Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Faktor SPF

Avatar placeholder
14.05.2013 14:07
Faktor SPF
Faktor SPF

Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną odpowiedzialną za powstawanie raka skóry i zmarszczek. Słońce jest jednym z najbardziej brutalnych czynników przyspieszających starzenie sięskóry. Z tego względu każdego dnia konieczne jest stosowanie filtrów słonecznych odpowiednio dobranych do fototypu skóry. Co możemy odczytać na temat filtru na podstawie jego SPF?

1. Co warto wiedzieć na temat współczynników SPF?

Współczynnik SPF pozwala nam określić wysokość ochrony przed UVB danego preparatu. Przyjmuje się, że u większości osób rumień słoneczny powstający w wyniku działania słońca powstaje po około 15 minutach. Czyli jeżeli nałożymy filtr słoneczny o współczynniku SPF 15, to skóra będzie chroniona 15 razy dłużej, tj. 150 minut dłużej możemy przebywać na słońcu? Nie do końca jest to prawdą. W trakcie opalania filtry ścierają się z powierzchni skóry w wyniku działania wody, potu czy potarcia ręcznikiem. Dlatego to, że zaaplikowaliśmy filtr na skórę, nie znaczy, że bezwarunkowo możemy się opalać przez okres ponad dwóch godzin. Po każdej kąpieli w wodzie należy ponownie zaaplikować filtr. Ponadto, gdy zmieniamy opalaną stronę, również powinniśmy ją dodatkowo posmarować, gdyż podczas leżenia na ręczniku filtr mógł się znacznie zetrzeć. Pamiętaj, że nawet jeżeli filtr jest wodoodporny, nie znaczy to, że po kąpieli nadal będzie on działać. Wodoodporny filtr jest stabilny w warunkach wodnych, jednak po kąpieli z reguły wycieramy się ręcznikiem. Wtedy ścieramy również z powierzchni skóry filtry. Z tego względu ponowna aplikacja kosmetyku ochronnego jest konieczna.

Ponadto skóra każdego z nas może się znacznie różnić – może być inna pod względem fototypu, grubości czy wrażliwości. Skóra osób o ciemnej karnacji znacznie lepiej znosi działanie promieniowania UV, gdyż w jej obrębie znajduje się więcej melaniny – naturalnego czynnika ochronnego. Z tego względu ryzyko poparzenia jest znacznie niższe niż u osoby o bladej skórze. Jednak to, że posiadasz ciemną karnację, nie oznacza, że bezpiecznie możesz się opalać. Ciemna skóra nie jest odporna na działanie promieniowania UV i tak samo jak w przypadku jasnej skóry, powoduje ono uszkodzenia komórek, degradację włókien oraz zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

Zobacz film: "Bezpieczne opalanie"

2. Czy różnica pomiędzy działaniem ochronnym kremów jest znacząca?

Warto wiedzieć o tym, że żaden produkt z filtrami nie chroni skóry przed działaniem słońca w 100%. Różnica w ochronie skóry pomiędzy faktorem SPF 50 a tymi niższymi jest równa kilku bądź kilkunastu procentom. Nie jest to duża różnica. Ponadto w trakcie badań klinicznych na obszar skóry nakłada się dosyć dużą warstwę kremu ochronnego. Jeżeli zależy nam na tym, aby filtr był na tyle skuteczny, na ile był w trakcie badań, to aplikując go na skórę, powinniśmy nakładać na ciało około 50 gramów kremu ochronnego. Z reguły jednak tubka kosmetyku wystarcza nam nawet na okres całego urlopu, a niekiedy nawet sporo nam go zostaje. Z tego względu ochrona skóry jest znacznie słabsza. Dlatego pamiętaj o tym, aby aplikować filtry w dużej ilości na skórę całego ciała co najmniej 20 minut przed wyjściem na słońce oraz co najmniej co dwie godziny w trakcie ekspozycji. Oczywiście, gdy wyjdziesz z kąpieli, również musisz zaaplikować ponownie taki kosmetyk.

Rzadko kto potrafi w pełni zrezygnować z opalania na słońcu. Na szczęście obecna wiedza o szkodliwości promieniowania UV jest na tyle duża, że większość osób chroni skórę filtrami UV. Pamiętaj jednak, że żaden z tych preparatów nie ochroni skóry w 100%. Z tego względu warto znacznie ograniczyć ekspozycje na słońcu, a na urlopie chronić skórę nie tylko za pomocą filtrów słonecznych, ale również przewiewnej odzieży, kapelusza i przebywając jak najwięcej w cieniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze