Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Domowe sposoby na grzybicę stóp

Avatar placeholder
04.12.2018 08:57
Domowe sposoby na grzybicę stóp
Domowe sposoby na grzybicę stóp

Grzybica stóp to infekcja naskórka wywołana przez grzyby lub drożdżaki. Zmiany chorobowe najczęściej występują między palcami, a pacjenci skarżą się na świąd i dyskomfort. Poważniejszą odmianą jest tak zwana grzybica mokasynowa, pojawiająca się na spodzie stóp i po bokach. Może ona wywoływać ból nawet przy chodzeniu.

spis treści

1. Profilaktyka grzybicy

Najlepszym sposobem na zapobieganie grzybicy stóp jest prawidłowa higiena. Dotyczy to skóry stóp, a szczególnie przestrzeni między palcami. Konieczne może się okazać mycie stóp dwa razy dziennie (szczególnie w lecie, spocone stopy to otwarte drzwi dla infekcji) oraz ich dokładne wycieranie, szczególnie między palcami. Używamy delikatnego mydła, miękkiego, chłonnego ręcznika i nigdy nie zostawiamy wilgotnych stóp po myciu.

Jeżeli korzystamy z basenu lub sauny, musimy zabezpieczyć się przed infekcją grzybiczą. Można to zrobić za pomocą profilaktycznych żelów przeciwgrzybiczych. Oprócz tego, nosimy pod prysznicem i poza samym basenem klapki, nie chodzimy na bosaka. Po wizycie na basenie dokładnie myjemy stopy specjalnym profilaktycznym mydłem lub po prostu delikatnym kosmetykiem i wycieramy je, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie międzypalcowe. To najlepsza profilaktyka grzybicy.

1.1. Skarpetki i buty w profilaktyce grzybicy

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, co zakładamy na stopy. Skarpetki ze sztucznych włókien nie przepuszczają powietrza i mogą doprowadzić do pocenia się stóp, a w efekcie także do infekcji. Dlatego lepiej jest wybierać skarpetki bawełniane, „oddychające”, lub specjalne produkty dla sportowców, wchłaniające pot. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy aktywni i regularnie uprawiamy sport.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Równie ważny w profilaktyce grzybicy jest dobór obuwia, szczególnie w lecie. Powinno ono przepuszczać powietrze, dlatego warto wybierać naturalne materiały, takie jak skóra czy bawełna. Zaleca się także nienoszenie codziennie tych samych butów. Lepiej odstawić parę na jeden dzień, aby dokładnie wysychły i mieć pewność, że nie zakładamy lekko wilgotnego obuwia. Buty spryskujemy środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, a następnie odstawiamy na jeden dzień na słońce. Istnieją także specjalne pudry przeciwgrzybicze do butów.

2. Sposoby na leczenie grzybicy

Domowy sposób na leczenie grzybicy to także stosowanie olejku drzewa herbacianego. Wystarczy nakładać go bezpośrednio na dotkniętą infekcją skórę trzy razy dziennie. Wystarczająca dawka to około 4-10 kropel. Taką terapię stosujemy aż do wyleczenia i co najmniej 2 tygodnie później, aby upewnić się, że choroba nie wróci. Do olejku można dodać żel z aloesu. Aby to zrobić, mieszamy 100 ml żelu aloesowego z pół łyżki olejku herbacianego. Tak przygotowany płyn najlepiej umieścić w buteleczce z dyfuzorem i aplikować na stopy dwa razy dziennie. Po spryskaniu czekamy, aż stopy dokładnie wyschną. Dopiero wtedy zakładamy z powrotem skarpetki i buty.

Właściwości przeciwgrzybicze przejawia także wyciąg z pestek grejpfruta. Kilka kropel rozprowadzamy w dłoniach i wmasowujemy w stopy. Wystarczy robić to 2-3 razy dziennie. Aby zmaksymalizować działanie wyciągu, można dodawać go do wody, w której pierzemy skarpetki. Jeśli jednak powyższe sposoby nie działają, najlepiej pójść do lekarza. W przeciwnym przypadku infekcja może się rozwijać i rozprzestrzeniać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze