Domowy peeling - przygotowanie twarzy, przepisy na najlepsze domowe peelingi
Domowy peeling to skuteczny sposób na uzyskanie promiennej, gładkiej i delikatnej w dotyku cery. Złuszczanie naskórka to już standard w pielęgnacji skóry twarzy. Peeling można stworzyć również w domu z produktów spożywczych. Kosmetyk wykonany własnoręcznie często okazuje się równie skuteczny co drogi specyfik ze sklepowej półki.
- 1. Jak działa peeling?
- 2. Przygotowanie twarzy do peelingu
- 3. Domowe sposoby na peeling
- 4. Przepisy na domowy peeling
- 4.1. Peeling z kawy, soli morskiej i olejów
- 4.2. Peeling z kawy, brązowego cukru i oleju
- 4.3. Peeling z kawy, awocado i miodu
- 4.4. Peeling z kawy, soli i jogurtu
- 4.5. Peeling z sody oczyszczonej
- 4.6. Peeling z migdałów
- 4.7. Peeling z mleka i miodu
1. Jak działa peeling?
Peeling przede wszystkim ma za zadanie oczyścić skórę twarzy ze wszystkich zanieczyszczeń. Domowy peeling do twarzy likwiduje zaskórniki i inne wypryski. Oczywiście nie należy zapominać o innych kosmetykach, które ułatwią pielęgnację, czyli kremy nawilżające, kremy zawierające witaminę A, E i witaminę C. Warto też sięgnąć po serum, dzięki któremu skóra odzyska kondycję.
2. Przygotowanie twarzy do peelingu
Przed nałożeniem domowego peelingu należy związać włosy tak, aby nie opadały na twarz, a następnie dokładnie umyć skórę twarzy. Po przygotowaniu peelingu nakładamy go na twarz oraz szyję (jeśli jest taka potrzeba). Omijamy okolice oczu. Po kilku minutach należy dokładnie przemyć twarz ciepłą wodą, po czym można cieszyć się z rezultatów.
Dobrze jest przed nałożeniem peelingu na twarz dokładnie oczyścić i odtłuścić cerę. W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych przed zastosowaniem peelingu na twarz cera jest dokładnie myta tonikami lub wykonuje się kilkunastominutową parówkę. Domowy peeling jest idealnym sposobem na oczyszczenie, ale nalezy go prawidłowo wykonać, a także we właściwy sposób nałożyć.
3. Domowe sposoby na peeling
Domowy peeling z kawy to skuteczny preparat do walki z cellulitem i niedoskonałościami skóry. Kofeina ma właściwości drenujące i wyszczuplające. Jeśli do fusów z kawy dodasz kilka dodatków z kuchni, otrzymasz naprawdę skuteczny kosmetyk.
Peeling z kawy przynosi najlepsze efekty, gdy jest stosowany co najmniej 2 razy w tygodniu. Na przygotowanie peelingu z kawy istnieje wiele różnych przepisów. Sama musisz wybrać ten, który jest najlepszy dla ciebie.
Ze składników kuchennych do kawy dobierz te najbardziej ci odpowiadające. Zaparz kawę po turecku z dużą ilością fusów. Gdy napój ostygnie, fusy z kawy wymieszaj z wybranym przez siebie składnikiem, np. solą drobno- lub gruboziarnistą, oliwą bądź garścią cynamonu.
Po użyciu peelingu pamiętaj o nasmarowaniu ciała balsamem o działaniu modelującym bądź wyszczuplającym. Peeling wykonany samodzielnie w domu wcale nie jest gorszy od tego w salonie odnowy biologicznej.
Odstęp między jednym a drugim peelingiem ciała powinien wynosić 7–10 dni. Nasz naskórek regeneruje się naturalnie w ciągu 21 dni, dlatego też okres nie powinien być krótszy niż 7 dni między jednym a drugim peelingiem. Po peelingu warto również nałożyć odżywczy balsam na skórę, aby ją odpowiednio nawilżyć.
Jak zrobić domowy peeling? Większość ludzi lubi pić kawę. Fusy często bezmyślnie są wyrzucane, a świetnie nadają się do użyźniania kwiatków lub do zrobienia peelingu. Luksusowe uzdrowiska i spa od dawna stosują kawę jako cenny składnik peelingów.
