energii. Zwiększy się także ilość produkowanych endorfin, dzięki czemu częściej towarzyszyć nam będzie poczucie szczęścia, a motywacja do ćwiczenia na zewnątrz stanie się silniejsza.

Wyjdźmy z dusznych siłowni czy sal gimnastycznych i czerpmy z korzyści, jakie daje trening na dworze. Kto wie, może obserwując efekty zimowych treningów na świeżym powietrzu, latem zatęsknimy za mroźną aurą?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.