Trwa ładowanie...

Dobór biustonosza

Biustonosz jest swoistym atrybutem każdej kobiety. Zaczynamy go nosić już w wieku dojrzewania. Od tego momentu jest wiernym nam towarzyszem życia. Dobrze dobrany biustonosz sprawia, że nasz biust wygląda atrakcyjnie, zaś my same nie czujemy, że go w ogóle mamy. Jednak kobiet, które kupują odpowiednie biustonosze jest niewiele. Większość kupuje za duże lub za małe staniki, o źle dobranych miseczkach. Nieodpowiednio dobrany biustonosz lub całkowity jego brak może odbić się na naszym zdrowiu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Jak dobrać odpowiedni biustonosz?

Zdecydowana większość kobiet kupuje złe biustonosze, przez co ich biust jest nieprawidłowo podtrzymywany. Za duże, za małe, za luźne, za ciasne... Dlaczego tak jest? Kobiety przyzwyczajają się do swojego rozmiaru. Kobieta, która przez kilka lat kupowała biustonosz w rozmiarze 75 C, przyzwyczaja się i zawsze kupuje stanik o tym rozmiarze. A przecież piersi rosną lub maleją, w zależności od tego jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie. Każde schudnięcie czy przybranie na wadze odbija się także na wielkości naszego biustu, zmienia się także obwód klatki piersiowej. Kobiety nie zawsze dostrzegają zmiany rozmiaru swoich piersi lub po prostu stwierdzają, że to raptem kilka centymetrów, które nie wpływają na wybór nowego biustonosza. Panie nie zdają sobie do końca sprawy, jak wielką krzywdę wyrządzają im źle dobrane staniki.

Powinnaś jak najszybciej wybrać się do odpowiedniego sklepu i zainwestować w dobrze dobrany biustonosz, jeśli zauważysz, że:

  • Piersi nie mieszczą się w miseczce, wylewają się poza nią zarówno z boku, jak i z góry.
  • Biustonosz „przemieszcza” się na plecach, unosi się do góry lub do dołu.
  • Ramiączka wpijają się w ramiona.
  • Fiszbiny wbijają się pod pachami lub odstają.

Gdy będziesz wybierała stanik, musisz patrzeć, czy fiszbiny nie uciskają piersi, czy nie wbijają się pod pachami, czy miseczka nie uciska brodawki, czy biust nie wylewa się z miseczek oraz czy stanik nie unosi się na plecach.

2. Źle dobrany biustonosz a zdrowie

Nieodpowiedni biustonosz może poważnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia kobiety. Zbyt małe miseczki uciskają skórę pod skutkami (tzw. fałd podsutkowy), przyczyniają się do powstania guzków w obrębie węzłów chłonnych, pod pachami. Ponadto źle dobrany biustonosz uniemożliwia prawidłowy i swobodny przepływ krwi oraz chłonki, wywołuje ucisk na nerwy międzyżebrowe. W wyniku noszenia niewłaściwego biustonosza mogą pojawić się bóle piersi czy zmiany skórne (zaczerwienie i obrzęk piersi). Zauważono także, że noszenie staników w złym rozmiarze znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia torbieli.

W przypadku kobiet karmiących źle dobrany biustonosz może doprowadzić do zastoju pokarmu w piersiach, a tym samym przyczynić się do powstawania ropni. Dlatego też kobiety karmiące powinny nosić specjalne biustonosze do karmienia. O wyborze dobrego biustonosza powinny pamiętać zwłaszcza kobiety prowadzące aktywny tryb życia. Podczas uprawiania sportu biust porusza się wraz z naszymi ruchami. Jeśli nie założymy dobrego stanika, może dojść do otarcia i odparzeń w wyniku nieustannego ocierania o mokry materiał. Istotny jest także aspekt estetyczny. Źle dobrany stanik znacznie deformuje piersi, przyczynia się do utraty ich jędrności, a niekiedy także powoduje powstanie rozstępów.

Piękny i zdrowy biust to marzenie każdej kobiety. Musimy zatem pamiętać, by o niego dbać. Dobrze dobrany biustonosz nie tylko sprawi, że piersi będą pięknie się prezentowały, ale co najważniejsze, że będą zdrowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.