Zarówno świeża kawa, jak i fusy po jej zaparzeniu złuszczają stare komórki skóry, a kofeina w nich zawarta pomaga minimalizować cellulit. Kawa jest zbyt twarda do peelingu twarzy, ale do pielęgnacji ciała nadaje się doskonale. Poniżej znajdziesz kilka przepisów na domowy peeling z kawy i dodatków kuchennych.
4. Przepisy na domowy peeling
4.1. Peeling z kawy, soli morskiej i olejów
Zacznij od dwóch szklanek grubo zmielonej kawy. Następnie dodaj pół szklanki soli morskiej lub zwykłego cukru. Całość zmieszaj z trzema łyżkami oleju migdałowego, oleju z oliwek, oleju jojoba, oleju morelowego lub każdego innego oleju do masażu.
Dodaj kilka kropli ekstraktu waniliowego lub migdałowego, aby uzyskać dodatkowy zapach. Gdy już połączysz wszystkie składniki, gotowy peeling wetrzyj w zwilżoną skórę. Następnie spłucz preparat i umyj ciało mydłem.
4.2. Peeling z kawy, brązowego cukru i oleju
Zmieszaj łyżkę świeżo zmielonej kawy z ¼ szklanki brązowego cukru. Do mieszanki dodaj sześć orzechów laskowych, grubo zmielonych. Zmieszaj dwie łyżeczki oleju migdałowego, dwie łyżeczki oleju jojoba, dwie łyżeczki oleju z oliwek i kilka kropel ekstraktu pomarańczowego. Dokładnie połącz składniki i preparat wetrzyj w zwilżoną skórę, z wyłączeniem okolicy twarzy i szyi. Następnie spłucz ciało wodą i umyj mydłem.
4.3. Peeling z kawy, awocado i miodu
Zmieszaj pół szklanki świeżo mielonej kawy z dwiema szklankami soli morskiej lub zwykłą solą gruboziarnistą (koszerną). Obierz i zgnieć miąższ awocado (w sumie jedna szklanka).
Wymieszaj z solą i kawą, dodając dodatkowo pół szklanki oleju do masażu (sezamowy, jojoba czy migdałowy). Całość zmieszaj z jedną łyżeczką ekstraktu waniliowego i jedną łyżeczką miodu. Wcieraj w ciało, pomijając twarz i szyję. Spłucz i umyj się delikatnym mydłem.
4.4. Peeling z kawy, soli i jogurtu
Dwie szklanki grubo mielonej kawy zmieszaj z połówą szklanki soli koszernej (gruboziarnistej) lub cukru. Całość zmieszaj z trzema łyżkami jogurtu na gęstą masę. Zanim nałożysz peeling zafunduj sobie gorący prysznic, w celu otwarcia porów, a następnie nałóż mieszankę na całe ciało, z wyjątkiem twarzy i szyi. Na koniec spłucz skórę i umyj delikatnym mydłem.
4.5. Peeling z sody oczyszczonej
Peeling z sody oczyszczonej jest idealny do częstego stosowania. Aby go przygotować, należy połączyć 2-3 łyżki sody oczyszczonej z odrobiną wody. Składniki należy dokładnie wymieszać, aż do powstania pasty. Następnie powstałą masę nakładamy na twarz i delikatnie szorujemy gąbką lub szczoteczką.
Peeling z mąki kukurydzianej ma silniejsze działanie od peelingu wykonanego z sody, dlatego też należy go wykonywać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Wykonuje się go w ten sam sposób, z tą różnicą, że zamiast sody używa się 2-3 łyżek mąki kukurydzianej. Po nałożeniu delikatnie rozcieramy dłońmi peeling na twarzy.
Przeczytaj także
4.6. Peeling z migdałów
Domowy peeling z migdałów – peeling ten sprawia, że cera staje się rozjaśniona i bardziej delikatna. Do jego wykonania potrzeba łyżeczki wody różanej i pół łyżeczki drobno zmielonych migdałów. Składniki należy wymieszać do utworzenia pasty i delikatnie nakładać ją na twarz.
4.7. Peeling z mleka i miodu
Domowy peeling z mleka i miodu – skład tego peelingu można dostosować do indywidualnych potrzeb i typu cery. Jego składniki to łyżeczka miodu, łyżka drobno zmielonych migdałów oraz łyżeczka mleka odtłuszczonego (dla cery tłustej), łyżeczka mleka 2% (dla cery normalnej oraz mieszanej) lub łyżeczka śmietany (dla cery suchej).