Trwa ładowanie...

Ekstrakcja zęba – co to jest? Wskazania, przygotowanie, przebieg i zalecenia po zabiegu

 Katarzyna Kurek
18.09.2023 16:07
Ekstrakcja zęba to całkowite usunięcie zęba z zębodołu
Ekstrakcja zęba to całkowite usunięcie zęba z zębodołu (Adobe Stock)

Ekstrakcja zęba to jedna z częstszych procedur chirurgii stomatologicznej, polegająca na całkowitym usunięciu zęba z zębodołu. Wskazaniem do zabiegu może być poważne uszkodzenie zęba, choroby dziąseł lub ciężka próchnica. W jakich innych przypadkach dentysta może zalecić ekstrakcję zęba? Jak przygotować się do zabiegu?

spis treści

1. Co to znaczy ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba (usuwanie lub wyrwanie zęba) polega na całkowitym usunięciu zęba z jamy ustnej. Zabieg wykonywany jest zwykle w ostateczności, gdy nie jest możliwe leczenie zachowawcze lub odbudowa. Czasem przeprowadza się go też przed założeniem aparatu ortodontycznego. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ortodonci coraz częściej praktykują leczenie bezekstrakcyjne.

Ekstrakcja zęba wykonywana jest przez lekarza dentystę lub chirurga stomatologicznego przy użyciu odpowiedniego instrumentarium. Może obejmować usunięcie jednego zęba lub większej liczby zębów.

Zobacz film: "Nie wyrzucaj mleczaków twojego dziecka! Są w nich cenne komórki macierzyste"

2. Wskazania do ekstrakcji zęba

Wskazania do ekstrakcji zęba to m.in.:

  • zęby zatrzymane (takie, które są wykształcone w całości, ale zatrzymane na etapie wzrostu w tkance kostnej szczęki),
  • znacznie rozwinięta próchnica uniemożliwiająca leczenie i odbudowę,
  • nawracające stany zapalne tkanek przyzębia,
  • nieodwracalne zapalenie miazgi i tkanek twardych,
  • zaawansowane stany paradontyczne,
  • wskazania ortodontyczne (np. stłoczenia zębów),
  • korzenie zęba poza zębodołem,
  • ząb dodatkowy, nadliczbowy,
  • nawracające ropnie przyzębne niepoddające się leczeniu,
  • ząb będący przyczyną zaostrzenia choroby ogólnej,
  • wskazania jatrogenne,
  • urazy mechaniczne na skutek wypadków komunikacyjnych,
  • brak możliwości odbudowy zęba (np. bardzo zniszczone zęby, skośne lub podłużne złamanie korzenia).

3. Jak przygotować się do usunięcia zęba?

Jak przygotować się do zabiegu ekstrakcji zęba? Przed usunięciem zęba wykonywane jest badanie wewnątrzustne pacjenta oraz przeprowadzany jest wywiad dentystyczny. Chirurgiczne usuwanie zęba poprzedzone jest także badaniami diagnostycznymi. Zabieg wymaga najczęściej wykonania zdjęcia rentgenowskiego (zazwyczaj pantomogramu).

Pacjent powinien poinformować dentystę o wszelkich przyjmowanych lekach oraz schorzeniach, które mogą mieć wpływ na zabieg. Przed zabiegiem warto zjeść posiłek, ponieważ bezpośrednio po usunięciu zęba nie można jeść ani pić. A w późniejszym czasie dyskomfort po zabiegu może utrudniać jedzenie.

Istotną kwestią jest także higiena jamy ustnej. Przed wizytą należy bardzo dokładnie wyszczotkować zęby, wskazane jest także skorzystanie z nici dentystycznej.

4. Jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba?

W większości przypadków ekstrakcję zęba przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W czasie zabiegu zwykle pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, z głową odchyloną do tyłu.

Usunięcie zęba z zębodołu przeprowadza się za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak kleszcze, czy dźwignie ekstrakcyjne. Zabieg może mieć różne stopnie trudności. Zwykle jednak ząb zostaje odseparowany od otaczających tkanek, poluzowany, a potem usunięty w całości.

Po zakończonym zabiegu specjalista zaopatruje zębodół.

5. Wyrwany ząb – zalecenia po zabiegu

Po ekstrakcji zęba należy stosować się do zaleceń stomatologa, tak by zapewnić ranie prawidłowe gojenie. Najczęściej zaleca się, by przez 2 godziny po zabiegu nie jeść, ani nie pić. Posiłek (najlepiej o konsystencji płynnej lub półpłynnej) można zjeść, gdy pacjent odzyska pełne czucie w jamie ustnej. Wskazane jest unikanie gorących napojów i pokarmów.

Stomatolog może zalecić przyjmowanie leków w celu zminimalizowania dyskomfortu i zmniejszenia ryzyka infekcji. Pomocne może być także stosowanie chłodnych okładów (np. suchy lód, kompresy do zamrażania).

W pierwszych dobach po usunięciu zęba zaleca się także unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Przez dwa dni po zabiegu należy też unikać palenia papierosów.

6. Ile kosztuje ekstrakcja zęba?

Ceny ekstrakcji zębów kształtują się bardzo różnie. Zależą m.in. od lokalizacji gabinetu, doświadczenia stomatologa, czy indywidualnych cenników. Średnio za zabieg trzeba zapłacić 250-700 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze